19/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 25 Νοεμβρίου 2020 - 19:14

Όχι απλά όρθιος, αλλά και ανώτερος ο Απόλλων Σμύρνης στην Τρίπολη!

Με ένα εξαιρετικό πρώτο 45λεπτο, όπου έχασε και μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τον Αστέρα στο «Θ. Κολοκοτρώνης» * Μέτριοι οι γηπεδούχοι, ανέβηκαν στο β’ ημίχρονο, αλλά στο τέλος ζορίστηκαν ξανά από τους «κυανόλευκους», που είχαν δοκάρι * Αποστολή του a-sports.gr στην Αρκαδία

ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Άξιζε τη νίκη, αλλά δεν τον αφήνει και τελείως δυσαρεστημένο η ισοπαλία... Ο Απόλλων Σμύρνης έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση σε διάρκεια την Τετάρτη (25/11) στο «Θ. Κολοκοτρώνης» και πήρε τη «λευκή» ισοπαλία (0-0) ενάντια στον Αστέρα Τρίπολης, στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου έκανε εξαιρετικό πρώτο 45λεπτο, χωρίς αμφιβολία το καλύτερο φετινό της, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την απόδοσή τους στο β' ημίχρονο, αλλά να μην δημιουργούν ιδιαίτερα προβλήματα στα μετόπισθεν των «κυανόλευκων».

Οι «κυανόλευκοι», μάλιστα, που στην τελική ευθεία του παιχνιδιού ήταν ξανά ανώτεροι από τον αντίπαλό τους, είχαν και δοκάρι με τον Λισγάρα, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν το τρίποντο.

Ο Απόλλων, που είχε κορυφαίους τους Μπαξεβανίδη, Μπεντινέλι, Κολ και μαχητικό τον Ιωαννίδη στην επίθεση, έχει 5 βαθμούς στην 11η θέση, 6ος ο Αστέρας με 12 πόντους (αμφότεροι έχουν αγώνα λιγότερο), με Παπαδόπουλο και Τιλίκα να ξεχωρίζουν.

Κυνήγησε το γκολ μέχρι το τέλος...

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πατούσε καλύτερα από τα πρώτα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα και είχε και σημαντικές ευκαιρίες με Φατιόν και Ιωαννίδη, την ίδια στιγμή που υπήρχε τεράστια τρύπα στα αριστερά της άμυνας των Πελοποννήσιων κι από εκεί προσπαθούσαν να «χτυπήσουν» οι παίκτες του Παράσχου.

Εντέλει, έφυγε χωρίς γκολ το α' ημίχρονο και ήταν λογικό και αναμενόμενο να αφυπνιστεί κάπως η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς, η οποία πάντως δείχνει να περνά περίοδο ντεφορμαρίσματος.

Οι φιλοξενούμενοι απορρόφησαν χωρίς σημαντική ανησυχία στα καρέ τους όποια επιθετικότητα έβγαλε ο Αστέρας, για να ξαναβγούν στην επίθεση από το 75' και μετά και ο Λισγάρας στάθηκε άτυχος στο 81', σημαδεύοντας με κεφαλιά το αριστερό δοκάρι.

Στα εναπομείναντα λεπτά ήταν ο Απόλλων Σμύρνης, που πάλεψε για να βρει το γκολ της νίκης, δεν άλλαξε όμως κάτι μέχρι το σφύριγμα της λήξης και το τελικό 0-0 αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση στην «Ελαφρά Ταξιαρχία».

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Eυαγγέλου του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Μπαλτά του Συνδέσμου Αχαΐας και τον Κολλιάκο του Συνδέσμου Αθηνών. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Φωτιάς του Συνδέσμου Πέλλας και βοηθός ο Μπούξμπαουμ του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής.

Κίτρινες: 88' Ιγκλέσιας - 59' Χουχούμης, 67' Μπεντινέλι, 72' Κολ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρθία, Τασουλής (87' Άλβαρες), Σουάρεθ, Πασαλίδης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο (69' Μπόρχα Φερνάντεθ), Τιλίκα (87' Κρέσπι), Σίτο (69' Αλί Μπαμπά), Ριέρα (46' Γκόμες), Μπαράλες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούσιτς, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Φατιόν, Κολ (90'+2 Κιτόκο), Χουχούμης (70' Τσαμπούρης), Τσιλούλης, Μπεντινέλι (90'+2 Moυνιέ), Ιωαννίδης (86' Μαρκ Φερνάντεθ).