19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 6 Μαρτίου 2021 - 19:13

Αστεράτο ρεκόρ χωρίς σταματημό ούτε στο Περιστέρι

Για δέκατο ματς αήττητοι έμειναν οι Αρκάδες με το 1-1, που απέσπασαν από τον Ατρόμητο * Πέντε αγώνες χωρίς νίκη συμπλήρωσαν οι «κυανόλευκοι»

Ο εκπληκτικός Αστέρας σπάει κάθε ρεκόρ! Με το φανταστικό γκολ του Αλί Μπαμπά οι Αρκάδες αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι το Σάββατο (6/3) και διεύρυναν το αήττητο σερί τους στα 10 παιχνίδια.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς πέρασε αλώβητη από το Περιστέρι με τον Αλί Μπαμπά να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στη σεζόν και ισοφαρίζοντας στο σκορ και έτσι παρέμεινε αήττητη δέκα συνεχόμενα ματς.

Ο Αστέρας ήταν καλύτερος, αλλά δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες του, ενώ οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 19’ με τον Μανούσο, ενώ οι φιλοξούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 77’, με πανέμορφο γκολ του Αλί Μπάμπα.

Οι «κιτρινομπλέ» είναι στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 42 βαθμούς. Από την άλλη, οι Περιστεριώτες, οι οποίοι αγνοούν την νίκη για πέντε σερί ματς, βρίσκονται στην όγδοοη θέση με 27 βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό, αλλά δεν υπήρξαν κάποιες σημαντικές φάσεις, με τον Αστέρα να έχει την κατοχή της μπάλα, αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο. Ωστόσο, ο Ατρόμητος στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία του στο ματς άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 19’ ο Μουνίθ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μανούσος με γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Οι Αρκάδες επιχείρησαν να απαντήσουν, αλλά δεν μπορούσαν να διασπάσουν την συμπαγής άμυνα των Περιστεριωτών, η οποία η δεύτερη της στιγμή ήταν γκολ, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αλλά ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, καθώς ο Αγκάγιεφ, προτού γίνει αποδέκτης της μπάλας ήταν εκτεθειμένος για μερικά εκατοστά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς ήταν πιο κινητική και έψαχνε το γκολ για το 1-1. Οι «κιτρινομπλέ» είχαν και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων και μερικές καλές ευκαιρίες, αλλά δεν μπορούσαν να ξεκλειδώσουν την σφιχτή άμυνα των «κυανόλευκων».

Στα τελευταία λεπτά, ο Αστέρας πίεζε για το γκολ της ισοφάρισης και αυτό ήρθε από τον πάγκο του. Συγκεκριμένα, στο 77’, ο Αλί Μπαμπά που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο δύο λεπτά νωρίτερα, έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και με ένα τρομερό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο παράθυρο της εστίας γράφοντας το τελικό 1-1.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Σκουλάς (Θεσσαλίας), VAR ο Μανούχος (Αργολίδας). Βοηθοί οι: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Αϊνάλης (Μακεδονίας), 4ος ο Βρέσκας (Ηπείρου).

Κίτρινες: 75’ Τομάσεβιτς, 76’ Νάτσος   - 71’ Ιγκλέσιας, 77’ Αλί Μπαμπά, 87’ Μπαράλες

Κόκκινες: 90’ Iγκλέσιας

Aτρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Θεοδωράκης (28’ Μανδάς), Γούτας, Μαυρομμάτης, Τομάσεβιτς, Νάτσος, Σάλομον, Χαρίσης, Ούμπιντες (81’ Χριστοδουλόπουλος), Αγκάγιεφ (46’ Νταβιώτης), Μουνίθ (67’ Γκάλο), Μανούσος (67’ Κωτσόπουλος)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας (75’ Γκαρσία), Άλβαρες, Χριστόπουλος, Σουάρεθ, Βαλιέντε (61’ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Ριέρα (90+2’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Σίτο (46’ Λουίς Φερνάντεθ), Μπαράλες, Κρέσπι (75’ Αλί Μπάμπα)