25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 20 Μαρτίου 2021 - 21:30

Λαμιάρα στο Αγρίνιο!

Σούπερ οι Φθιώτες, ταπείνωσαν με 3-0 τον Παναιτωλικό και έβαλαν γερές βάσεις σωτηρίας * «Διαβολεμένοι» στο α’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι που πέτυχαν και τα τρία τους τέρματα * Δοκάρι στις καθυστερήσεις οι ηττημένοι

Χόρευε στη βροχή... Εντυπωσιακό πέρασμα από το Αγρίνιο πραγματοποιήσε το βράδυ του Σαββάτου (20/3) η Λαμία, κερδίζοντας με 3-0 τον Παναιτωλικό για την 1η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1.

Σε έναν βαρύ από τη βροχή αγωνιστικό χώρο, οι Φθιώτες «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη από το πρώτο μέρος σημειώνοντας τρία τέρματα με τους Βασιλακάκη, Ντέλετιτς και Ρόμανιτς και έκαναν... άλμα παραμονής.

Πλέον μετρούν 26 βαθμούς και ξέφυγαν στο +6 από την τελευταία δυάδα της βαθμολογίας, αφήνοντας την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα ισόβαθμη με τον ΟΦΗ και παράλληλα μπλεγμένη σε σενάρια υποβιβασμού.

Οι «κυανόλευκοι» ήταν ονειρικοί στο πρώτο μέρος. Παίζοντας έξυπνα και την κόντρα σκόραραν τρεις φορές ενώ δεν κινδύνευσαν καθόλου από τους γηπεδούχους. Το σκορ άνοιξε στο 24' με τον Ντέλετιτς να δίνει ασίστ στον Βασιλακάκη ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα έγινε και το 0-2, όταν ο Καραμάνος πάσαρε για τον Ντέλετιτς που σκόραρε με κοντινό σουτ. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου όμως δεν σταμάτησε εκεί καθώς στο 43' ο Ρόμανιτς σε θέση τετ α τετ με τον Μελίσσα τον νίκησε για το 0-3.

Στην ανάπαυλα, ο Τραϊανός Δέλλας έριξε στο γήπεδο τους Τσιγγάρα, Βέργο και Γιάκολις με την ελπίδα οι γηπεδούχοι να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ για να μπουν ξανά στο παιχνίδι. Στο 46' η κεφαλιά του Βέργου εξουδετερώθηκε από τον Επασί ενώ στο 53' το πλασέ του Αριγίμπι κατέληξε άουτ, με την ώρα να περνά και την απογοήτευση να καταβάλλει τα «καναρίνια». Στα εναπομείναντα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν άνετα το υπέρ τους σκορ και στο 71' έφτασαν κοντά και σε τέταρτο τέρμα αλλά το σουτ του Τζανδάρη ήταν άστοχο. Στο 94' ο Παναιτωλικός έχασε σημαντική ευκαιρία να μειώσει όμως ο Βέργος από κοντά σημάδεψε το δοκάρι.

Με δύο ασίστ και ένα γκολ, ο Ντέλετιτς δεν θα μπορούσε να μην είναι ο MVP των νικητών. Από εκεί και πέρα, ξεχώρισαν και οι Τζανδάρης, Σκόνδρας ενώ πολύ καλή δουλειά στο κέντρο της άμυνας έκαναν και οι Αντέτζο, Τζανετόπουλος.

Στον αντίποδα, μόνο ένας παίκτης των Αγρινιωτών διασώθηκε. Αυτός ήταν ο Αριγίμπι που έδειξε τουλάχιστον μία κάποια ενέργεια σε σχέση με τους υπόλοιπους,

Διαιτητής ήταν ο Κουτσιαύτης (Άρτας), με βοηθούς τους Μπουξμπάουμ (Ανατολικής Αττικής) και Καραγκιζόπουλο (Ημαθίας). Υπεύθυνος VAR ήταν Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) και AVAR ο Παπαδάκης (Ηρακλείου). Τέταρτος ήταν ο Παπαπέτρου (Αθηνών).

Κίτρινες: 20' Ρόμανιτς, 23' Σκόνδρας.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Μελίσσας, Περέιρα (65' Ταχάρ), Τσότσαλιτς, Βάντερσον, Μεντίνα (46' Γιάκολις), Εντινγκά, Ντίας, Αριγίμπι, Ντάλσιο (46' Τσιγγάρας), Μάζουρεκ (46' Βέργος), Καρέλης (70' Αζάντι).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ντέλετιτς (88' Σαραμαντάς), Ρόμανιτς (78' Τζειμς), Βασιλακάκης (68' Μπιάρνασον), Καραμάνος.