19/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2021 - 19:11

«Καθάρισε» εύκολα ο Αστέρας Τρίπολης

Οι Αρκάδες επικράτησαν άνετα με 2-0 του Παναιτωλικού

Κυριάρχησε και «καθάρισε» εύκολα… Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 2-0 του Παναιτωλικού το Σάββατο (16/1) για τη 17η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1, σε ένα παιχνίδι που ήταν πολύ ανώτερος του αντιπάλου του, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

Και η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς, μάλιστα, με αυτή τη νίκη έφτασε τους 24 βαθμούς, φτάνοντας στην 6η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ, με τους φιλοξενούμενους από την πλευρά τους να παραμένουν στην 12η θέση με 11 πόντους (με δύο αγώνες περισσότερους).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Χερόνιμο Μπαράλες που μπορεί να μην σκόραρε αυτή τη φορά αλλά έδωσε τις ασίστ στα δύο γκολ της ομάδας του.

Ο Αστέρας μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά και στην πρώτη τελική του ευτύχησε να σκοράρει όταν ο Μπαράλες έκανε την κεφαλιά πάσα για τον Μουνάφο στο δεύτερο δοκάρι και ο Αργεντινός την έσπρωξε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων.

Γενικότερα οι Αρκάδες έμπαιναν με ευκολία στην αντίπαλη περιοχή, ενώ στο 21’ άγγιξαν το 2-0 , αλλά η κοντινή κεφαλιά του Μπαράλες πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι, ενώ το δεύτερο γκολ δεν είχε έρθει και στο 39’στο δυνατό σουτ του Ρεγκίς μέσα από την περιοχή και δεξιά, το οποίο έδιωξε ο Κνετ.

Με τον Παναιτωλικό να είναι θεατής του παιχνιδιού καθ’όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς να δεν έχει δημιουργήσει ούτε μισή τελική.

Στο β' ημίχρονο, οι Αγρινιώτες αποφάσισαν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στο ματς, παίρνοντας την κατοχή της μπάλας, αλλά και πάλι δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα με κάποια ουσιαστική τελική.
Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, οι δύο ομάδες έκαναν μερικές αλλαγές σε πρόσωπα, αλλά όχι και σε διάταξη. Ο Μίλαν Ράσταβατς έβαλε τον Λουίς Φερνάντεθ πίσω από τον Μπαράλες, και έκανε αλλαγές και στη πτέρυγα ρίχνοντας στο ματς τον Καπίγια, ενώ ο Τραϊανός Δέλλας έβαλε τον Ματσόλα στη κορυφή της επίθεσης και πέρασε στα χαφ τον Τσιγγάρα για να κυνηγήσει την ισοφάριση.

Οι Αρκάδες βελτιώσαν εκ νέου την απόδοση τους και με δημιουργό για ακόμη μία φορά τον Χερόνιμο Μπαράλες πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Ο Αργεντινός με μια εκπληκτική κεφαλιά πάσα έδωσε στον νεοεισελθών Λουίς Φερνάντεθ και εκείνος πέρασε τον Μαλή και με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Κνετ για το 2-0. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έχασαν κι άλλες κλασικές ευκαιρίες, για να διευρύνουν το υπέρ τους σκορ, αλλά δεν το καταφέραν.

Διαιτητής ήταν ο Ζαχαριάδης (Μακεδονίας) με βοηθούς του Στεφανή (Καρδίτσας), Καρσιώτη (Κορινθίας). 4ος ήταν ο Γκαμάρης (Αθηνών) και VAR ήταν ο Τζήλος (Λάρισας)

Κίτρινες: 14’ Αρζούρα, 24’ Μάζουρεκ, 79’ Σουάρεθ, 81’ Αριγίμπι

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο, Άλβαρες, Βαλιέντε, Μουνάφο (77’ Μπελόκ), Σίτο (61’ Καπίγια), Ριέρα (61’ Λουίς Φερνάντεθ), Κρέσπι (89' Αλί Μπαμπά), Μπαράλες.

Παναιτωλικός ( Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Λιάβας, Κωνσταντόπουλος (82’ Τζανακάκης), Μαλής, Ντάλσιο, Αρσούρα (63’ Τσιγγάρας), Ταχάρ (82’ Γιάκολις), Μανθάτης (69’ Αριγίμπι), Μάζουρεκ, Ντίας, Βέργος (63’ Ματσόλα).