20/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 20 Ιανουαρίου 2021 - 21:26

Σοβαρός ο Ολυμπιακός και... ήδη στους «8»

Άνετη νίκη των «ερυθρόλευκων» στο Αγρίνιο με 3-0 επί του Παναιτωλικού για το Κύπελλο

Το έκανε το καθήκον του και σκέφτεται τον επόμενό του αντίπαλο... Ο Ολυμπιακός πήρε σχετικά άνετη νίκη με 3-0 επί του Παναιτωλικού το βράδυ της Τετάρτης (20/1) στο Αγρίνιο και ρεαλιστικά έχει εξασφαλίσει ήδη την παρουσία του στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Πέδρο Μαρτίνς είδε το εκτεταμένο ροτέισον να αποδίδει, με τους κατόχους του τροπαίου να εμφανίζονται σοβαροί και αποτελεσματικοί στις ευκαιρίες τους, καθιστώντας τυπική διαδικασία τη ρεβάνς στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο Ανδρούτσος σε ρόλο δεξιού μπακ ήταν σταθερότατος, Σισέ και Παπαδόπουλος απροσπέλαστοι στο κέντρο της άμυνας, με τον Μπρούμα ιδιαίτερα δραστήριο και σκόρερ στη μία ώρα που αγωνίστηκε.

Πέπε και Τιάγκο Σίλβα θα μπορούσαν να δώσουν περισσότερα πράγματα στο οργανωτικό κομμάτι, με την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα από την πλευρά της να προσπαθεί, αλλά να κάνει και πολλά λάθη. Ο Τσιγγάρας έτρεξε αρκετά στη μεσαία γραμμή, ημίωρο ντεμπούτο για τον Μπαρμπόσα, που προφανώς χρειάζεται τον χρόνο του για να αποδώσει.

0-3 στο ρελαντί...

Οι Πειραιώτες είχαν την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και με τον Μπρούμα να προβληματίζει τους αμυντικούς των «καναρινιών».

Ο Πορτογάλος εξτρέμ ήταν αυτός που με δυνατό σουτ στο 20' άνοιξε το σκορ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα έφτασε κοντά και σε δεύτερο προσωπικό τέρμα, αλλά αστόχησε.

Ο Παναιτωλικός ανέβηκε μετά το 30', ωστόσο δεν απείλησε τον Κρίστινσον, που στο ντεμπούτο του στα ερυθρόλευκα γκολπόστ πέρασε ήσυχο βράδυ, με το β' ημίχρονο να κυλά με τους φιλοξενούμενους να διαχειρίζονται ήρεμα το προβάδισμά τους.

Το γκολ του Βρουσάι στο 65' απλοποίησε ακόμα περισσότερο την κατάσταση, με τους παίκτες του Δέλλα να μην μπορούν να βρουν απαντήσεις.

Και στο 85' ο Σισέ με κεφαλιά και ώμο μαζί διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με τον Ολυμπιακό να έχει ήδη «καθαρίσει» την πρόκριση στα προημιτελικά.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσέτσιλας του Συνδέσμου Γρεβενών με βοηθούς τον Διπλάρη του Συνδέσμου Καρδίτσας και τον Μωυσιάδη του Συνδέσμου Γρεβενών.

Κίτρινες: 41' Παπαδόπουλος.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Μελίσσας, Τζανακάκης, Περέιρα, Μαλής, Βάντερσον, Τσιγγάρας (74' Αρσούρα), Λιάβας, Γιάκολις, Αριγίμπι (74' Ντάλσιο), Άλβαρες (59' Μπαρμπόσα), Αζάντι (59' Ματσόλα, 78' λ. τρ. Μανθάτης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Kρίστινσον, Ανδρούτσος, Χολέμπας, Σισέ, Παπαδόπουλος, Πέπε, Μπουχαλάκης (60' Σουρλής), Βρουσάι (73' Λοβέρα), Μπρούμα (60' Ραντζέλοβιτς), Τιάγκο Σίλβα (73' Κάιπερς), Χασάν (68' Σουντανί).