20/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 6 Ιουλίου 2020 - 22:04

Ζωντανός ο Παναιτωλικός χάρη στον… Βέλλιο!

Χρυσό 2-2 απέσπασαν μέσα στο Περιστέρι από τον Ατρόμητο οι Αγρινιώτες, που θα πρέπει να κάνουν λαμπάδα στον επιθετικό των γηπεδούχων για τα γκολ που… έχασε στο β’ ημίχρονο

Πήρε το «Χ» και πάλι καλά... Ο Παναιτωλικός έφυγε το βράδυ της Δευτέρας (6/7) με το ισόπαλο 2-2 από το Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο και με 23 βαθμούς (όσους έχει και η Ξάνθη) ύστερα από 5 αγωνιστικές των πλέι άουτ συνεχίζει να παλεύει για την παραμονή του στη Σούπερ Λίγκα 1.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου θα πρέπει να πει ένα μεγάλο «ευχαριστώ» στον Απόστολο Βέλλιο, καθώς ο φορ των γηπεδούχων δεν ήταν στην καλύτερή του κατάσταση και σπατάλησε μοναδικές ευκαιρίες για να χαρίσει τη νίκη στους «κυανόλευκους», με το ματς να είναι στην ισοπαλία.

Πλήρωσε, λοιπόν, την αστοχία της η ομάδα του Σάββα Παντελίδη, που δεν μπόρεσε να φτάσει σε δεύτερο εντός έδρας σερί τρίποντο και με 38 πόντους είναι 8η, ούσα στο -1 από τον 7ο της κατάταξης Αστέρα Τρίπολης.

Ντε Πο, Γκάλο και Ρισβάνης ήταν οι διακριθέντες των Περιστεριωτών, Ρόσα, Τζανακάκης και Ντουάρτε ξεχώρισαν από πλευράς Αγρινιωτών, που έχουν μπροστά τους... τελικό παραμονής το Σάββατο (11/7) στη Νέα Σμύρνη ενάντια στον Πανιώνιο των 22 βαθμών.

Τα... άχαστα έχασε ο Βέλλιος

Ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίωρο, έψαξε το γκολ και το βρήκε στο 18' με εκτέλεση φάουλ του Γκάλο, για να αφυπνιστούν οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο τέταρτο και να κυριαρχήσουν, ισοφαρίζοντας με τον Μουνιέ στο 35'.

Στο β' ημίχρονο ο Μανούσος έδωσε προβάδισμα στους «κυανόλευκους» στο 60' από την άσπρη βούλα, όμως τα «καναρίνια» αντέδρασαν άμεσα και ο νεαρός Κωνσταντόπουλος δύο λεπτά αργότερα δεν άφησε αναξιοποίητη την ευκαιρία που του έδωσε η... κοιμώμενη άμυνα του Ατρομήτου, για να προκύψει το 2-2.

Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Παντελίδη ζήτησαν το τρίτο τέρμα, μόνο που ο Βέλλιος έχανε τα... άχαστα και σε τρεις περιπτώσεις δεν μπόρεσε να δώσει τους τρεις βαθμούς, για να γίνει συνεπώς μοιραίος και αρνητικός πρωταγωνιστής για την ομάδα του Περιστερίου και να πάρει έτσι την πολύτιμη ισοπαλία ο Παναιτωλικός.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φωτιάς του Συνδέσμου Πέλλας με βοηθούς τον Μεϊντάνα του Συνδέσμου Αχαΐας και τον Παπαδάκη του Συνδέσμου Ηρακλείου. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Ευαγγέλου του Συνδέσμου Αθηνών και βοηθός ο Τσαμούρης του Συνδέσμου Πειραιά.

Κίτρινες: 11' Ραμπέγιο, 75' Ρισβάνης - 12' Ντίας, 17' Μπαΐροβιτς, 29' Ντάλσιο, 58' Λιάβας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γκάλο, Κατράνης, Ρισβάνης, Γούτας, Νάτσος (85' Ούμπιντες), Μπουσουλάτζιτς, Ενσικουλού (66' Βέλλιος), Ντε Πο, Ραμπέγιο (85' Γιακουμάκης), Μανούσος (79' Ανδρούτσος).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Φερνάντεθ, Τζανακάκης, Κέβιν (26' λ. τρ. Παρράς), Κωνσταντόπουλος, Λιάβας, Ντάλσιο (66' Ταχάρ), Ντίας (66' Τσιγγάρας), Ντουάρτε, Ρόσα (79' Άλβαρες), Μουνιέ, Μπαΐροβιτς (79' Αριγίμπι).