25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2020 - 19:09

Δεν αποχωρίζεται το... ρετιρέ ο Άρης

Με το αγαπημένο τους 1-0 οι «κίτρινοι» πήραν το διπλό επί του Παναιτωλικού και συνεχίζουν να μοιράζονται την κορυφή με τον Ολυμπιακό * Σκόρερ ο Γκάμα από την άσπρη βούλα

Πέρασε και από το Αγρίνιο και δεν κουνιέται από την κορυφή της Σούπερ Λίγκας 1. Ο λόγος για τον Άρη, ο οποίος νίκησε 1-0 τον Παναιτωλικό, στο Αγρίνιο την Κυριακή (1/11), στην 9η αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος.

H ομάδα του Άκη Μάντζιου συνέχισε τις καλές εμφανίσεις στο φετινό πρωτάθλημα και έκαμψε την αντίσταση του γηπεδούχου Παναιτωλικού. Παρά την αγωνιστική απραξία δύο εβδομάδων, οι Θεσσαλονικείς σημείωσαν την έκτη νίκη σε επτά αγώνες, φτάνοντας στους 19 βαθμούς και διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας με συγκατοικό τον Ολυμπιακό, τον οποίο θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (28/11) στο «Κλ. Βικελίδης». Από την άλλη μεριά, οι Αγρινιώτες έμειναν στους τέσσερις βαθμούς, καθώς δεν κατάφεραν να πάρουν το επιθυμητό αποτελέσμα.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα μεταξύ Παναιτωλικού και Άρη, με τους Θεσσαλονικείς να είχαν κατοχή της μπάλας, χωρίς να καταφέρουν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί μπροστά από την εστία του Κνετ. Μετά το πρώτο τέταρτο το ματς πήρε λίγο ρυθμό, με τον Παναιτωλικό να απειλεί πρώτος στο 16’, όταν ο Μεντόσα έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Μάζουρεκ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Σιαμπάνη. Δευτερόλεπτα μετά, ο Μαλής έσπρωξε τον Μάνο μέσα στην περιοχή, ενώ έβγαινε με την μπάλα άουτ και ο διαιτητής Κουτσιαύτης έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Μπρούνο Γκάμα ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε κάνοντας το 1-0 για τον Άρη. Αυτό ήταν μάλιστα, το τέταρτό του γκολ Πορτογάλου μεσοεπιθετικού στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να δημιουργήσει άλλη αξιόλογη φάση μετά από το 20' και το κοντινό πλασέ του Αριγίμπι που εξουδετέρωσε ο Σιαμπάνης, παρόλο που στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους είχε ανεβάσει τις γραμμές κυνηγώντας την ισοφάριση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης μπήκε στο γήπεδο για να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ και να βρει ένα γκολ σε κάποια αντεπίθεση. Πραγματοποίησε δύο αξιόλογες ευκαιρίες με τον Γκαρσία, οι οποίες ήταν άστοχες. Πρώτα Στο 58’, όταν ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός έκανε το σουτ με το αριστερό από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η δεύτερη σημειώθηκε δύο λεπτά μετά, η ομάδα του Άκη Μάντζιου πίεσς ωραία κι έκλεψε τη μπάλα και ο Ματέο Γκαρσία βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή, αλλά το αδύναμο του πλασέ κατέληξε στα χέρια του Κνετ.

Οι γηπεδούχοι έκαναν αισθητή την παρουσία του στο δεύτερο μέρος στο 63’ με ένα μακρινό σουτ του Μεντόσα, που έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Αυτή ήταν μάλιστα και η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Άρης δεν έδειχνε διάθεση να τελειώσει το παιχνίδι, ενώ ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε να βρει με τίποτα κάποιο γκολ. Μέχρι το 90'+4' οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το 1-0 και πήραν την έκτη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κουτσιαύτης του Συνδέσμου Άρτας, με βοηθούς του Ψαρρή από τον Σύνδεσμο Ζακύνθου και Σαμοΐλη του Συνδέσμου Αθηνών. 4ος ήταν ο Τζοβάρας από τον Σύνδεσμο Φθιώτιδας και VAR ήταν ο Κοτσάνης του Συνδέσμου Δράμας.

Κίτρινες: Μπεναλουάν 29’, Μάνος 45+1’, Γκάμα 49’, Τζανακάκης 80’, Ντίαζ 90+2’, Βέργος 90+3’

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Λιάβας, Αζάντι (65’ Γιάκολις), Μαλής (76’ Τζανακάκης), Κωνσταντόπουλος, Αριγίμπι (71’ Βέργος), Μάζουρεκ, Τσιγγάρας (76’ Άλβαρεζ), Μεντόσα (71’ Ντουάρτε), Ντάλσιο, Ντίας.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Ρόουζ, Σάκιτς, Ματίγια (86' Σάσα), Τζέγκο, Γκάμα, Μάνος (86' Λόπεθ), Σίλβα (75’ Μαντσίνι), Ματέο Γκαρσία (65’ Μπερτόλιο).