19/04/2024
Πρωτάθλημα | Πέμπτη 7 Ιανουαρίου 2021 - 19:11

Eπέστρεψε στην κανονικότητά του ο Άρης...

Ανώτεροι οι «κίτρινοι» και εύκολο 2-0 επί του Βόλου

Γύρισε στον δρόμο των επιτυχιών στο ρελαντί... Ο Άρης ξεπέρασε σχετικά άνετα το εμπόδιο του Βόλου με 2-0 την Πέμπτη (7/1) στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και με 32 βαθμούς είναι στο -6 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό ύστερα από τη 15η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1 (έχει ματς λιγότερο).

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου δεν έδειξε διόλου επηρεασμένη από την πρόσφατη ήττα από τη Λαμία και «χτυπώντας» στη δεξιά πλευρά της άμυνας των φιλοξενούμενων, που ήταν ιδιαίτερα ευάλωτη, πήρε χωρίς πρόβλημα το τρίποντο με κορυφαίους τους Σίλβα και Σάσα, ενώ κομβικός αποδείχθηκε και ο Μπερτόγλιο ερχόμενος από τον πάγκο.

Οι «κυανέρυθροι», από την πλευρά τους, δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί, ήταν ακίνδυνοι επιθετικά και ήταν λογικό να γνωρσουν την ήττα, που τους κρατά στην 6η θέση με 19 πόντους.

Ο Ρενάτο παίρνοντας χρόνο συμμετοχής στο β' ημίχρονο ξεχώρισε για την ομάδα του Άνχελ Λόπεθ, ανέτοιμος έδειξε ο νεοαποκτηθείς Μπουένο στο πρώτο 45λεπτο της συμμετοχής του στο ματς.

Τα έχανε ο Σίλβα, το «κλείδωσε» ο Μπερτόγλιο...

Οι Θεσσαλονικείς μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο αντιλήφθηκαν ότι δεξιά είχε μεγάλο πρόβλημα ο Βόλος και ο Σίλβα... οργίασε, αν και ο Σάσα ήταν εκείνος που βρήκε πρώτος δίχτυα στο 18' μετά από ασίστ του Γκάνεα.

Συνέχισαν να πιέζουν από τη δική τους αριστερή πλευρά οι «κίτρινοι», με τον Σίλβα να σπαταλά σημαντικές ευκαιρίες στο 38' και το 51', τη στιγμή που οι Βολιώτες ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι σημαντικό για να ανησυχήσουν τον Μπουσέ.

Σταδιακά ο Άρης έριξε... στροφές, αλλά ο Μπερτόγλιο μπήκε με πολλή ενέργεια στον αγώνα και ήταν αυτός που με υπέροχη προσπάθεια στο 81ο λεπτό «κλείδωσε» το τρίποντο για τους γηπεδούχους.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν είχε κάποια απάντηση να δώσει ο Βόλος, με το 2-0 να μην αλλάζει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπαπέτρου του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Μπούξμπαουμ του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής και τον Δίπλαρη του Συνδέσμου Καρδίτσας. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Σιδηρόπουλος του Συνδέσμου Δωδεκανήσου και βοηθός ο Σπυρόπουλος του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής.

Κίτρινες: 56' Σάσα, 60' Γκαρσία - 28' Μπουένο, 35' Περέα, 64' Μπαριέντος.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Μπουσέ, Σάκιτς, Γκάνεα, Μπεναλουάν, Ρόουζ, Σάσα (90'+2 Tσαγκαλίδης), Ματίγια, Σίλβα (88' Λόπεθ), Γκαρσία (73' Μπερτόγλιο), Γκάμα (73' Τζέγκο), Μάνος (73' Μαντσίνι).

ΝΠΣ BΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Ντεντάκης, Φεράρι, Σάντσες, Μήτογλου, Ριένστρα, Μπαριέντος, Περέα (74' Μαρτίνες), Μπαρτόλο (88' Γκρίλο), Μπουένο (46' Ρενάτο), Δουβίκας.