26/04/2024
Πρωτάθλημα | Πέμπτη 7 Ιανουαρίου 2021 - 19:16

Χαμογέλασε ξανά ο ΟΦΗ

Στοπ στις ήττες έβαλαν οι Κρητικοί, που νίκησαν με 2-0 την Λαμία *Φωνάζουν για πέναλτι αμέσως μετά το πρώτο γκολ οι Φθιώτες

Ο ΟΦΗ επικράτησε την Πέμπτη (7/7) στο «Θ. Βαρδινογιάννης» της Λαμίας με 2-1, για την 15η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1 και επέστρεψε στις νίκες.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και αρκετά μέτριο, με τους Κρητικούς να μπαίνουν καλύτερα στο παιχνίδι, τους Φθιώτες μετά το 15' να έχουν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, αλλά χωρίς κάτι ιδιαίτερο να καταγράφεται.

Ωστόσο, στο 32’, ο Μπαλογιάννης σούταρε έξω από την περιοχή και η μπάλα αποκρούστηκε από το αριστερό χέρι του Αντέτζο. Αμέσως ο διαιτητής Ζαχαριάδης έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Πασχαλάκης Στάικος εκτέλεσε και σκόραρε από το σημείο του πέναλτι για το 1-0. Ο Επασί έπεσε σωστά, βρήκε τη μπάλα, αλλά η εκτέλεση ήταν δυνατή και πήγε στα δίχτυα. Στο 36’, η Λαμία φώναξε πως υπάρχει χέρι του Βούρου στο σουτ του Μπεχαράνο. Ωστόσο η φάση ελέγθηκε από το VARκαι δεν υποδείχθηκε κάτι.

Στα επόμενα λεπτά ο ΟΦΗ είχε άλλες δύο πολύ καλές στιγμές, οι οποίες όμως δεν μετουσιώθηκε σε γκολ. Πρώτα στο 39’, όταν ο Βούρος πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μπαλογιάννη αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Επασί. Ενώ στο 44’, ο Στάρτζεον βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το πλασέ του πέρασε έλαχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. ‘Ετσι, το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον ΟΦΗ να είναι καλύτερος και να παίρνει αυτό που του αξίζει στο 34' με το γκολ του Στάικου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε πολύ σκληρό, με δυνατά μαρκαρίσματα με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να είναι χαμηλός. Η Λαμία προσπάθησε να γίνει λίγο πιο επιθετική με τα σουτ του Ντέλετιτς στο 60’ και στο 62’ που μπλόκαρε έχοντας καλές τοποθετήσεις ο Βάτερμαν.

Από την άλλη, ο ΟΦΗ απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος, στο 63’, όταν ο Στάρτζεον πρόλαβε να τσιμπήσει τη μπάλα στο τετ-α-τετ με τον Επασί, αλλά ο γκολκίπερ της Λαμίας βγήκε σωστά στο όριο της περιοχής του κι έδιωξε.

Στα τελευταιά λεπτά του ματς η Λαμία άνεβασε αρκετά ψηλά τις γραμμές της, αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης. Έτσι, μετά το 80’ ο ΟΦΗ βρήκε περισσότερους χώρους για να «χτυπήσει» τους φιλοξενούμενους.

Μάλιστα, στο 85’ ο Βαφέας υποδέχθηκε εξαιρετικά τη μπάλα έξω από την περιοχή και με καταπληκτικό σουτ με το αριστερό, έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας της Λαμίας, κάνοντας το 2-0 και «τελειώνοντας» το παιχνίδι, με τους Κρητικούς να χαμογελούν.

Διαιτητής ήταν ο Ζαχαριάδης του συνδέσμου Μακεδονίας με βοηθούς τους Στεφάνη (Καρδίτσας), Πάγκαλο (Λασιθίου), 4ος ήταν ο Γκαμάρης (Αθηνών) και VAR ο Ευαγγέλου (Αθηνών)

Κίτρινες: Βούρος 22’, Αντέτζο 33’, Ουές 42’, Βάτερμαν 63’

ΟΦΗ (Περικλής Παπαπαναγής): Βάτερμαν, Ουές, Διαμαντής, Σελίμοβιτς, Βούρος, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Στάικος (74’ Βαφέας), Μπαλογιάννης (65’ Λυμπεράκης), Στάρτζεον (87’ Τσιλιανίδης), Σαρδινέρο (74’ Γρίβας).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας (71’ Βλάχος), Προβυδάκης, Μπεχαράνο, Τζανδάρης (71’ Μπιάρνανσον), Τιρόνε (46’ Καραμάνος), Ρόμανιτς, Ντέλετιτς, Αραμπούλι (86’ Βασιλακάκης).