27/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 3 Απριλίου 2021 - 18:43

Πάθος, λίγη μπάλα και δίκαιο Χ στο Ατρόμητος - Απόλλων Σμύρνης

Στο 1-1 το μίνι αθηναϊκό ντέρμπι στο Περιστέρι * Προηγήθηκαν με Φατιόν οι φιλοξενούμενοι, ισοφάρισαν αμέσως οι γηπεδούχοι με τον Μανούσο * Βελτιωμένη η «Ελαφρά Ταξιαρχία» * Οκτώ ματς χωρίς νίκη η ομάδα του Παντελίδη

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Χωρίς νικητή έληξε το ματς Ατρόμητος - Απόλλων Σμύρνης για τη 2η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1. Το τελικό 1-1 στο γήπεδο Περιστερίου το Σάββατο (3/4) στην επανέναρξη του πρωταθλήματος μετά τη διακοπή ελέω εθνικών ομάδων αντικατοπτρίζει σχεδόν απόλυτα την εικόνα της αναμέτρησης ως προς το αποτέλεσμα. Κι αυτό διότι το ματς ήταν ισορροπημένο και η ισοπαλία είναι δίκαιη. Ένα Χ, που δεν… χάλασε ούτε τον Ατρόμητο ούτε τον Απόλλωνα, καθώς παραμένουν σχετικά άνετοι και ισόβαθμοι στους 29 πλέον πόντους με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» να υπερτερεί με βάση τα όσα προηγήθηκαν μεταξύ τους στην κανονική περίοδο (ισοπαλία πάλι στις δυτικές συνοικίες και νίκη στη Ριζούπολη).

Γενικά, πάντως, το ματς ήταν από μέτριο έως κακό με το α’ ημίχρονο να είναι χειρότερο από το δεύτερο. Κοινώς… λίγη μπάλα παίχθηκε, αλλά το πάθος και η ένταση δεν έλειψαν σ’ ένα ισορροπημένο 90λεπτο.

Αυτό ήταν το όγδοο σερί παιχνίδι χωρίς τη χαρά του τρίποντου για τους Περιστεριώτες με τον Σάββα Παντελίδη στον πάγκο μένοντας ξανά σε ρηχά νερά με την απόδοση τους, ενώ από την άλλη στο δεύτερο ματς του Μάκη Χαβου στην τεχνική ηγεσία του Απόλλωνα, η ομάδα έδειξε σημάδια βελτίωσης σε σχέση την αναμέτρηση - εντός έδρας ήττα με την ΑΕΛ.

Προσοχή στα μετόπισθεν, λάθη και… τρελό ξεκίνημα στο β’

Το πρώτο 45λεπτο ήταν σαν να μην έγινε στο δημιουργικό κομμάτι… Ο Ατρόμητος μπήκε λίγο καλύτερα, αλλά ο Απόλλων πολύ γρήγορα έφερε στα ίσα την κατάσταση. Μεγάλη ταλαιπωρία της μπάλας στη μεσαία γραμμή και λάθη στις τελικές πάσες σε συνδυασμό με ανυπαρξία φάσεων. Είναι εξάλλου χαρακτηριστικό ότι έγινε μόλις ένα σουτ μέχρι την ανάπαυλα, στο φινάλε του α’ ημιχρόνου από πλευράς φιλοξενούμενων με τον Μπεντινέλι.

Τόσο ο Ατρόμητος όσο και ο Απόλλων είχαν την προσοχή τους στραμμένη βασικά στα μετόπισθεν.

Το ξεκίνημα του δεύτερου μισού του αγώνα, ωστόσο, ήταν τρελό και είχε μαζεμένες συγκινήσεις…

Ο Απόλλων Σμύρνης προηγήθηκε με σουτ απέξω του Φατιόν στο 49’ (ο Μανδάς όρθιος είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του) για να ισοφαρίσει αμέσως ο Ατρόμητος με σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής ο Μανούσος… Ωστόσο χρειάστηκε να περάσουν περίπου δύο λεπτά διαβουλεύσεων με το VAR για να δείξει τη σέντρα ο διαιτητής Μανούχος και το τέρμα εν τέλει για το 1-1 να καταγραφεί στο 52’. Γκολ, που έπρεπε να μετρήσει εξ αρχής, αφού ήταν λανθασμένη η υπόδειξη οφσάιντ, που είχε δείξει ο α’ βοηθός Ψαρρής.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε ξανά, αλλά τακτικά η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ήταν καλύτερη αφήνοντας τους Περιστεριώτες να κρατούν μπάλα, αλλά να κάνουν συχνά λάθη από το μαρκάρισμα ψηλά των φιλοξενούμενων… Παρόλα αυτά, ο Απόλλωνας δεν έκανε φάση, ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν μόνο μια φορά με μια κεφαλιά του Μανούσου έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ούμπιντες.

Από τον Ατρόμητο καλύτερος ήταν ο Ενσικουλού με μεγάλες μάχες και ασίστ στο γκολ της ισοφάρισης, θετικός ο Σάλομον και πάντα συγκινητικός για το πάθος του ο Ούμπιντες από τη στιγμή που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο.

Για τον Απόλλωνα Σμύρνης, που ήταν στιβαρός πίσω και γενικά θετικός, ο Κολ ήταν ο πιο κινητικός, επίσης καλό ματς έκαναν οι δύο πλάγιοι Μπαξεβανίδης και Χουχούμης.

Με λαθάκια, αλλά χωρίς το μεγάλο σφάλμα ο Μανούχος (Αργολίδας). Λάθος από τον α’ βοηθό Ψαρρή (Ζακύνθου), που κακώς σήκωσε σημαιάκι στο 1-1, αλλά την κατάσταση διόρθωσε το VAR. Χωρίς προβλήματα ο β’ βοηθός Κόλλιας (Ηπείρου).

Τέταρτος: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής), VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) ΑVAR: Μωϋσιάδης (Ηπείρου).

Κίτρινη: 67’ Φατιόν.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γκάλο, Τομάσεβιτς, Γούτας, Μαυρομμάτης, Χαρίσης (79’ λ.τρ. Νάτσος), Σάλομον, Χριστοδουλόπουλος (46’ Αγκάγιεφ), Ενσικουλού (86’ Εντομβόνγι), Μουνίθ (65’ Ούμπιντες), Μανούσος (79’ Κωτσόπουλος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μάκης Χάβος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Χουχούμης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Φατιόν, Σλίβκα, Τσιλούλης (76’ Μουνιέ), Μπεντινέλι (83’ Φερντάντεθ), Κολ (90’ Λαγός), Ντάουντα (76’ Ιωαννίδης).