26/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 15 Ιανουαρίου 2021 - 23:21

Υποτίμησε την Βιλερμπάν ο Ολυμπιακός και τον… πλήγωσε

Απρόσμενη ήττα για τους «ερυθρόλευκους» με 63-69 από τους Γάλλους στο ΣΕΦ * Καταστροφικό το 3ο δεκάλεπτο για τους Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός στραβοπάτησε κόντρα στη Βιλερμπάν με 63-69 στο ΣΕΦ το βράδυ της Παρασκευής (5/1) για την 20η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και έχασε την ευκαιρία να κλείσει την «διαβολοβδομάδα» με δύο νίκες σε ισάριθμα ματς.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν την απαιτούμενη ενέργεια στο παιχνίδι τους και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κάνουν σταθερά λανθασμένες επιλογές στην επίθεση, πραγματοποιόντας έτσι μία κάκιστη εμφάνιση. Οι Πειραιώτες με αυτή την ήττα τους έπεσαν στο 10-9 και απώτερος πλέον στόχος είναι να την κερδίσουν την Τρίτη (19/1) όπου ξανά παίζουν μαζί στο Λυών.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε προβάδισμα επτά πόντων στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου (12-5). Οι Γάλλοι όμως αντέδρασαν άμεσα και με την σωστή μεθοδικότητα τους στο σκοράρισμα, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο στο 17-17.

Στη δεύτερη περίοδο, το παιχνίδι είχε το ίδιο μοτίβο και δεν άλλαξε κάτι, με τους Γάλλους να έχουν το μίνιμουμ προβάδισμα με σκορ 33-34 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν καταστροφικό για τους Πειραιώτες, κάθως το ένα λάθος έφερνε το άλλο στην επίθεση με αποτέλεσμα να πετύχει μόλις 9 πόντους. Η Βιλερμπάν πήρε καθαρό προβάδισμα στο ματς ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου φτάνοντας την διαφορά στο +9 (40-49) και τελικά έκλεισε το δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 51-42.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το τελευταίο δεκάλεπτο με ένα τρίποντο από τον Στραζέλ και έφτασαν την διαφορά σε διψήφιο,(42-54). Ο Ολυμπιακός έπρεπε να καταβάλλει μεγάλη προσπάθεια για να ανατρέψει το σκορ.  Η είσοδος του Βασίλη Σπανούλη έδωσε λίγη ενέργεια και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μείωσε την διαφορά στους 5 (49-54). Όμως, η Βιλερμπάν με ανεβασμένη ψυχολογία, ανέβασε και πάλι στους 10 πόντους τη διαφορά, με το σκορ να φτάνει στο 53-63. Οι τρεις φορές πρωταθλητές Ευρώπης μείωσαν σε 63-67, αλλά δεν υπήρχε ούτε επαρκής χρόνος, ούτε όμως και τρόπος για ανατροπή, έτσι η Βιλερμπάν πήρε τη νίκη με το τελικό 63-69.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Παστούσιακ, Κλιβάζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 33-34, 42-51, 63-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 13 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος 2, Σπανούλης 10 (1/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 λάθος), Σλούκας 2 (1/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 8 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 3 (1/5 σουτ), Ζαν-Σαρλ 6 (2/4 δίποντα, 2/2 βολές), Τζένκινς 2, Έλις 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 11 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 0/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Καχούντι 5 (1/5 τρίποντα), Ντιότ 3 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Φαλ 6 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουόλτον 9 (1/3 τρίποντα, 6/7 βολές), Μπακό 2 (6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λάιτι 9 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαμπουσέλε 19 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόουλ 8 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Στράζελ 8 (2)