2
-
1
01:31

Τελικό αποτέλεσμα. Το Βέλγιο νικά 2-1 τις ΗΠΑ στην παράταση και περνά στα προημιτελικά όπου πλέον αντιμετωπίζει την Αργεντινή.

01:31

Διαμαρτύρονται οι Αμερικανοί και ο Κλίνσμαν για τον χρόνο.

01:31

120': Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

01:28

118': Δυνατό σουτ του Τζόουνς, η μπάλα ψηλά, δεν ανησυχεί ο Κουρτουά.

01:26

Πέντε λεπτά ακόμα. Όλα για όλα πλέον από τις ΗΠΑ που ψάχνουν ένα γκολ για να στείλουν το ματς στην παράταση.

01:24

114': Εξαιρετική κομπίνα από τους Αμερικανούς που παίζουν με πάσα, βγάζουν μόνο του τον Ντέμπσεϊ, ο Κουρτουά απομακρύνει και κρατά το 2-1 για το Βέλγιο!

01:23

113': Φάουλ για τις ΗΠΑ, σε καλή θέση.

01:21

111': Αλλαγή για το Βέλγιο. Εκτός ο Αζάρ, μέσα ο Τσαντλί.

01:21

111': Τρομερή ενέργεια του Λουκάκου που περνά όποιον βρίσκει μπροστά του, σουτάρει με το αριστερό, ο Χάουαρντ απομακρύνει με τα πόδια.

01:20

Να δούμε τι άλλο επιφυλάσσει το παιχνίδι.

01:18

108': Μοναδική χαμένη ευκαιρία για τις ΗΠΑ! Σέντρα από δεξιά, κεφαλιά πάσα του Ντέμπσεϊ, ο Τζόουνς βάζει την προβολή από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ.

01:18

Ξανά στο κόλπο οι ΗΠΑ, για να δούμε!

01:17

Εξαιρετική μπαλιά του Μπράντλει, ο Γκριν βγαίνει στην πλάτη της βελγικής άμυνας και πιάνει υπέροχο σουτ στην κίνηση για να γράψει το 2-1.

01:17

107': ΓΚΟΛ οι ΗΠΑ!

01:15

106': Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με το Βέλγιο φυσικά πλέον να είναι αγκαλιά με την πρόκριση στα προημιτελικά.

01:14

Τέλος στο πρώτο μέρος της παράτασης.

01:13

105'+2: Αλλαγή για τις ΗΠΑ. Στην θέση του Μπεντόγια ο Γκριν.

01:12

Ο Ντε Μπρούιν βγήκε από αριστερά, πέρασε κάθετη πάσα στον Λουκάκου και αυτός με ψύχραιμο πλασέ νικά τον Χάουαρντ και γράφει το 2-0.

01:11

105': ΓΚΟΛ το ΒΕΛΓΙΟ!

01:11

104': Οι Βέλγοι αλλάζουν ωραία την μπάλα, ο Μιραλάς πατάει στην περιοχή, σουτάρει δυνατά με το δεξί και πάλι ο Χάουαρντ είναι εκεί!

01:07

101': Νέο διαγώνιο σουτ του Λουκάκου με το αριστερό, ο Χάουαρντ μπλοκάρει αυτή την φορά.

01:07

Σηκώθηκε ο μέσος των ΗΠΑ, το ματς συνεχίζεται.

01:06

Στο έδαφος ο Τζόουνς, μικρή διακοπή στο ματς.

01:03

97': Δυνατό, διαγώνιο σουτ του Λουκάκου μεσα από την περιοχή, ο Χάουαρντ διώχνει σε κόρνερ. Εκτελέστηκε, περνά ανεκμετάλλευτο για τους Βέλγους.

01:01

Το άξιζαν οι Βέλγοι αυτό το γκολ. Να δούμε πλέον αν έχουν αντίδραση οι ΗΠΑ.

01:01

Ο Λουκάκου μπήκε από τα δεξιά, ''έσπασε'' προς τα έξω την μπάλα, αυτή έφτασε μετά από λάθος στα πόδια του Ντε Μπρούιν και αυτός με διαγώνιο συρτό σουτ γράφει από κοντά το 1-0.

01:01

93': ΓΚΟΛ το ΒΕΛΓΙΟ.

01:01

92': Σέντρα από αριστερά του Μπίσλεϊ, κεφαλιά του Τζόουνς, η μπάλα ψηλά. Καλή στιγμή για τις ΗΠΑ.

01:01

91': Ξεκίνησε το πρώτο μέρος της παράτασης.

01:01

91': Αλλαγή για το Βέλγιο. Στο ματς ο Λουκάκου, εκτός ο Οριτζί.

01:01

Τέλος κανονικής διάρκειας. Στο 0-0 οι δύο ομάδες, ακολουθεί παράταση.

01:01

90'+3: Μοναδική ευκαιρία για τις ΗΠΑ! Μετά από γέμισμα ο Τζόουνς πασάρει με το κεφάλι, πλασέ του Βοντολόφσκι από το μισό μέτρο, η μπάλα ψηλά.

01:01

90': Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.

01:01

Το κόρνερ εκτελέστηκε, κεφαλιά του Φελαϊνί από κοντά, η μπάλα ψηλά.

01:01

90': Κόρνερ για το Βέλγιο.

01:01

90': Και νέα ευκαιρία για το Βέλγιο. Παράλληλη του Ντε Μπρούιν, ο Κομπανί πλασάρει όχι καλά όμως, ο Χάουαρντ διώχνει.

01:01

88': Οι Βέλγοι βγαίνουν ταχύτατα μπροστά, ο Ντε Μπρούιν ανοίγει αριστερά στον Αζάρ που πλασάρει από πλάγια θέση και αστοχεί.

01:01

Εκτελεί ο Μπεντόγια, διώχνει ο Βίτσελ στο πρώτο δοκάρι.

01:01

86': Από την άλλη μεριά, άσχημα απομακρύνει ο Φαν Μπούιτεν, κόρνερ για τις ΗΠΑ.

01:01

Το κόρνερ εκτελέστηκε, επιθετικό φάουλ του Φελαϊνί.

01:01

84': Κεραυνός του Οριτζί εκτός περιοχής, ο Χάουαρντ ξανά! Σε κόρνερ...

01:01

Εκτελέστηκε, κεφαλιά του Φαν Μπούιτεν, η μπάλα άουτ.

01:01

83': Και νέο κόρνερ, για να δούμε.

01:01

Άσχημα εκτελεσμένο στο πρώτο δοκάρι.

01:01

82': Νέο κόρνερ, πιέζουν οι Βέλγοι.

01:01

Με πάσα εκτελέστηκε, ο Χάουαρντ διώχνει με γροθιές.

01:01

81': Κόρνερ για το Βέλγιο.

01:01

79': Νέα τεράστια ευκαιρία για το Βέλγιο. Σέντρα από δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Αζάρ που πλασάρει, ο Χάουαρντ απομακρύνει και κρατά για ακόμα μια φορά το μηδέν!

01:01

77': Κλασική ευκαιρία για τους Βέλγους με τετ-α-τετ του Μιραλας, ο Χάουαρντ του λέει όχι!

01:01

74': Μακρινό σουτ του Ντέμπσεϊ, μπλοκάρει ο Κουρτουά.

01:01

72': Αλλαγή για τις ΗΠΑ. Στην θέση του Ζούσι ο Βοντολόφσκι.

01:01

71': Ευκαιρία για τους Βέλγους. Πλασέ του Οριτζί μέσα από την περιοχή, ο Χάουαρντ του λέει όχι.

01:01

71': Σουτ του Ντέμπσεϊ από μακρινή απόσταση, δεν ανησυχεί ο Κουρτουά που μπλοκάρει εύκολα.

01:01

69': Δυνατό, συρτό σουτ του Βίτσελ εκτός περιοχής, η μπάλα φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Χάουαρντ.

01:01

20 σουτ οι Βέλγοι, 3 οι ΗΠΑ στο ματς...

01:01

67': Επικίνδυνη σέντρα του Γεντλιν από δεξιά, ο Κουρτουά μπλοκάρει με δυσκολία.

01:01

Οι Βέλγοι ελέγχουν το παιχνίδι, απειλούν αλλά μέχρι τώρα είναι αναποτελεσματικοί και άτυχοι φυσικά αφού είχαν και δοκάρι με τον Οριτζί.

01:01

64': Δυνατό, συρτό σουτ του Βερτόνγκεν εκτός περιοχής, ο Χάουαρντ μπλοκάρει εύκολα.

01:01

60': Αλλαγή για το Βέλγιο. Εκτός ο Μέρτενς, μέσα ο Μιραλάς.

01:01

60': Νέα τεράστια ευκαιρία για το Βέλγιο. Ο Οριτζί γυρίζει παράλληλα, τακουνάκι του Μέρτενς, η μπάλα λίγο άουτ.

01:01

56': ΔΟΚΑΡΙ για το Βέλγιο! Σέντρα του Αλντερβέιρελντ από δεξιά, κεφαλιά του Οριτζί, η μπάλα σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

01:01

Δύο Βέλγοι παίκτες που είχαν πατήσει περιοχή δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα, τεράστια ευκαιρία εδώ.

01:01

54': Φαρμακερό γύρισμα του Βερτόνγκεν, η μπάλα περνά απ' όλους και φεύγει από την άλλη μεριά.

01:01

52': Μακρινό, φιλόδοξο σουτ του Φελαϊνί, η μπάλα απελπιστικά άουτ. Καλύτερο το Βέλγιο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, σε πιο παθητικό ρόλο οι ΗΠΑ.

01:01

Κόρνερ ήταν, ο Μέρτενς στην εκτέλεση, διώχνουν οι αμερικανοί.

01:01

47': Σέντρα του Ντε Μπρούιν, κεφαλιά του Μέρτενς, με δυσκολία βγάζει ο Χάουαρντ!

01:01

46': Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

01:01

Οι δύο ομάδες επιστρέφουν σιγά σιγά στον αγωνιστικό χώρο.

01:01

Ημίχρονο, στο 0-0 το Βέλγιο με τις ΗΠΑ.

01:01

Ο Αζάρ εκτελεί, ο Τζόουνς διώχνει.

01:01

45'+2: Κόρνερ για το Βέλγιο.

01:01

45': Οι Βέλγοι βγήκαν ταχύτατα στην αντεπίθεση, σουτ του Ντε Μπρούιν, δεν έχει πρόβλημα να μπλοκάρει ο Χάουαρντ.

01:01

Ο Ζούσι εκτελεί, απομακρύνει ο Κουρτουά.

01:01

45': Κόρνερ για τις ΗΠΑ.

01:01

42': Κάρτα στον Κομπανί για σκληρό μαρκάρισμα από πίσω στον Ντέμπσεϊ.

01:01

Έξυπνα εκτελεσμένο από τον Μέρτενς, διώχνει όμως ο Μπέσλερ όπως όπως.

01:01

40': Φάουλ για το Βέλγιο, σε καλή θέση για ένα γέμισμα.

01:01

38': Σέντρα-ξυραφιά του Γεντλιν από δεξιά, πριν ο Ντέμπσεϊ πάρει την κεφαλιά απομακρύνουν οι Βέλγοι, από την άλλη μεριά σε πλάγιο άουτ.

01:01

Εκτελεί ο Ζούσι, ο Ντέμπσεϊ κατεβάζει, πατάει στον Τζόουνς που σουτάρει συρτά αλλά αστοχεί.

01:01

33': Κόρνερ για τις ΗΠΑ.

01:01

31': Αναγκαστική αλλαγή για τις ΗΠΑ. Στην θέση του Τζόνσον που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και δεν μπορεί να συνεχίσει, ο Γεντλίν.

01:01

30': Οι Βέλγοι βγήκαν στην αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε αριστερά στον Οριτζί που μπήκε στην περιοχή αλλά σούταρε πάνω σε αμυντικούς και έχασε την ευκαιρία να απειλήσει.

01:01

29': Δυνατό, συρτό σουτ του Αζάρ, ο Χάουαρντ μπλοκάρει και κρατά το μηδέν για τις ΗΠΑ.

01:01

Εκτελέστηκε, κι αυτό περνά ανεκμετάλλευτο.

01:01

28': Και νέο κόρνερ το Βέλγιο!

01:01

Σε παθητικό ρόλο οι ΗΠΑ, αμύνονται μαζικά.

01:01

Ο Μέρτενς εκτελεί, ο Τζόουνς απομακρύνει.

01:01

27': Νέο κόρνερ. Πιέζουν οι Βέλγοι στα τελευταία λεπτά.

01:01

26': Παράλληλο γύρισμα του Ντε Μπρούιν, πριν τον Φελαϊνί απομακρύνουν όπως όπως οι αμυντικοί των ΗΠΑ.

01:01

Ο Μέρτενς στην εκτέλεση, επιθετικό φάουλ του Φελαϊνί. Ο κίνδυνος τελειώνει για την αμερικανική άμυνα.

01:01

24': Κόρνερ για το Βέλγιο, για να δούμε.

01:01

23': Απαντούν στις ευκαιρίες οι Βέλγοι! Ο Βερτόνγκεν βγάζει την ομάδα του μπροστά ταχύτατα, ανοίγει αριστερά στον Ντε Μπρούιν, αυτός φέρνει την μπάλα στο δεξί αλλά πλασάρει άσχημα από εξαιρετική θέση.

01:01

21': Ευκαιρία για τις ΗΠΑ. Ο Μπράντλεϊ κουβαλά την μπάλα στον άξονα, αυτή φτάνει από κόντρες στον Ντέμπσεϊ που πλασάρει από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει εύκολα ο Κουρτουά.

01:01

Εκτελεί ο Ζούσι, κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, δεν είναι καλή, η μπάλα περνά από την άλλη μεριά.

01:01

20': Κάρτα για τις ΗΠΑ από λάθος του Βερτόνγκεν.

01:01

18': Κάρτα στον Κάμερον για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Μέρτενς.

01:01

Στο 17' φτάσαμε, Βέλγιο και ΗΠΑ στο 0-0.

01:01

Κάνει τις... βόλτες του, μιλά με τους παίκτες ανενόχλητος και τώρα αποφασίζουν οι σεκιούριτι του γηπέδου να τον πλησιάσουν και να τον βγάλουν εκτός.

01:01

Μικρή διακοπή από την είσοδο ενός οπαδού στον αγωνιστικό χώρο.

01:01

Εκτελέστηκε, κεφαλιά του Φελαϊνί, η μπαλα μένει στα καρέ των ΗΠΑ, η φάση τελειώνει τελικά με επιθετικό φάουλ.

01:01

12': Κόρνερ για το Βέλγιο μετά από μπέρδεμα στην άμυνα των ΗΠΑ.

01:01

Πρώτο δεκάλεπτο, ισορροπημένο παιχνίδι, με τους Βέλγους πάντως να έχουν την σπουδαιότερη ευκαιρία μέχρι τώρα, αυτή του Οριτζί μόλις στο 1'.

01:01

6': Κούρσα του Μπίσλεϊ από αριστερά, κάνει την επικίνδυνη σέντρα υπό την πίεση και του Φελαϊνί, απευθείας άουτ η μπάλα.

01:01

Ο Μέρτενς εκτελεί, διώχνει ο Τζοουνς με το κεφάλι.

01:01

2': Σουτ του Ντε Μπρούιν, κοντράρει η μπάλα, κόρνερ. Δυνατά μπήκαν οι Βέλγοι!

01:01

Το κόρνερ εκτελέστηκε, απομακρύνουν οι αμυντικοί των ΗΠΑ.

01:01

1': Κλασική ευκαιρία για το Βέλγιο! Τετ-α-τετ του Οριτζί με τον Χάουαρντ, ο Αμερικανός γκολκίπερ σε κόρνερ με επέμβαση με τα πόδια.

01:01

1': Ξεκίνησε το παιχνίδι, στη σέντρα οι ΗΠΑ.

01:01

Ολοκληρώθηκε η ανάκρουση, σε λίγα λεπτά η σέντρα.

01:01

Ώρα για τους εθνικούς ύμνους, πρώτα του Βελγίου, θα ακολουθήσει εκείνος των ΗΠΑ.

01:01

Οι δύο ομάδες στη φυσούνα, τώρα κάνουν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

01:01

Η αναμέτρηση των Βέλγων με τις ΗΠΑ θα διεξαχθεί στην πόλη Σαλβαδόρ, ο καιρός είναι καλός, 26 βαθμοί Κεσλίου.

01:01

Η ομάδα που θα περάσει θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την Αργεντινή που νωρίτερα νίκησε 1-0 στην παράταση τους Ελβετούς.