19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2021 - 17:00

Ευπρόσδεκτο το «δωράκι» και πέρασμα Ολυμπιακού από το Περιστέρι

Δύσκολο, αλλά σπουδαίο διπλό για τους «ερυθρόλευκους», που εκμεταλλεύτηκαν με τον Μπρούμα την κακή συνεννόηση Στρούγγη - Μανδά και νίκησαν 0-1 τον Ατρόμητο * Έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για τη διαιτησία * Ακίνδυνοι επιθετικά οι «κυανόλευκοι»

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Δεν είναι τυχαία πρώτος και με διαφορά ο Ολυμπιακός, έπειτα από 18 αγωνιστικές στη Σούπερ Λίγκα 1… Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς δεν χαρίζεται και δεν αφήνει να περάσουν ανεκμετάλλευτα «δώρα» αντιπάλων της… Έτσι έγινε στο Περιστέρι την Κυριακή (24/1) με τους «ερυθρόλευκους» να μην χαρίζονται σ’ ένα καθοριστικό λάθος του Ατρόμητου και να φεύγουν νικητές με 0-1.

Ήταν το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου όταν Στρούγγης και Μανδάς δεν συνεννοήθηκαν σωστά και ο Μπρούμα «τρύπωσε» ανάμεσα τους, έκλεψε την μπάλα και από κοντά με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Αυτό ήταν και το καθοριστικό σημείο του ματς, που έμελλε και να το κρίνει.

Πρόκειται αναμφισβήτητα για ένα σπουδαίο αν και δύσκολο διπλό για τον Ολυμπιακό, που, δεν εντυπωσίασε, κινήθηκε σε μέτρια επίπεδα, αλλά ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερος από τον Ατρόμητο.

Οι «κυανόλευκοι» από την άλλη είχαν σχεδιάσει μια αναμέτρηση κλειστή και στη δύναμη, κάτι που εν μέρει τους βγήκε, ωστόσο, την… πάτησαν από δική τους «γκάφα». Βέβαια, ως προς τη δημιουργία οι Περιστεριώτες δεν έκαναν πολλά πράγματα και ήταν ουσιαστικά ακίνδυνοι μπροστά στον Σα, ενώ έχουν πάρα πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Τσαγκαράκη. Τα περισσότερα όμως, ζητήματα στις επίμαχες φάσεις ήταν θέματα του VAR και εκεί ο Παπαπέτρου φάνηκε πως απλά… πέρασε ένα ευχάριστο απόγευμα αποφεύγοντας να επέμβει.

Ως προς το γκολ του Μπρούμα, το τέρμα σωστά μέτρησε και δεν υπάρχει επιθετικό φάουλ του σκόρερ, μια κόκκινη που ζητούν οι γηπεδούχοι στον Μπουχαλάκη δεν είναι για αποβολή και ορθά βγήκε κίτρινη στο 39’. Ωστόσο, υπάρχουν άλλες δύο περιπτώσεις, που πέρα από τον ρέφερι από τα Χανιά, ο Αθηναίος υπεύθυνος της τεχνολογίας δεν έπραξε όσα όφειλε. Να πει στον Τζαγκαράκη να δει και ο ίδιος τις φάσεις… Και μιλάμε για ένα χέρι του Σεμέδο σε διώξιμο εντός περιοχής στο 41’ με τον Ατρόμητο να ζητά πέναλτι, το οποίο εκ του αποτελέσματος θεωρήθηκε ακούσιο και εκτός φάσης χτύπημα του Μπα στο Μίσιτς στο 60’. Εδώ τα δεδομένα είναι πιο ξεκάθαρα, υπάρχει παράβαση και ο κανονισμός λέει «κόκκινη», ωστόσο ο ρέφερι έδωσε κίτρινη και ο VARίστας… σφύριξε αδιάφορα. Κοινώς χαρίστηκαν στην κόκκινη στο Μπα και δεν είναι τυχαίο ότι ο Μαρτίνς λίγα λεπτά αργότερα τον αντικατέστησε.

Στα… σβηστά αρχικά, πιο δυνατά στη συνέχεια…

Το ματς ήταν μέτριο, με πολλές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου. Ο Ολυμπιακός βέβαια είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους, ειδικά στο α’ ημίχρονο.

Οι παίκτες του Κάναντι μάρκαραν ψηλά και έτσι έκαναν δύσκολη τη ζωή των «ερυθρολεύκων» στο να πατήσουν περιοχή, πέρα από στημένες φάσεις. Έτσι πέρα από μια πραγματική ευκαιρία στο 7’ με τον Ελ Αραμπί (απέκρουσε ο Μανδάς) οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν άλλη κλασική μέχρι που έγινε η γκάφα στα μετόπισθεν και ο Μπρούμα στο 45’+1 να γίνει σκόρερ. Οι δύο «υπεύθυνοι» του μοιραίου λάθους για τους γηπεδούχους, ωστόσο, είχαν κάτι ανάλογο και στο 30’, αλλά τότε ο γκολκίπερ Μανδάς είχε προλάβει να μπλοκάρει το κακό γύρισμα προς τα πίσω του Στρούγγη.

Στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν πιο δυνατός και έψαξε το δεύτερο γκολ, αλλά αυτό δεν ήρθε σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις όπου είτε έδιωξε ο Μανδάς (σουτ Εμβιλά στο 55’ και σουτ Φορτούνη στο 74’) είτε η μπάλα έφυγε άουτ (σουτ Μπρούμα στο 68’). Έτσι ο Ατρόμητος έμεινε μέσα στο παιχνίδι μέχρι το φινάλε, αλλά το 0-1 δεν άλλαξε ποτέ.

Ρέαμπτσιουκ, Μπρούμα και Εμβιλά οι καλύτεροι των νικητών, που έφτασαν τους 48 βαθμούς πλέον αναμένοντας την Τετάρτη στο «Γ. Καραϊσκάκης» τον ΠΑΟΚ με στόχο να «τελειώσουν» από νωρίς τον τίτλο.

Για τους ηττημένους, που έμειναν στους 21 πόντους, ξεχώρισε ο Χαρίσης και ο Μανδάς, παρά τη φάση του γκολ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσαγκαράκης του Συνδέσμου Χανίων με βοηθούς τον Καρσιώτη του Συνδέσμου Κορινθίας και τον Χατζηνάκο του Συνδέσμου Δράμας. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Παπαπέτρου του Συνδέσμου Αθηνών και βοηθός ο Χριστάκογλου του Συνδέσμου Χαλκιδικής.

Κίτρινες: 69' Ούμπιντες - 39' Μπουχαλάκης, 56' Σεμέδο, 60' Μπα, 90'+1 Ρέαμπτσιουκ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Γούτας, Γκάλο, Κιβρακίδης, Στρούγγης, Νάτσος (72' Νταβιώτης), Χαρίσης, Ραμπέγιο (62' Μουνίθ), Χριστοδουλόπουλος (62' Μανούσος), Σάλομον (62' Ούμπιντες), Μάτιτς (78' Αγκάγιεφ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ, Σεμέδο, Μπα (64' Σισέ), Εμβιλά, Καμαρά (89' Χολέμπας), Μπουχαλάκης, Μπρούμα (79' Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (64' Φορτούνης), Ελ Αραμπί (89' Πέπε).