26/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2021 - 21:24

Χτίζει σερί ο Παναθηναϊκός...

Νέα νίκη για τους αποτελεσματικούς «πράσινους», 2-0 τον ΟΦΗ * Είχε και δοκάρι το «τριφύλλι»

Έχει βρει τον τρόπο να κερδίζει και ας μην είναι θελκτικός στο μάτι... Στον δρόμο των επιτυχιών παρέμεινε ο Παναθηναϊκός, ξεπερνώντας με 2-0 το εμπόδιο του ΟΦΗ στη Λεωφόρο το βράδυ του Σαββάτου (23/1) για τη 18η «στροφή» της Σούπερ Λίγκας 1 και καταγράφοντας τέταρτο συνεχόμενο τρίποντο, με το οποίο διατηρείται σταθερά στην 5η θέση με 31 βαθμούς.

Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι είχε και πάλι όπλο τη συμπαγή ανασταλτική της λειτουργία, με αποτέλεσμα να κρατήσει μηδέν παθητικό σε πέμπτο συνεχόμενο αγώνα, ενώ ήταν και άκρως αποτελεσματική επιθετικά με τα δύο γκολ που πέτυχε, χωρίς να δημιουργήσει εκ νέου πολλές ευκαιρίες.

Αλεξανδρόπουλος και Βέλεθ ήταν μακράν οι κορυφαίοι για τους «πράσινους», με τον Καμπετσή να δίνει πολλές μάχες στην επίθεση και να επιβραβεύεται με το δεύτερό του γκολ στο πρωτάθλημα ύστερα από αυτό ενάντια στον Άρη.

Οι Ηρακλειώτες, από την πλευρά τους, δέχθηκαν φθηνό τέρμα στο α' ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος είχαν την κατοχή της μπάλας και μέτρησαν δύο καλές ευκαιρίες, αλλά μέχρι εκεί.

Έτσι, δεν μπόρεσαν να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα, με 19 βαθμούς συνεχίζουν να βρίσκονται στην 9η θέση, με τον Τσιλιανίδη ερχόμενος από τον πάγκο να κάνει αισθητή την παρουσία του και με τον Στάικο να ξεχωρίζει για την ομάδα του Γιώργου Σίμου σε διάρκεια.

Κυνικός και αποτελεσματικός...

Μέτριο ήταν το ματς στο πρώτο 45λεπτο, με πολυκοσμία στον χώρο του κέντρου και αμφότερους τους αντιπάλους να προσέχουν την άμυνά τους.

Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, «χτύπησε» σε ανύποπτη στιγμή, καθώς στο 32' ο Σένκεφελντ ξεχάστηκε από τους αμυντικούς των Κρητικών και με ωραία κεφαλιά απελευθέρωσε από το άγχος τους γηπεδούχους.

Ένα λεπτό αργότερα ο Στάρτζεον βρήκε με τη σειρά του δίχτυα, ήταν όμως σε θέση οφσάιντ και με τη συνδρομή του VAR η άμεση ισοφάριση δεν καταγράφηκε ποτέ.

Στο β' ημίχρονο οι «πράσινοι» άφησαν στον ΟΦΗ την κατοχή της μπάλας, ωστόσο πλην δύο περιπτώσεων σε διάστημα τριών λεπτών ο Διούδης δεν ένιωσε άλλη ανησυχία.

Μετά το 75' το «τριφύλλι» βγήκε στην επίθεση, ο Αϊτόρ σημάδεψε το δοκάρι στο 79', αλλά ο Καμπετσής στο 86ο λεπτό ήταν αποτελεσματικότερος και ολοκλήρωσε τη νίκη του ΠΑΟ ύστερα από υπέροχη ατομική ενέργεια του Αλεξανδρόπουλου.

Με κυνικό τρόπο, λοιπόν, οι παίκτες του Μπόλονι χτίζουν σερί τριπόντων και μένει να φανεί αν θα δώσουν συνέχεια σε αυτό.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καραντώνης του Συνδέσμου Ημαθίας με βοηθούς τον Μωυσιάδη του Συνδέσμου Ηπείρου και τον Φωτόπουλο του Συνδέσμου Αθηνών. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Μανούχος του Συνδέσμου Αργολίδας και βοηθός ο Νικολαΐδης του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 90' Αλεξανδρόπουλος - 54' Βαφέας, 58' Νέιρα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Σένεκφελντ, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιo (75' Βιγιαφάνιες), Εμμανουηλίδης (69' Αϊτόρ), Καμπετσής (90' Χατζηθεοδωρίδης), Ιωαννίδης (69' Μακέντα).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Γιαννούλης (85' Ντε Γκούζμαν), Διαμαντής, Σελίμοβιτς, Ουές, Στάικος, Βαφέας (61' Τσιλιανίδης), Κοροβέσης, Νέιρα, Στάρτζεον (72' Γρίβας), Σαρντινέρο.