20/04/2024
Πρωτάθλημα | Πέμπτη 21 Ιανουαρίου 2021 - 04:58

Χαρμολύπη με το Χ στο ντέρμπι Λεβαδειακός – Χανιά (pics+video)

Ανώτεροι αρχικά οι Βοιωτοί, αλλά βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τους Κρητικούς στο 27’, που πριν ολοκληρωθεί το α’ ημίχρονο έχασαν πέναλτι κι αντί να «κλειδώσουν» το ματς εντέλει ισοφαρίστηκαν στο τελικό 1-1 στο 77’ * Είχαν δοκάρι οι γηπεδούχοι * Αποστολή του a-sports.gr στη Λιβαδειά

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Οι δύο από τις τρεις βασικές διεκδικήτριες ομάδες της ανόδου στη Σούπερ Λίγκα 1 αναμετρήθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειά την Τετάρτη (20/1)… Λεβαδειακός και Χανιά κονταροχτυπήθηκαν και έμειναν στο 1-1 για να βγει κερδισμένη η τρίτη της παρέας Ξάνθη με γκολ στο… 98’, που έπιασε τους Βοιωτούς με τέσσερις βαθμούς στην κορυφή της SL2.

Φυσικά, μιλάμε για τη μόλις 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της δεύτερης επαγγελματικής ποδοσφαιρικής κατηγορίας, αλλά οι «πράσινοι» και οι «μπλε», μετά το φινάλε της αναμέτρησης είχαν μια χαρμολύπη για αυτό, που είχε προηγηθεί στο χορτάρι.

Ο Λεβαδειακός στο καλό του διάστημα (μέχρι το 30’) δεν σκόραρε και αντιθέτως δέχθηκε γκολ κόντρα στη ροή του ματς και τα Χανιά, αντί να… σκοτώσουν τον αντίπαλο τους πριν φύγει το ημίχρονο, πέταξαν την ευκαιρία χάνοντας πέναλτι και μαζί το 0-2 και εν τέλει ισοφαρίστηκαν κιόλας λίγο πριν μπει το τελευταίο δεκάλεπτο!

Αντικειμενικά περισσότερο ευχαριστημένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού είναι οι γηπεδούχοι και περισσότερο δυσαρεστημένοι οι φιλοξενούμενοι. Το Χ, ωστόσο, δεν χάλασα κανέναν, με τη διαφορά ότι οι Κρητικοί πέταξαν ένα τρίποντο, που φαινόταν πως είχαν σφιχταγκαλιάσει!

Λεβαδειακός πριν και μετά το 0-1 και ο μοιραίος Διαμαντόπουλος για το 0-2!

Οι γηπεδούχοι του Σωτήρη Αντωνίου πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά τις αναμέτρησης και άγγιξαν το γκολ στο 20’ όταν ο Μυτίδης από θέση τετ α τετ νικήθηκε από τον Κουτζαβασίλη… Και λειτουργώντας ο άγραφος νόμος, ότι όποιος το χάνει το τρώει στο 27’ Μπραμπίγια με πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-1.

Το γκολ των Κρητικών έδωσε άλλο χρώμα στο παιχνίδι, που ξέφυγε από τη δύναμη ενός παραδοσιακού ντέρμπι Β’ Εθνικής και μοιραία άνοιξε…

Έτσι ο Λεβαδειακός στο 31’ απώλεσε νέα μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει, ο Νίλι όμως πάνω στο βηματισμό του από το σημείο του πέναλτι και υπό πίεση έστειλε την μπάλα σχεδόν παράλληλα της αντίπαλης εστίας!

Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους Βοιωτούς, ο Κονέ στo 35’ έπεσε άτσαλα πάνω στο Μπραμπίγια εντός περιοχής (ορισμός πέναλτι)… Την εκτέλεση ανέλαβε ο Διαμαντόπουλος και αντί για το 0-2, έστειλε την μπάλα στα… περιστέρια!

Έτσι ο Λεβαδειακός τη γλίτωσε και επί της ουσίας έμεινε μέσα στη διεκδίκηση.

Προειδοποίηση από τους Βοιωτούς, στα… καπάκια 1-1, αλλά και φινάλε με «αχ» για τους Κρητικούς

Στο β’ ημίχρονο τα Χανιά ήταν καλύτερα… Πιο συγκεντρωμένα και αρχικά και πιο απειλητικά. Όσο περνούσε η ώρα, όμως το ματς μάζευε από φάσεις με τους Κρητικούς, πάντως, να ελέγχουν το ματς και να μην απειλούνται.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη τελική του Λεβαδειακού στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης καταγράφτηκε στο 75’. Για να έρθει ένα λεπτό αργότερα η προειδοποίηση από ένα καλοτραβηγμένο απευθείας φάουλ του Μεχία, που σταμάτησε με τη παρέμβαση και του Κουτζαβασίλη στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων για να έρθει στα… καπάκια, με την εκτέλεση του κόρνερ το γκολ της ισοφάρισης για τον Λεβαδειακό με κεφαλιά του Λιάγκα στο 77’!

Το τέρμα αυτό «πάγωσε» τα Χανιά, ενώ οι Βοιωτοί έδειξαν πως αν μη τι άλλο ήθελαν να το κρατήσουν, όπως ήρθαν τα πράγματα. Επιδίωξη, που την πέτυχαν οι γηπεδούχοι έχοντας ως σύμμαχο και την τύχη ως ένα βαθμό, καθώς το τελευταίο «αχ» βγήκε από τους φιλοξενούμενους όταν στο 88’ ο Βρεττός αστόχησε κατά ένα μέτρο από το δεξί δοκάρι του Γκέκα σε σουτ εκτός περιοχής, αλλά όντας αμαρκάριστος.

Μεχία, Λιάγκας οι καλύτεροι από τους σε γενικές γραμμές μέτριους γηπεδούχους και κινητικός ο Βήχος, που έχει κάνει πολύ πιο σπουδαία ματς πέρσι…

Πιο εύκολα ευδιάκριτοι οι διακριθέντες από πλευράς Χανίων, κορυφαίος ο Μπραμπίγια, που ήταν πλήγμα η αποχώρηση του λόγω τραυματισμού, αναστάτωνε την άμυνα των Βοιωτών. Σοβαρός στα κέντρο ο Πλέγας και πολλή δουλειά από τον Μασένα στο δημιουργικό κομμάτι.

Λάθη στον πειθαρχικό έλεγχο έκανε ο ρέφερι Περράκης (Αθηνών), που, ωστόσο, δεν έκανε κάτι μοιραίο και ήταν σωστός και στη φάση του πέναλτι. Χωρίς προβλήματα οι βοηθοί: Κωνστάντιος (Εύβοιας), Πριόνας (Εύβοιας), ενός τέταρτος ήταν ο Αλαμπέης (Αθηνών).

Κίτρινες: 23’ Πολέτο, 82’ Νίκας - 11’ Κάρλος, 67’ Τριανταφυλλάκος, 74’ Σωτηράκος.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Γκέκας, Μύγας (74' Ενομό), Βήχος, Λιάγκας, Καραχάλιος, Μεχία, Κονέ (74' Νίκας), Πολέτο, Συμελίδης (69' λ.τρ. Μαρίνος), Νίλι (60' Τζιώρας), Μυτίδης.

ΧΑΝΙΑ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας, Σωτηράκος, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Πλέγας, Κάρλος (63' Παναγιωτούδης), Μπραμπίγια (63' λ.τρ. Τριανταφυλλάκος), Βρεττός (90' Καμαρά), Μασένα (90' Καρτσαμπάς), Διαμαντόπουλος (79' Γιάκος).