19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2021 - 16:43

Γκέλαρε με το «καλημέρα» η Παναχαϊκή, πολύτιμο Χ ο ΑΟΤ

Από ένα ημίχρονο είχε η κάθε ομάδα στην Αγυιά * Προηγήθηκαν οι Πατρινοί με τον Μπάτροβιτς, αλλά τα Τρίκαλα ισοφάρισαν με τον Ευθυμίου για το τελικό 1-1

Απώλεια με το καλημέρα... Η Παναχαϊκή γκέλαρε από το ξεκίνημα κόντρα στα Τρίκαλα, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1, στην Αγυιά, το Σάββατο (16/01), για την 1η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 2. Οι «κοκκινόμαυροι» ήταν καλύτεροι στα πρώτα 45 λεπτά, ωστόσο ο ΑΟΤ άλλαξε πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να πάρει το Χ, αφού είχε την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Πάτρας.

Από ένα ημίχρονο η κάθε ομάδα

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να πρόσεχαν αρκετά τα καρέ τους ώστε να μην αιφνιδιαστούν από το ξεκίνημα του ματς. Η Παναχαϊκή είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 17’ με τον Μπάτροβιτς, ο οποίος μετά την ωραία σέντρα του Αραβίδη, έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιακουμή για το 1-0.

Από εκεί και έπειτα η αναμέτρησή δεν είχε ρυθμό αλλά ούτε κάποια μεγάλη φάση, με την ομάδα των Τρικάλων να μην απειλεί καθόλου τους «κοκκινόμαυρους» μέχρι την εκπνοή του πρώτου μέρους. Στο 45’+1, ο Παπαγεωργίου εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Σταματής έπιασε μία γυριστή κεφαλιά, αλλά ο Σούλης έδιωξε εντυπωσιακά στο δεξί παραθυράκι της εστίας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα Τρίκαλα άλλαξαν πρόσωπο και πήραν τα ηνία στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Πάτρας. Μόλις στο 50’ η μπάλα, που βρήκε στο τείχος από το φάουλ του Παπαγεωργίου, έφτασε στον Σουλιώτη, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Σούλη για την ισοφάριση.

Έπειτα, οι αλλαγές του Απόστολου Χαλαραμπίδη ανέβασαν την απόδοση των φιλοξενούμενων, με τον ΑΟΤ να ισοφαρίζει στο 79’ με τον νεοεισελθόντα Ευθυμίου, που με κοντινή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι διαμόρφωσε το 1-1, αφού είχε προηγηθεί φάση διαρκείας στα καρέ των «κοκκινόμαυρων».

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με αποτέλεσμα η Παναχαϊκή να ξεκινήσει τη σεζόν με γκέλα, τη στιγμή που τα Τρίκαλα πήραν ένα πολύτιμο βαθμό στην πρεμιέρα της δεύτερης τη τάξει κατηγορίας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ζαμπαλάς (Ηπείρου), με βοηθούς τους Λιόντο(Ηπείρου) και Θανασιά (Ηπείρου), Τέταρτος ήταν ο Ματσούκας (Αιτ/νίας).

Χωρίς το λάθος ο Ηπειρώτης ρέφερι. Δύο οφσάιντ, που καταλογίστηκαν στους γηπεδούχους, συζητήθηκαν κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Κίτρινες: 45’+1 Ανάκογλου, 49’ Παταπής, 62’ Αραβίδης, 87’ Σταμόπουλος - 90’+3 Ζώγκος.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Σούλης, Αποστολόπουλος (83’ Πλιάτσικας), Μαρκοπουλιώτης, Πατάπης, Σταμόπουλος, Ανάκογλου (55’ Αργυρόπουλος), Μουστακόπουλος, Αραβίδης, Μπάτροβιτς (83’ Τσερούτι), Γιούσης (55’ Παπαδόπουλος), Κουσκουνάς.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Ριζογιάννης, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Σταματής, Σκόνδρας (74’ Νατέρ), Ντιαλόσι, Αλμπάνης (66’ Ευθυμίου), Πέλκας (88’ Ζώγκος), Νιάρος, Παπαγεωργίου.