2
-
1
24:54

Τελικό αποτέλεσμα. Η Βραζιλια νικά 2-1 την Κολομβία και περνά στα ημιτελικά όπου συνατά την Γερμανία.

24:54

Εκτελεί ο Κουϊντέρο, ο Ράμος υπό πίεση παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα φεύγει ψηλά.

24:53

90'+4: Φάουλ για την Κολομβία και όλοι μπροστά. Και ο Όσπινα...

24:52

Εκτελέστηκε, κεφαλιά του Ράμος, η μπάλα άουτ.

24:51

90'+2: Κόρνερ για την Κολομβία.

24:50

90': Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

24:47

88': Αναγκαστική αλλαγή λοιπον για την Βραζιλία. Εκτός ο Νεϊμάρ, μέσα ο Ενρίκε.

24:46

Μικρή διακοπή, στο έδαφος ο Νεϊμάρ. Έχει φάει γονατιά την μέση. Αλλαγή ζητάνε προς τον πάγκο, δείχνει να υποφέρει ο Βραζιλιάνος σταρ.

24:45

Ο Κουϊντέο στην εκτέλεση, διώχνουν στο πρώτο δοκάρι οι Βραζιλιάνοι.

24:45

86': Πριν την εκτέλεση ο Παουλίνιο περνα εκτός για την Βραζιλία. Ο Ερνάνες στο ματς.

24:45

86': Και νέο κόρνερ από παρέμβαση του Όσκαρ.

24:42

Εκτελέστηκε κι αυτό, σε πλάγιο άουτ διώχνουν οι Βραζιλιάνοι όπως όπως.

24:42

Ο Κουϊντέρο εκτελεί, σε νέο κόρνερ ο Τιάγκο Σίλβα.

24:41

82': Πριν την εκτέλεση αλλαγή για την Βραζιλία. Εκτός ο Χουλκ, μέσα ο Ραμίρεζ.

24:41

82': Νέο κόρνερ για τους Κολομβιανούς που πιέζουν.

24:40

81': Κόρνερ για τους Κολομβιανούς. Εκτελέστηκε με πάσα, σέντρα του Τζέιμς Ροντρίγκεζ, αλλά υπάρχει οφ σάιντ στην συνέχεια του Μπάκα.

24:40

80': Στην θέση του Κουαντράντο ο Κουϊντέρο για την Κολομβία.

24:39

Ο Τζέιμς Ροντρίγκεζ νικά από τα 11 βήματα τον Ζούλιο Σέζαρ, μειώνει και ξαναβάζει την Κολομβία στο κόλπο.

24:39

80': ΓΚΟΛ η ΚΟΛΟΜΒΙΑ!

24:38

Ο Τζέιμς έχει πάρει την μπάλα.

24:37

Και κάρτα στον Βραζιλιάνο γκολκίπερ. Εδώ ο Καρμπάγιο κάνει ακόμα ένα λάθος στο παιχνίδι, έπρεπε να του δείξει κόκκινη, ο Μπάκα ήταν μόνος με το τέρμα και σε προφανή θέση για γκολ.

24:37

78': ΠΕΝΑΛΤΙ για την Κολομβία! Το κερδίζει ο Μπάκα από τον Ζούλιο Σέζαρ που τον ανέτρεψε.

24:35

Ένα τέταρτο ακόμα, οι Βραζιλιάνοι έχουν οπισθοχωρήσει αρκετά μετά το 2-0, η Κολομβία τα παίζει όλα για όλα μη έχοντας άλλη επιλογή.

24:34

75': Ο Κουαντράντο δοκιμάζει ένα δύσκολο σουτ χωρίς ισορροπία, εύκολα η μπάλα στην αγκαλιά του Ζούλιο Σέζαρ που δεν ανησυχεί.

24:32

73': Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Νεϊμάρ με το αριστερό, εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Όσπινα που εδώ έμεινε άγαλμα.

24:30

70': Έχει δει κάρτα ο Γιέπες για διαμαρτυρία.

24:29

70': Στην θέση το Τεόφιλο Γκουτιέρεζ ο Μπάκα για την Κολομβία.

24:29

Τρομερή εκτέλεση, έπεσε αλλά δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα ο Κολομβιανός γκολκίπερ. Αγκαλιά με τα ημιτελικά οι Βραζιλιάνοι, για να δούμε, άλλα 20 λεπτά.

24:28

Ο Νταβίντ Λουίζ με εκτέλεση φάουλ - οβίδα στέλνει την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Όσπινα και γράφει το 2-0.

24:28

69': ΓΚΟΛ η ΒΡΑΖΙΛΙΑ!

24:27

67': Κάρτα στον Τζέιμς Ροντρίγκεζ και φάουλ σε καλή θέση για τους Βραζιλιάνους.

24:26

Πράγματι, στο ξεκίνημα είναι σε αντικανονική θέση δύο Κολομβιανοί που εν συνεχεία συμμετέχουν στην φάση.

24:25

66': Η Κολομβία σκοράρει με τον Γιέπες αλλά το γκολ έχει ακυρωθεί για οφ σάιντ.

24:24

Και το χειρότερο απ' όλα για τον ηγέτη της βραζιλιάνικης άμυνας είναι πως χάνει τον ημιτελικό με την Γερμανία, αν βέβαια η ''σελεσάο'' είναι εκεί.

24:23

64': Η πρώτη κάρτα στο ματς είναι στον Τιάγκο Σίλβα. Την είδε γιατί δεν άφηε τον Όσπινα να δώσει συνέχεια στο ματς με βολέ.

24:23

63': Ο Νεϊμάρ εκτελεί, ο Όσπινα βγαίνει και μπλοκάρει.

24:22

63': Φάουλ για την Βραζιλία σε καλή θέση για ένα γέμισμα.

24:21

Εξακολουθεί να μένει στις παρατηρήσεις ο Καρμπάγιο παρά τα συνεχόμενα φάουλ.

24:18

59': Ο Τζέιμς Ροντρίγκεζ γυρίζει στον Γκουαρίν που πιάνει δύσκολο εναέριο αριστερό σουτ, η μπάλα ψηλά.

24:17

Στο έδαφος ο Τιάγκο Σίλβα, μικρή διακοπή. Σηκώθηκε ο αρχηγός της Βραζιλίας, έχουμε και πάλι παιχνίδι στην Φορταλέζα.

24:15

Δεν έχει βρει ρυθμό το παιχνίδι στην επανάληψη, πολλά τα φάουλ και οι διακοπές, με την Κολομβία πάντως να δείχνει διάθεση να πιέσει για να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 55' φτάσαμε.

24:12

53': Ωραία προσπάθεια του Μαρσέλο από αριστερά, σεντράρει, η μπάλα παίρνει ύψος ωστόσο και το έργο του Όσπινα γίνεται εύκολο.

24:11

52': Εκτελεί ο Νεϊμάρ με σέντρα, ο Ζαπάτα βρίσκει την μπάλα και την στέλνει κόρνερ, άουτ είδε ο Καρμπάγιο.

24:11

Λίγα μέτρα έξω από την περιοχή της Κολομβίας στημένη η μπάλα.

24:10

Από την άλλη μεριά του γηπέδου, φάουλ του Γκουαρίν στον Φερναντίνιο ο οποίος κάνει εξαιρετικό παιχνίδι.

24:09

50': Το φάουλ εκτελέστηκε από τον Κουαντράντο, απομακρύνει ο Τιάγκο Σίλβα.

24:09

Κυριαρχούν τα δυνατά μαρκαρίσματα και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

24:09

49': Φάουλ σε καλή θέση για την Κολομβία για μια σέντρα.

24:05

Με καθαρό 4-4-2 πλέον οι Κολομβιανοί και τους Ράμος - Τεόφιλο Γκουτιέρεζ στην επίθεση.

24:04

46': Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

24:04

46': Πριν την έναρξη της επανάληψης έχουμε αλλαγή για την Κολομβία. Στην θέση του Ιμπάρμπο ο Αντριάν Ράμος.

24:03

Οι δύο ομάδες επιστρέφουν σιγά σιγά στον αγωνιστικο χώρο.

23:48

Ημίχρονο, 1-0 η Βραζιλία την Κολομβία με το γκολ του Τιάγκο Σίλβα στο 7'.

23:47

Πέφτουν κορμιά στον αγωνιστικό χώρο, ο Καρμπάγιο, μέχρι τώρα έχει μείνει στις συστάσεις και τις παρατηρήσεις.

23:45

44': Ο ίδιος το εκτελεί, η μπάλα ψηλά όμως, πάνω από τα δοκάρια του Όσπινα.

23:44

43': Ο Νεϊμάρ κερδίζει φάουλ σε εξαιρετική θέση.

23:43

Πέντε λεπτά ακόμα για το φινάλε του πρώτου μέρους και η Βραζιλια δείχνει να ελέγχει το παιχνίδι αφού το έχει φέρει στα μέρα της.

23:41

39': Οι Βραζιλιάνοι κυκλοφορούν την μπάλα ωραία, αυτή φτάνει στον Χουλκ που εκτελεί με το αριστερό από καλή θέση αλλά αστοχεί απελπιστικά.

23:39

37': Ο Ροντρίγκεζ εκτελεί αφού του πάτησε ο Κουαντράντο, οι Βραζιλιάνοι βγαίνουν απο το τείχος και βάζουν τις κόντρες απομακρύνοντας την μπάλα.

23:38

Γκουαρίν, Τζέιμς Ροντρίγκεζ και Κουαντράντο στην μπάλα, για να δούμε. 19 μέτρα η απόσταση.

23:37

36': Φάουλ σε εξαιρετική θέση έχει κερδίσει η Κολομβία.

23:36

Εκτελέστηκε από τον Νεϊμάρ, κεφαλιά του Φερναντίνιο στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα ψηλά.

23:35

34': Κόρνερ για την Βραζιλία.

23:33

Τρομερό πάθος και δυνατές μονομαχίες στα τελευταία λεπτά με τους ποδοσφαιριστές να κάνουν, πάντως, αρκετά λάθη.

23:30

Ευκαιρία εδώ για την Βραζιλία.

23:29

28': Οβίδα του Χουλκ με το αριστερό μέσα από την περιοχή, ο Όσπινα του λέει όχι! Εν συνεχεία η φάση σταματά για φάουλ υπέρ του Ιμπάρμπο, το έκανε ο Παουλίνιο.

23:28

27': Σουτ του Μαρσέλο με το δεξί, το κακό του πόδι, η μπάλα βρίσκει στο κεφάλι του Φρεντ και φεύγει ψηλά πάνω απο το δοκάρι του Όσπινα.

23:26

Ροντέο το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά με την μπάλα πάνω κάτω. Το γρήγορο 1-0 της Βραζιλίας έχει δώσει μια άγρια ομορφιά στο ματς.

23:26

Ένταση ανάμεσα σε Φερναντίνιο και Τζέιμς Ροντρίγκεζ, ηρέμησε η κατάσταση γρήγορα αφού οι Κολομβιανοί έπαιξαν γρήγορα το φάουλ.

23:24

22': Οι Κολομβιανοί βγήκαν ταχύτατα στην κόντρα, ο Τζέιμς Ροντρίγκεζ άνοιξε υπέροχα δεξιά στον Κουαντράντο, αυτός όμως δεν πέρασε σωστά την τελική πάσα και χάθηκε η ευκαιρία.

23:22

Εκτελέστηκε αλλά περνά ανεκμετάλλευτο το κόρνερ για την ''σελεσάο'' που πριν λίγο με τον Χουλκ άγγιξε το δεύτερο γκολ.

23:21

22': Ευκαιρία για την Βραζιλία! Νεϊμάρ και Χουλκ αλλάζουν ταχύτατα την μπάλα, ο δεύτερος σουτάρει με το αριστερό μέσα από την περιοχή αλλά ο Οσπινα του λέει όχι. Στη συνέχεια σουτ του Όσκαρ, ο Κολομβιανός γκολκίπερ σε κόρνερ!

23:18

Εκτελεί ο Νεϊμάρ απομακρύνει ο Γιέπες με το κεφάλι... Εν συνεχεία οι Κολομβιανοί ''πουλάνε'' την μπάλα, ο Χουλκ γυρίζει παράλληλα αλλά ο Νταβίντ Λουίζ δεν προλαβαίνει να μπει στην φάση.

23:18

16': Κόρνερ για τους Βραζιλιάνους απο κακό διώξιμο του Αρμέρο.

23:15

14': Σκληρό μαρκάρισμα του Φερναντίνιο στον Τζέιμς Ροντρίγκεζ και φάουλ υπέρ των Κολομβιανών.

23:13

Λίγο πριν η Κολομβία άγγιξε την ισοφάριση με το δυνατό σουτ του Κουαντράντο.

23:13

Ο Γκουαρίν εκτελεί, διώχνουν οι Βραζιλιάνοι στο πρώτο δοκάρι.

23:12

11': Κεραυνός του Κουαντράντο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα ελάχιστα έξω. Κόρνερ είναι, βρήκε Βραζιλιάνος αμυντικός.

23:11

10': Πράγματι ο Γκουαρίν που έχει δυνατά πόδια εκτελεί, η μπάλα απελπιστικά άουτ.

23:11

Ένα φάουλ έχει κερδίσει τώρα η Κολομβία για να δούμε, Γκουαρίν στην μπάλα.

23:10

Ιδανικό ξεκίνημα για την ''σελεσάο'' που πάντως είχε μπει πιο δυνατά στο ματς σε σχέση με τους φοβισμένους Κολομβιανούς.

23:08

Ο Νεϊμάρ εκτελεί το κόρνερ, η μπάλα περνά απ' όλους και φτάνει στο δεύτερο δοκάρι στον Τιαγκο Σίλβα ο οποίος ευκολα από κοντά με το γόνατο γράφει το 1-0.

23:08

7': ΓΚΟΛ η ΒΡΑΖΙΛΙΑ!

23:08

6': Κόρνερ για την Βραζιλία που έχει μπει καλύτερα.

23:06

5': Όχι, Νεϊμάρ τελικά εκτελεί, περνά την μπάλα πάνω από το τείχος αλλά αυτή φεύγει άουτ.

23:05

Λογικά Χουλκ από' κει, για να δούμε!

23:05

3': Φάουλ σε καλή θέση για την Βραζιλία για κράτημα στον Φρεντ.

23:02

1': Ξεκίνησε η αναμέτρηση, η Κολομβία στη σέντρα.

23:01

Το γνωστό πλέον, πανό, της ΦΙΦΑ «όχι στον ρατσισμό» κάνει την εμφάνιση του και στην Φορταλέζα.

22:59

Όλα έτοιμα πλέον για την έναρξη του αγώνα.

22:58

Εν μέσω αποθέωσης και έντονης συγκίνησης, όπως σε κάθε αγώνα, ολοκληρώθηκε η ανάκρουση του βραζιλιάνικου εθνικού ύμνου με κόσμο και παίκτες να τραγουδούν με τρομερό πάθος.

22:56

Ολοκληρώθηκε, ακολουθεί εκείνος της Βραζιλίας.

22:55

Ώρα για τους εθνικούς ύμνους, αρχή με αυτόν την Κολομβίας.

22:54

Και τώρα τον λόγο παίρνουν οι δύο αρχηγοί. Ο Τιάγκο Σίλβα για την Βραζιλία και ο Μάριο Γιέπες για την Κολομβία. Και οι δύο πέρασαν τα μηνύματα τους κατά του ρατσισμού.

22:52

Μηνύματα από την ΦΙΦΑ κατά του ρατσισμού ακούγονται στο γήπεδο.

22:51

Τώρα η επίσημη είσοδος των δύο μονομάχων στον αγωνιστικό χώρο του Estadio Castelao.

22:50

Οι δύο ομάδες στη φυσούνα, ο Χουλκ τα λέει με τον Τζέιμς Ροντρίγκεζ, γνωρίζονται από την κοινή παρουσία τους στο παρελθόν στην Πόρτο.

22:35

Όσο για τον Χοσέ Πέκερμαν, παρατάσει την Κολομβία με 4-4-1-1 και τον Τζέιμς Ροντρίγκεζ πίσω από τον Τεόφιλο Γκουτιέρεζ.

22:33

Ο Λουίς Φελίπε Σκολάρι δεν αλλάζει το 4-2-1-3 και εμπιστεύεται ξανά στην κορυφή της επίθεσης τον Φρεντ, ο οποίος θα έχει δίπλα του τον Νεϊμάρ (αριστερά) και Χουλκ (δεξιά).

22:32

Λιγότερο από μισή ώρα έχει απομείνει για την σέντρα στο σπουδαίο παιχνίδι και ήδη έχουμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.

22:22

Ο αγώνας των Βραζιλιάνων με τους Κολομβιανούς θα διεξαχθεί στην πόλη Φορταλέζα όπου ο καιρός είναι καλός, 29 βαθμοί Κελσίου.

22:21

Η ομάδα που θα περάσει απ' αυτό το ζευγάρι θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την Γερμανία, η οποία λίγο νωρίτερα νίκησε 1-0 την Γαλλία.