0
23:50

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό ξημέρωμα από το a-sports.gr.

23:48

Αγγλία και Σκωτία «κολλάνε» στο 0-0. Στους 4 βαθμούς πλέον τα «λιοντάρια», όσους και η Τσεχία, στον 1 οι Σκωτσέζοι όπως και οι Κροάτες.

23:48

Τέλος στο ματς.

23:46

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

23:42

87': Κίτρινη κάρτα στον Ο'Ντόνελ.

23:41

85’: Αλλαγή για τη Σκωτία. Νίσμπετ αντί Άνταμς.

23:37

82': Κόρνερ για τη Σκωτία από τα αριστερά, καθαρίζει ψηλά ο Μινγκς.

23:34

78’: Καλή στιγμή για τη Σκωτία, με τον Άνταμς ξεχασμένο στο δεύτερο δοκάρι να κάνει το σουτ αλλά να σημαδεύει ψηλά.

23:32

76’: Αλλαγή για τη Σκωτία. Έξω ο Γκίλμουρ, μέσα ο Άρμστρονγκ.

23:30

74’: Αλλαγή για την Αγγλία. Ράσφορντ αντί Κέιν.

23:27

72': Οφσάιντ ο Στέρλινγκ, σωστή υπόδειξη.

23:22

66’: Κόρνερ για την Αγγλία από τα αριστερά, βγάζει ο ΜακΓκιν.

23:19

64': Κόρνερ για τη Σκωτία από τα αριστερά, περνά ανεκμετάλλευτο.

23:19

63': Αλλαγή για την Αγγλία. Ο Γκρίλις παίρνει τη θέση του Φόντεν.

23:18

62': Ευκαιρία για τη Σκωτία! Ο Ρόμπερτσον στο κόρνερ, κεφαλιά Τίρνεϊ, σουτ του Ντάικς πάνω στη γραμμή διώχνει ο Τζέιμς.

23:17

62': Κόρνερ για τους Σκωτσέζους από τα αριστερά

23:15

60': Κόρνερ για την Αγγλία από τα αριστερά, περνά ανεκμετάλλευτο.

23:10

55': Ο Τζέιμς δοκιμάζει το πόδι του από τα όρια της μεγάλης περιοχής, 2 μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι το σουτ.

23:05

49': Εκτελεί το κόρνερ ο Μάουντ από τα αριστερά, κεφαλιά του Φόντεν στο πρώτο δοκάρι, άστοχη.

23:04

49': Μακρινό σουτ του Μάουντ, βγάζει δύσκολα σε κόρνερ ο Μάρσαλ.

23:02

46': Κόρνερ για την Αγγλία από τα αριστερά, απομακρύνει στο πρώτο δοκάρι ο Τίρνεϊ.

23:01

46': Έναρξη δεύτερου μέρους.

22:46

Αγγλία και Σκωτία ισόπαλες στο 0-0, σε ένα κακό από πλευράς ρυθμού πρώτο 45λεπτο.

22:46

Λήξη πρώτου ημιχρόνου, δίχως καθυστερήσεις.

22:44

44': Κόρνερ για τη Σκωτία από τα δεξιά, εκτελείται με πάσα, σέντρα Ρόμπερτσον, διώχνει η αγγλική άμυνα.

22:38

38': Κόρνερ για τη Σκωτία από τα αριστερά, μακριά με τις γροθιές ο Πίκφορντ.

22:36

35': Στο 66% υπέρ της Αγγλίας η κατοχή της μπάλας έναντι 34% των Σκωτσέζων.

22:31

30’: Μεγάλη φάση για τη Σκωτία! Σέντρα του Τίρνεϊ από τα αριστερά, μονοκόμματο βολέ από τον Ο’Ντόνελ, ο Πίκφορντ κάνει τρομερή επέμβαση και στην επαναφορά ο Άνταμς αστοχεί με κεφαλιά.

22:30

29’: Κεφαλιά – ψαράκι του Κέιν, άουτ. Δεν μετράει ούτε αυτή η φάση, καθώς ο Άγγλος επιθετικός ήταν οριακά σε θέση οφσάιντ.

22:26

25': Έχει παγώσει κάπως ο ρυθμός...

22:22

22': Μακρινό σουτ από τον Τίρνεϊ, αρκετά πάνω από την εστία του Πίκφορντ.

22:19

19': Κόρνερ για τους Άγγλους από τα αριστερά, διώχνει ο ΜακΓκιν.

22:18

18’: Ο Φόντεν στοπάρει και εκτελεί από το ύψος του πέναλτι, λίγο έξω. Ως μη γενόμενη όμως η φάση καθώς ο Άγγλος εξτρέμ ήταν εκτεθειμένος.

22:16

16': Κίτρινη κάρτα στον ΜακΓκιν για διαμαρτυρία.

22:15

13': Ο Στέρλινγκ γυρίζει μέσα από την μεγάλη περιοχή και δεξιά για τον Μάουντ, που δεν μπορεί να βρει καλά τη μπάλα από κοντά και την στέλνει άουτ.

22:12

11': ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΓΓΛΙΑ! Ο Μάουντ εκτελεί το κόρνερ, αφύλακτος στο ύψος της μικρής περιοχής ο Στόουνς παίρνει την κεφαλιά αλλά στέλνει τη μπάλα στην αριστερή κάθετη δοκό του Μάρσαλ.

22:11

11': Κόρνερ για την Αγγλία από τα δεξιά

22:10

Συμπληρώθηκαν 10 λεπτά στο Γουέμπλεϊ, με την Σκωτία να έχει μπει λίγο πιο δυνατά.

22:05

4': Σουτ του Άνταμς από το ύψος του πέναλτι, κόβεται από τον Στόουνς.

22:04

Υπό βροχή διεξάγεται ο αγώνας.

22:01

21:55

Η ώρα των εθνικών ύμνων…

21:54

Το διαιτητικό τιμ και οι δύο ενδεκάδες κάνουν τώρα την επίσημη είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

21:51

Οι δυο τους, μάλιστα, έχουν προϊστορία τριών αιώνων και 145 ετών στις μονομαχίες τους και σύνολο αναμετρήσεων 112, με τα «λιοντάρια» να μετρούν 47 νίκες, τους Σκωτσέζους 41, ενώ 24 ματς έληξαν ισόπαλα.

21:49

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτό το ζευγάρι «γέννησε» το διεθνές ποδόσφαιρο, καθώς ήταν το πρώτο διεθνές ματς, το οποίο έλαβε χώρα πριν από 149 χρόνια, το 1872!

21:46

Οι Σκωτσέζοι στον αντίποδα, γνώρισαν την ήττα με 2-0 από την Τσεχία και πλέον βρίσκονται στα… σχοινιά.

21:43

Η Αγγλία επιβλήθηκε με 1-0 της Κροατίας στην πρεμιέρα και θέλει να «διπλώσει» τις επιτυχίες της και να «καθαρίσει» με την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

21:42

Ο αγώνας ξεκινά στις 22:00 και διεξάγεται στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου.

21:41

Φίλες και φίλοι του a-sports.gr, καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα Αγγλία - Σκωτία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου του Euro 2020.