25/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2021 - 17:29

Στο Χ το ντέρμπι της Λιβαδειάς...

Λεβαδειακός και Ξάνθη μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο τελικό 1-1 * Έχασαν ευκαιρία να ξεφύγουν στην κορυφή οι Βοιωτοί, αποκτώντας συγκάτοικο τον ΑΟΤ

Παιχνίδι με... άρωμα Σούπερ Λίγκας 1 ήταν αυτό της Τετάρτης (27/1) στη Λιβαδειά, με Λεβαδειακό και Ξάνθη να αναδεικνύονται ισόπαλοι 1-1 στο ντέρμπι της 4ης «στροφής» της Σούπερ Λίγκας 2.

Δύο ομάδες, λοιπόν, που έχουν συνηθίσει να παίζουν στη μεγάλη κατηγορία και μια αναμέτρηση που τις βρήκε να μοιράζονται από ένα ημίχρονο, καθώς στο πρώτο 45λεπτο ήταν πολύ καλύτεροι οι Βοιωτοί και προηγήθηκαν, για να ανεβάσουν απόδοση στη συνέχεια οι Θρακιώτες και να ισοφαρίσουν, ενώ στο φινάλε θα μπορούσαν να «κλέψουν» τη νίκη.

Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου, πάντως, με 8 βαθμούς παρέμεινε στην κορυφή, αν και με συγκάτοικο τα Τρίκαλα πλέον, ενώ οι φιλοξενούμενοι μετρούν 5 πόντους στην 5η θέση, με ματς λιγότερο ωστόσο.

Μεχία και Βήχος οι κορυφαίοι των γηπεδούχων, ο Τάτος ξεχώρισε για την ομάδα του Τόνι Πόποβιτς, ενώ βοήθησε ο Κέβιν ερχόμενος από τον πάγκο.

Είχαν από ένα ημίχρονο...

Ο Λεβαδειακός ήταν σαφώς ανώτερος στο α' ημίχρονο, πιέζοντας ψηλά τους ακρίτες, που έκαναν πολλά λάθη, δυσκολεύονταν να κρατήσουν την μπάλα και οι παίκτες του Αντωνίου έψαχναν συνεχώς το γκολ.

Τελικά η υπεροχή τους καρποφόρησε στο 45'+2 με τον Τζιώρα, για να μπει αλλαγμένη η Ξάνθη στο δεύτερο μέρος, πατώντας καλύτερα από τα πρώτα λεπτά και ισοφαρίζοντας με τον Θυμιάνη στο 55', εκμεταλλευόμενος κακή έξοδο του Γκέκα σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι είχαν από εκεί και πέρα περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, ωστόσο οι Θρακιώτες είχαν βελτιωθεί πια στην άμυνα και δεν επέτρεψαν στους «πράσινους» να ανησυχήσουν ιδιαίτερα τον Μπέντο.

Για το Χ έπαιξαν οι παίκτες του Πόποβιτς και το πήραν εντέλει, με τον Καπνίδη μάλιστα στο 90'+5 να αγγίζει το 1-2 με γκολ που αν θα έμπαινε θα ήταν για highlight (σουτ λίγο κάτω από το κέντρο κι ελάχιστα άουτ έφυγε η μπάλα), για να μείνει τελικά το 1-1 μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σκουλάς του Συνδέσμου Θεσσαλίας με βοηθούς τους Νίκζα και Μάνο, αμφότεροι του Συνδέσμου Λάρισας.

Κίτρινες: 56' Μεχία, 59' Νίκας, 62' Ενομό, 85' Νίλι - 23' Σιατραβάνης, 45' Δημούτσος, 72' Θυμιάνης, 85' Βόλτερς.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Γκέκας, Μύγας, Βήχος, Λιάγκας, Καραχάλιος, Μεχία, Νίκας, Νίλι, Συμελίδης (89' Μαρίνος), Ενομό (67' Πολέτο), Τζιώρας (75' Γαϊτανίδης).

ΞΑΝΘΗ (Τόνι Πόποβιτς): Μπέντο, Στάθης, Τσαμούρης (46' Κέβιν), Βέρκερ, Γιούρμαν, Θυμιάνης (86' Τ. Παπάζογλου), Δημούτσος, Σιατραβάνης (76' Βόλτερς), Έμπερτ (90'+4 Καπνίδης), Τάτος, Θ. Παπάζογλου.