20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 7 Μαρτίου 2021 - 19:09

Τρίποντο «χρυσάφι» για τον Παναιτωλικό

Βαθιά ανάσα για τους Αγρινιώτες που νίκησαν εντός έδρας με 1-0 τον Βόλο * Ο Αριγίμπι στο 75' το γκολ των νικητών

Νίκη οξυγόνο πήρε το απόγευμα της Κυριακής (7/3) ο Παναιτωλικός καθώς επικράτησε με 1-0 του Βόλου στο Αγρίνιο, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Πρόκειται για ένα τρίποντο μεγάλης βαθμολογικής σημασίας για το σύνολο του Τραϊανού Δέλλα που έφτασε τους 20 βαθμούς και ανέβηκε στην ενδέκατη θέση της κατάταξης προσπερνώντας ΟΦΗ και Λαμία που ακολουθούν με 19.

Οι Βολιώτες από την πλευρά τους, παρέμειναν έβδομοι και στους 30 πόντους και περιμένουν ένα όσο το δυνατόν καλύτερα πλασάρισμα εν όψει πλέι άουτ.

Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι ήταν μέτριο και με ελάχιστες μεγάλες φάσεις. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έδειξαν να το θέλουν περισσότερο και με γκολ του Αριγίμπι στο 75' κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς.

Ο Βόλος μπήκε πολύ δυνατά στο γήπεδο. Με διάθεση να πιέσει από τα πρώτα λεπτά έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους που έιχαν σοβαρό θέμα στη δημιουργία. Μετα τα μισά όμως του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα άρχισε να πατά καλύτερα. Στο 28' απείλησε με το σουτ του Αριγίμπι που εξουδετέρωσε ο Κλέιμαν και στο 39' με αυτό του Εντινγκά έφυγε άουτ. Η τελευταία καλή στιγμή πριν από την ανάπαυλα ανήκε στους φιλοξενούμενους στο 41' όταν τα σουτ των Μπαριέντος και Μαρτίνες από πλεονεκτική θέση κόπηκαν από Βάντερσον και Μελίσσα αντίστοιχα.

Φτωχό σε θέαμα ήταν το δεύτερο ημίχρονο, με τον Παναιτωλικό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθεί να βρει κενούς χώρους για να χτυπήσει. Και από μία στατική φάση στο 75' κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με τον Ταχάρ να πασάρει στον Αριγίμπι που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στα λεπτά που απέμεναν δεν άλλαξε κάτι και το σφύριγμα της λήξης βρηκε τα «καναρίνια» να πανηγυρίζουν έξαλλα.

MVP των νικητών ήταν ο Αριγίμπι ο οποίος, εκτός από το γκολ που σημείωσε, ήταν ιδιαίτερα κινητικός ενώ εξαιρετικό παιχνίδι έκαναν και οι Εντινγκά και Ντάλσιο.

Μαρτίνες και Νίνης μοιράζονται τον τίτλο του πολυτιμότερου του Βόλου, με τον Μπαριέντος να είναι επίσης θετικός.

Διαιτητής ήταν ο Φωτιάς (Πέλλας), με βοηθούς τους Πάτρα (Μακεδονίας) και Μωϋσιάδης (Γρεβενών). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου) και ΑVAR η Κουρουμπύλια (Δυτικής Αττικής). Τέταρτος ήταν ο Ζαχαριάδης (Μακεδονίας).

Κίτρινες: 29' Ντίας, 83' Μάζουρεκ - 45+1' Ριένστρα, 72' Τσοκάνης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Μελίσσας, Περέιρα, Μεντίνα (70' Τσιγγάρας), Κωνσταντόπουλος, Βάντερσον, Εντινγκά, Ντίας (54' Ταχάρ), Ντάλσιο (84' Μαλής), Αριγίμπι, Μάζουρεκ (84' Ντουάρτε), Καρέλης (70' Ματσόλα).

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Τέκιο, Σάντσες, Γκρίλο, Φεράρι, Ριένστρα (66' Μπαρτόλο), Τσοκάνης (77' Μπουένο), Μπαριέντος, Μαρτίνες, Νίνης, Δουβίκας.