26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2021 - 16:42

Eμεινε «ζωντανή» με Ανάκογλου η Παναχαϊκή...

Κατραπακιά για την Ξάνθη, που έχασε 1-0 στην Αγυιά και έμεινε πίσω βαθμολογικά * Ο 29χρονος μεσοεπιθετικός ο σκόρερ των Πατρινών

Μία πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε το απόγευμα της Κυριακής (28/2) η Παναχαϊκή καθώς επικράτησε με 1-0 της Ξάνθης στο γήπεδο της Αγυιάς στο σημαντικότερο παιχνίδι της 11ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι Αχαιοί πήραν τη νίκη κάνοντας ιδανικό ξεκίνημα καθώς πέτυχαν στα πρώτα λεπτά το μοναδικό τους τέρμα το οποίο και κράτησαν μέχρι το φινάλε για τη νίκη η οποία τους ανέβασε στους 17 πόντους και την 5η θέση στην οποία βρισκόταν η Ξάνθη, η οποία με 15 πόντους υποχώρησε στην 6η έχοντας και ματς λιγότερο.

Το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας με την Παναχαϊκή να πετυχαίνει νωρίς το τέρμα που έμελλε να κρίνει και την αναμέτρηση στο ντεμπούτο του μέχρι πρότινος τεχνικού της Κ19, Χρήστου Παρασκευόπουλου, ενώ ντεμπούτο στον πάγκο έκανε και ο Γιώργος Μαραντάς ως υπηρεσιακός για τους Ακρίτες.

Πλέον με τη νίκη της αυτή η ομάδα της Πάτρσε ελπίζει βάσιμα σε άνοδο δείχνοντας ότι θα παλέψει και θα πουλήσει ακριβά το τομάρι της στη διεκδίκηση της ανόδου στη Σούπερ Λίγκα 1, ενώ στον αντίποδα η Ξάνθη έδειξε με την εικόνα της ότι ήθελε από... χθες προπονητή.

Με το... καλησπέρα και συγκεκριμένα στο 8' η Παναχαϊκή ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με εξαιρετικό σουτ του Ανάκογλου. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να απαντήσουν ωστόσο οι «κοκκινόμαυροι», με συσπειρωμένη άμυνα και καλές επιστροφές, τους έβαλαν δύσκολα. Αξίζει, μάλιστα, να σημειωθεί πως δεν είχαν κάποια μεγάλη ευκαιρία εκτός από μία κεφαλιά του Καπνίδη στο 24' που έφυγε ψηλά άουτ. Και όλα αυτά τη στιγμή που οι Αχαιοί έβγαιναν επικίνδυνα στην κόντρα απειλώντας και για δεύτερο γκολ...

Με τον αέρα του υπέρ τους 1-0 μπήκαν στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι και σε… συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου με μεγάλη προσοχή στην άμυνα και καλές επιστροφές, απέναντι στους Ακρίτες οι οποίοι με τον Τάτο προσπαθούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Οι Ακρίτες απείλησαν στο 54’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τάτου, ο Θυμιάνης πήρε την κεφαλιά υπό πίεση από τη μικρή περιοχή, όμως έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κολοβούρη. Οι Πατρινοί άγγιξαν το δεύτερο γκολ δέκα λεπτά μετά με την ωραία προσπάθεια του Αραβίδη που κοντρόλαρε, γύρισε και από πλάγια δεξιά έκανε το σουτ με τον Ίτσο να αποκρούει, με το 1-0 να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπρους ο οποίος ήταν ένα... τέρας δύναμης στη μεσαία γραμμή έχοντας πολλές κερδισμένες μονομαχίες. Από εκεί και πέρα, μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Πατάπης, που δέσποζε στο κέντρο της άμυνας, ενώ θετικός ήταν και ο Αποστολόπουλος.

Ο Σιατραβάνης προσπάθησε περισσότερ από την Ξάνθη ενώ κινητικός ήταν και ο Τάτος.

Διαιτητής ήταν ο Γκάμαρης (Αθηνών), με βοηθούς τους Καραλή (Ηλείας) και Χριστοδούλου (Ημαθίας). Τέταρτος ήταν ο Μπακογιάννης (Αθηνών).

Κίτρινες: 89' Ντίνας - 22' Τσαμούρης, 81' Πέτροβιτς

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Χρήστος Παρασκευόπουλος): Κολοβούρης, Αποστολόπουλος, Πατάπης, Πλιάτσικας, Πάνος (74' Σταμόπουλος), Μπρους, Μουστακόπουλος (74' Μασούρας), Γιούσης, Μπάτροβιτς (60' Τσερούτι), Ανάκογλου (83' Παπαδόπουλος), Αραβίδης.

ΞΑΝΘΗ (Γιώργος Μαραντάς): Ίτσο, Πέτροβιτς, Βέρκερ, Τσαμούρης, Κέβιν (74' Μικελτάτζε), Θυμιάνης (68' Τεσίγια), Μπριλάντε, Βόλτερς (74' Ντίνας), Σιατραβάνης (90' Τζούρμαν), Τάτος, Καπνίδης.