08/03/2021
Πρωτάθλημα | Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2021 - 23:30

Μεταμορφώθηκε η ΑΕΚ στο β’ ημίχρονο και «κλείδωσε» τον Ατρόμητο στα αποδυτήρια

Πολύ καλή η Ένωση στο δεύτερο μισό του αγώνα, «εξαφάνισε» τους Περιστεριώτες και νίκησε δίκαια με 2-1 * Είχαν και δοκάρι οι «κιτρινόμαυροι» * Ξεκίνησαν καλά οι «κυανόλευκοι», αλλά μετά… χάθηκαν

Έδειξε πως ήθελε το χρόνο της η ΑΕΚ για να ρολάρει, ίσως πάλι να ήθελε απλά να ζεσταθεί μέσα στο παγωμένο ΟΑΚΑ… Δεν εξηγείται αλλιώς η σταδιακή βελτίωση και ολοκληρωτική μεταμόρφωση της Ένωσης στο β’ ημίχρονο, στο τελικό 2-1 κόντρα στον Ατρόμητο το βράδυ της Κυριακής (17/1) στο ματς, που έκλεισε την 17η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν πραγματικά καταιγιστικοί στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης λες και «κλείδωσαν» τους Περιστεριώτες στα αποδυτήρια! Κι αυτό, διότι οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εξαιρετικά το 90λεπτο, αλλά μετά την ανάπαυλα ήταν αρνητικά αγνώριστοι.

Η ΑΕΚ έτσι είναι πλέον μόνη δεύτερη με 36 βαθμούς (στο -9 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό).

Άλλο ματς σε όλα…

Ο Ατρόμητος ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στο πρώτο αγωνιστικό τέταρτο… Μάλιστα ο Χαρίσης στο 11’ πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς λίγο κάτω από το κέντρο του γηπέδου, αλλά ο Αθανασιάδης πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ, ωστόσο, από το 20’ και μετά έκλεισε τους χώρους… Έτσι υπήρξε ισορροπία και ταυτόχρονα εξουδετέρωση κάθε καλής προσπάθεια. Καμία φάση και ταλαιπωρία της μπάλας στο κέντρο ήταν το ουσιαστικό αποτέλεσμα ενός κλειστού ματς.

Η έναρξη του β’ ημιχρόνου, ωστόσο, άλλαξε άρδην το σκηνικό… Οι παίκτες του Χιμένεθ ήταν αποφασισμένοι και έπαιξαν μονότερμα τους φιλοξενούμενους λες και δεν βγήκαν ποτέ από τα αποδυτήρια.

Η μια τελική διαδεχόταν την άλλη για την Ένωση, που στο 51’ άγγιξε το γκολ, αλλά η κεφαλιά του Ολιβέιρα σταμάτησε στο οριζόντιο δκάρι του Μανδά.

Πάντως, την ΑΕΚ «διευκόλυνε» για να προηγηθεί μια ώρα αρχύτερα ο Σάλαμον, ο οποίος με ανόητη ενέργεια έσπρωξε εκτός φάσης εντός περιοχής τον Σιμόες, με συνέπεια να καταλογιστεί πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε τέρμα ο Ολιβέιρα στο 63’ για το 1-0.

Η Ένωση συνέχισε να έχει ενέργεια και όρεξη για να «κλειδώσει» το αποτέλεσμα στο 73’ όταν μετά από ωραία συνεργασία Μάνταλου – Μπακάκη, ο τελευταίος έβγαλε σέντρα στην καρδιά της περιοχής των φιλοξενούμενων και ο Λιβάγια με κεφαλιά – ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά.

Ο Ατρόμητος σε όλο το β’ ημίχρονο είναι χαρακτηριστικό ότι μέτρησε μια… τελική για να καταφέρει να μειώσει στο 89’ σε 2-1 με εύστοχο πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου (δεν πανηγύρισε το τέρμα) από παράβαση που κέρδισε ο ίδιος σε άτσαλο μαρκάρισμα του Λιβάγια.

Καλύτερος από την ΑΕΚ ο Ολιβέιρα, ενώ κεφάτος και θετικός ήταν ο Λιβάγια, είχε ξεσπάσματα θετικά ο Γκαρσία και διάρκεια ο Μπακάκης.

Από τον Ατρόμητο, που έμεινε στους 21 βαθμούς και στην 7η θέση, ο Μουνίθ όσο είχε δυνάμεις και ο Κιβρακίδης μέχρι να τραυματιστεί ήταν αυτοί, που ξεχώρισαν.

Σωστός στις αποφάσεις του ο Καραντώνης (Ημαθίας), έκανε πολύ καλή διαιτησία. Βοηθοί: Βασιλόπουλος (Έβρου), Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας) Τέταρτος: Γρατσάνης (Τρικάλων) VAR: Φωτιάς (Πέλλας) ΑVAR: Καλαμπόκης (Αιτ/νιας).

Κίτρινες: 35’ Γκαρσία, 47’ Λιβάγια, 65’ Γκάλο - 38’ Στρούγγης, 60’ Μουνίθ, 62’ Σάλαμον

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Ινσούα, Λάτσι, Σβάρνας, Σιμόες (82' Σιμάνσκι), Σάκχοφ, Μάνταλος (77' Γαλανόπουλος), Λιβάγια (90'+5 Μαχαίρας), Γκαρσία (82' Τάνκοβιτς), Ολιβέιρα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Γκάλο (75' Ούμπιντες), Κιβρακίδης (39' λ.τρ. Τομάσεβιτς), Γούτας, Στρούγγης, Νάτσος, Σάλομον, Χαρίσης, Μουνίθ (75' Αγκάγιεφ), Ραμπέγιο (61' Κωτσόπουλος), Μανούσος (61’ Χριστοδουλόπουλος).