25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2021 - 19:15

Άνετο πέρασμα Άρη από τη Ριζούπολη παρά το «φτωχό» 0-1

Πολύ καλή μπάλα από τους «κίτρινους» στο α’ ημίχρονο, που δεν «κλείδωσαν» τη νίκη τους χάρη στις επεμβάσεις του Βέρχουλστ * Ακίνδυνος ο Απόλλων Σμύρνης, που ήταν τραγικός στο πρώτο 45λεπτο και βελτιώθηκε μόνο ανασταλτικά στη συνέχεια * Ο Ιωάννου ο σκόρερ

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Άρη ανάκαμψη… Σπουδαίο και άνετο διπλό πήραν οι «κίτρινοι» στη Ριζούπολη το Σάββατο (23/1) με 0-1 επί του Απόλλωνα Σμύρνης στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Το σκορ είναι πλασματικό για τους Θεσσαλονικείς, που άξιζαν να επικρατήσουν με περισσότερα γκολ, αλλά ευτυχώς για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» ο Νταβίνο Βέρχουλστ βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα.

Οι νικητές ήταν κυρίαρχοι και στο α’ ημίχρονο έπαιξαν πολύ καλή μπάλα απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, που στο ίδιο διάστημα έκανε τραγική εμφάνιση και γλίτωσε τουλάχιστον άλλα δύο γκολ εις βάρος του χάρη στις σωτήριες επεμβάσεις του Βέλγου τερματοφύλακα του.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα ο ρυθμός έπεσε, ο Άρης θέλησε να διαφυλάξει το προβάδισμα του, ενώ οι «κυανόλευκοι» βελτιώθηκαν μόνο ανασταλτικά καταστρέφοντας και όχι δημιουργώντας… Είναι χαρακτηριστικό εξάλλου, ότι οι τελικές ήταν συντριπτικά περισσότερες για τους Θεσσαλονικείς (15 προς 3)!

Στο μισό γήπεδο και μετά απλά… χάλασμα

Ο Άρης από το πρώτο λεπτό μπήκε αποφασισμένος να… πνίξει τον Απόλλωνα Σμύρνης. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου πήρε γρήγορα το κέντρο και έπαιξε τους «κυανόλευκους» του Γιώργου Παράσχου στο μισό γήπεδο.

Οι Θεσσαλονικείς με ποδόσφαιρο κυριαρχίας είχαν τον απόλυτο έλεγχο και η μία φάση διαδεχόταν την άλλη, απέναντι στην «Ελαφρά Ταξιαρχία» που έμεινε καθηλωμένη σε παθητικό ρόλο…

Έτσι δεν άργησε να γίνει το 0-1, το οποίο προήλθε από φάση διαρκείας με εξ επαφής προβολή του Ιωάννου στο 18’.

Η αλήθεια είναι ότι οι «κίτρινοι» μπορούσαν να έχουν «καθαρίσει» το αποτέλεσμα πριν την ανάπαυλα, αλλά ο Βέρχουλστ ειδικά στο 19’ σε σουτ του Γκάμα και στο 31’ σε προσπάθεια του Μαντσίνι, έδειξε την κλάση του κρατώντας την «Ελαφρά Ταξιαρχία» μέσα στο παιχνίδι.

Βέβαια κόντρα στη ροή του ματς είχαν και οι «κυανόλευκοι» μια ευκαιρία, την μοναδική τους σε όλο το ματς, με τον Φερνάντεθ να χάνει το τετ α τετ με τον Σιαμπάνη στο 30’.

Στο β’ ημίχρονο το ματς πήγε στη δύναμη, οι φάσεις ήταν λίγες με τον Άρη να διαχειρίζεται σωστά το ματς απέναντι στον εντελώς ακίνδυνο Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος βελτιώθηκε μόνο ανασταλτικά και κέρδισε κάποιες μάχες στη μεσαία γραμμή. Ουσιαστικά οι «κυανόλευκοι» μόνο… χαλούσαν παιχνίδι και τίποτα παραπάνω.

Για αυτό και η νίκη του Άρη ήταν εύκολη στη Ριζούπολη…

Οι Θεσσαλονικείς πήραν δίκαια τη νίκη, ήταν στο α’ ημίχρονο η καλύτερη ομάδα μέχρι τώρα στη Ριζούπολη και πλέον έφτασαν τους 36 βαθμούς πιάνοντας την ΑΕΚ με ένα ματς περισσότερο, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν στους 18.

Καλύτεροι από τον Άρη, που κέρδισε και τακτικά το ματς με τον Μάντζιο να έχει διαβάσει πολύ πιο σωστά την αναμέτρηση, οι Σάσα, Ιωάννου, Γκάμα και Δεληζήσης.

Για τον Απόλλωνα Σμύρνης, που ήταν κακός και ο Παράσχος, ενώ δεν δικαιώθηκε σε καμία περίπτωση να κατεβάσει άλλη ομάδα με την ΑΕΚ παρουσιάζοντας αυτά τα… χάλια με τους Θεσσαλονικείς, πέρα από τον κορυφαίο Βέρχουλστ («λαμπάδα» πρέπει να του ανάψουν στη Ριζούπολη), ξεχώρισε κυρίως ο Βιτλής που ήρθε από τον πάγκο και βελτίωσε την αρχική τραγική αριστερή πλευρά των «κυανόλευκων».

Χωρίς κανένα πρόβλημα ο διαιτητής Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας). Βοηθοί: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), Κολοσιώνης (Αιτ/νιας) Τέταρτος: Σκουλάς (Θεσσαλίας) VAR: Γιουγκ (Σλοβενία), AVAR: Νικολακάκης (Λασιθίου)

Κίτρινες: 45’+2 Φατιόν - 45’ Ιωάννου

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Μπρούσιτς, Ντομίνγκες, Κάλισιρ (28’ λ.τρ Κάλισιρ), Φατιόν (69’ Κιτικό), Κολ, Τσιλούλης, Φερναντέθ (84’ Βάρκας), Μπεντινέλι (69’ Μουνιέ), Ντάουντα.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Ιωάννου (86’ Λόπεθ), Δεληζήσης, Ρόουζ, Σάσα, Τζέγκο, Σίλβα (63’ Κάτσε), Γκάμα (73’ Μάνος), Μπερτόγλιο (73’ Γκαρσία), Μαντσίνι (86’ Σάκιτς).