25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2019 - 19:21

Μοιρασιά στην Τρίπολη

Αστέρας και ΑΕΛ είχαν από ένα ημίχρονο και έμειναν στο 1-1 * Παράπονα από τη διαιτησία και για τις δύο ομάδες

Μετά από ένα ματς με γρήγορο ρυθμό, Αστέρας Τρίπολης και ΑΕΛ έμειναν στο 1-1 την Κυριακή (8/12), στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Το ματς σε γενικές γραμμές ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα καλό ημίχρονο. Ο Αστέρας Τρίπολης στο ντεμπούτο του Μίλαν Ράσταβατς στον πάγκο του παρουσίασε βελτιωμένη εικόνα και θα μπορούσε να είχε κερδίσει με βάση τις ευκαιρίες που είχε, όμως η ΑΕΛ αποδείχτηκε ιδιαιτέρως σκληρή για να γνωρίσει την ήττα.

Το πρώτο ημίχρονο στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» χαρακτηρίστηκε από υπεροχή των γηπεδούχων, οι οποίοι άσκησαν πίεση ψηλά και είχαν την κατοχή, αν και για ένα ακόμη ματς εμφάνισαν πρόβλημα στην τελική πάσα.

Η ΑΕΛ έκανε πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή, με τον Ουάρντα επί της ουσίας να μην μπορεί να μπει στο κλίμα της αναμέτρησης.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Αιγύπτιος μεσοεπιθετικός δεν κατάφερνε να πάρει την μπάλα και έτσι αναγκαζόταν να πηγαίνει αρκετά πλάγια για να καταφέρει να υποδεχτεί την μπάλα στα πόδια του.

Οι γηπεδούχοι έριξαν την προειδοποιητική βολή μόλις στο τρίτο λεπτό, με τον Καπίγια να βγάζει εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά και τον Μπαράλες να φτάνει πρώτος στην μπάλα και με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι να στέλνει την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Κρίστινσον.

Το γκολ τελικά ήρθε στο 19’ και μάλιστα με πανομοιότυπο τρόπο με τη φάση του τρίτου λεπτού. Ο Καπίγια σέντραρε από τα αριστερά και ο Μπαράλες με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά της εστίας του Κρίστινσον για το 1-0.

Οι Αρκάδες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, με την ΑΕΛ να μην μπορεί να βρει μέτρα για να γίνει απειλητική. Η ομάδα της Θεσσαλίας είχε μεγάλο πρόβλημα στο ψηλό παιχνίδι, με όλες τις ευκαιρίες του Αστέρα στο πρώτο ημίχρονο να προέρχονται από κεφαλιές, όπως φυσικά και το γκολ του Μπαράλες.
Από την πλευρά τους, οι «βυσσινί» είχαν μόλις μία κλασική ευκαιρία σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, με κεφαλιά του Νούνιτς στο 37’.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΛ διαμαρτυρήθηκε για μία φάση που κατά τη θέση της συνιστά περίπτωση πέναλτι. Ο Μιλοσάβλιεβιτς έκανε κίνηση μέσα στην περιοχή των Αρκάδων και δέχτηκε στιγμιαίο κράτημα από το αριστερό χέρι Λουίς Φερνάντεθ, πέφτοντας κάτω. Ο διαιτητής σε πρώτο χρόνο έδωσε πέναλτι, αλλά μετά από έλεγχο του VAR πήρε πίσω την απόφαση του, προκαλώντας την έντονη αντίδραση των «βυσσινί».

Στην επανάληψη το… σενάριο ήταν διαφορετικό.

Η ΑΕΛ έκανε διπλή αλλαγή με την έναρξη του ημιχρόνου με τους Ασούμπρε και Κάτσε να περνάνε στο ματς, μπήκε με μεγαλύτερη ορμή από το πρώτο ημίχρονο και εν τέλει δικαιώθηκε. Συγκεκριμένα, στο 60’ ο Νούνιτς με εξαιρετική κίνηση από τα αριστερά, «άδειασε» τον Βαλιέντε και μοίρασε την κατάλληλη στιγμή στον Ασούμπρε, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1, δίνοντας νέα ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Από το γκολ της ισοφάρισης και μετά, ο ρυθμός που πήρε το ματς ήταν εξαιρετικός.

Οι δύο ομάδες είχαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, αλλά εν τέλει δεν κατάφεραν να σκοράρουν, μένοντας στο 1-1 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, το οποίο βρήκε την ΑΕΛ να ανεβαίνει στους 19 βαθμούς που τη φέρνουν στην 4η θέση στην ισοβαθμία με ΟΦΗ και Ξάνθη.

Στον αντίποδα, ο Αστέρας πήγε μόλις στους 12 βαθμούς και βρίσκεται στη 12η θέση.

Κίτρινες: Τασουλής (38’) - Μιλοσάβλιεβιτς (21’), Μόρας (29’), Ασούμπρε (63’), Νούνιτς (83’), Στάνκοβιτς (84’), Κάτσε (90+4’)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Σουάρεθ (35’ λ.τρ. Βαλιέντε), Τασουλής, Καπίγια, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Μάρκ Φερνάντεθ (61’ Κρέσπι), Λουίς Φερνάντεθ, Μπαράλες

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Καρανίκας, Μιχαήλ (46’ Ασούμπρε), Μόρας, Μπράλιτς, Στάνκοβιτς, Φατιόν, Σετσέροβιτς (46’ Κάτσε), Μιλοσάβλιεβιτς (77’ Μπούστος) Ουάρντα, Νούνιτς