26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2021 - 17:31

Εύκολη ήττα Απόλλωνα Σμύρνης στο Πανθεσσαλικό…

Ένα αχρείαστο πέναλτι και ένα υπνωτισμένο ξεκίνημα στο β’ ημίχρονο έφεραν το 2-0 υπέρ του ΝΠΣ Βόλος

Συνέχεια στο διπλό στο «Γεντί Κουλέ» έδωσε ο ΝΠΣ Βόλος, που επικράτησε του Απόλλωνα Σμύρνης με 2-0 στο Πανθεσσαλικό την Κυριακή (21/2)… Μια εύκολη νίκη για την ομάδα του Αχιλλέα Μπέου ή πιο σωστά μια εύκολη ήττα για την «Ελαφρά Ταξιαρχία». Κι αυτό διότι επί της ουσίας οι «κυανόλευκοι» έδωσαν έτοιμες λύσεις στους γηπεδούχους σε ένα αρχικά αμφίρροπο και ισορροπημένο ματς.

Κομβικό σημείο το πέναλτι, που παραχώρησαν οι φιλοξενούμενοι δέκα λεπτά πριν από το φινάλε του α’ ημιχρόνου, με το οποίο ο Βόλος πήρε προβάδισμα στο σκορ… Το 1-0 έδωσε ψυχολογία στους Θεσσαλούς, οι οποίοι παράλληλα εκμεταλλεύτηκαν το υπνωτισμένο ξεκίνημα του Απόλλωνα στις αρχές του β’ ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο μπήκε το δεύτερο τέρμα των νικητών και όλα… τελείωσαν επί της ουσίας.

Ο Απόλλωνας στη συνέχεια δεν έδειξε να μπορεί να ανταποκριθεί, παρά τις γρήγορες αλλαγές αυτή τη φορά του Παράσχου, που ως προς το αποτέλεσμα περισσότερο αποσυντόνισαν την εικόνα της ομάδας με μόνο παίκτη από αυτούς μπήκαν να ενσωματώνεται γρηγορότερα τον Μουνιέ.

Τζάμπα πέναλτι…

Ο αγώνας γενικά ήταν καλός και είχε ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκεια του με τον Απόλλωνα αρχικά να πατά καλύτερα μέσα στο τερέν και ο ΝΠΣ Βόλος σταδιακά να φέρνει την κατάσταση στα ίσα.

Ωστόσο, η διαφορά έγινε από το πέναλτι, που ήταν αυτό που λέμε αχρείαστο, όταν ο Μπαξεβανίδης ανέτρεψε σε πλάγια θέση τον Μπαρτόλο στο 33’, μαρκάρισμα που θα μπορούσε να έχει αποφύγει, καθώς δεν υπήρχε κατά μέτωπο κίνδυνος… Την ευκαιρία δεν άφησε ανεκμετάλλευτη ένα λεπτό αργότερο ο Δουβίκας, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βέρλχουστ…

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ήταν μουδιασμένη μετά το γκολ, δεν μπήκε καλά στο δεύτερο μισό και μετά από ορισμένες προειδοποιήσεις ο Βόλος και με δόση τύχης (η μπάλα κοντράρει και στον Χουχούμη) έγραψε στο 52’ το τελικό αποτέλεσμα με τον Ριένστρα. Σε μια φάση, που συνολικά η άμυνα των φιλοξενούμενων λειτούργησε με μεγάλη καθυστέρηση στο να κόψει τη φάση…

Οι «κυανόλευκοι» είχαν χρόνο για να αντιδράσουν, αλλά αφενός δεν φάνηκαν να το πιστεύουν ιδιαίτερα (είχαν βέβαια μια κορυφαία ευκαιρία με τον Μουνιέ στο 75’ που έσωσε ο Κλέιμαν), αφετέρου οι Θεσσαλοί κατάφεραν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα να βελτιώσουν την αμυντική τους λειτουργία, να μειώσουν τα αβίαστα λάθη και να κρατήσουν μέχρι τέλους το 2-0, που τους κρατά άνετους με 30 βαθμούς στην 7η θέση.

Από την άλλη, ο Απόλλων Σμύρνης μετρά τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του και μένει στους 22 πόντους, που αν δεν ξεκολλήσει σύντομα από μόνοι τους δεν θα του δώσουν για πάντα τη σιγουριά της παραμονής.

Οι Δουβίκας και Μπαρτόλο στη δημιουργία ήταν οι καλύτεροι των νικητών. Για τους ηττημένους ο Κολ και ο Μπεντινέλι προσπάθησαν περισσότερο απ’ όλους.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Mανούχου (Αργολίδας). Βοηθοί ήταν οι Κόλλιας (Ηπείρου), Παπαδάκης (Ηρακλείου). Τέταρτος: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής) VAR: Αγκάγιεφ (Αζερμπαϊτζάν) AVAR: Καλαμπόκης (Αιτ/νίας).

Κίτρινες: 27’ Περέα, 31’ Μήτογλου – 29’ Μπαξεβανίδης, 76’ Ντάουντα, 79’ Μπεντινέλι.

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Ριένστρα, Τσοκάνης, Μπαρτόλο (86 ΄Σάντσες), Μαρτίνες (46΄Μπαριέντος), Περέα (57΄Ρενάτο), Νίνης (65΄Τέκιο), Δουβίκας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης (72΄Κάλισιρ), Χουχούμης, Μπρούσιτς (46΄Ντάουντα), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Φατιόν (59΄Λαγός), Κολ, Τσιλούλης (72΄Μουνιέ), Μπεντινέλι, Ιωαννίδης (59΄Φερνάντεθ).