03/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τρίτη 5 Ιανουαρίου 2016 - 19:23

«Σίφουνας» στους «8» ο Αστέρας Τρίπολης

Οι Αρκάδες ήταν αποτελεσματικοί και πέρασαν με 3-0 από τη Λάρισα σε βάρος της ΑΕΛ, «σφραγίζοντας» ουσιαστικά πρόωρα την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας

Με το… 1,5 πόδι στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται ο Αστέρας Τρίπολης. Οι Αρκάδες ήταν αποτελεσματικοί και έδειξαν την εμπειρία τους απέναντι στην ΑΕΛ στη Λάρισα, επικρατώντας με 3-0 την Τρίτη (5/1) στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της φάσης των «16» του θεσμού.

Μετά το γκολ του Γιαννούλη, οι «βυσσινί» πήραν τα ηνία του αγώνα και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ διαμαρτύρονται για δύο πέναλτι, στη μία περίπτωση στο πάτημα του Σανκαρέ στον Πάτο μάλλον δικαιολογημένα.

Παρ’ όλα αυτά, αφού δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το καλό τους διάστημα, το «πλήρωσαν», με τον Φούντα να διπλασιάζει κόντρα στη ροή του αγώνα τα τέρματα των γηπεδούχων και τον Μούκαμ να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα στις καθυστερήσεις.

Έτσι, η ρεβάνς της Τρίπολης την επόμενη εβδομάδα (13/1, 17.15) μετατρέπεται μάλλον σε τυπική διαδικασία…

Πήρε αυτό που ήθελε ο Αστέρας, πίεζε η ΑΕΛ

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Αρκάδες έπαιξαν… όσο χρειάστηκε. Αν και η ΑΕΛ μπήκε δυνατά και απείλησε πρώτη, οι φιλοξενούμενοι σταδιακά πήραν τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας που με τη συμπλήρωση 15 λεπτών ήταν συντριπτικά υπέρ τους (26%-74%).

Με ψυχραιμία, εκμεταλλεύτηκαν και την πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν, με τον Γιαννούλη να ανοίγει το σκορ μόλις στο 18ο λεπτό, κάνοντας πράξη αυτό που είχε ζητήσει ο Βεργέτης.

Ο Αστέρας είχε πετύχει τον πρώτο του στόχο, αναγκάζοντας την ΑΕΛ να αγχωθεί. Οι «βυσσινί» πήραν μετά το γκολ την πρωτοβουλία των κινήσεων και μετέτρεψαν το υπόλοιπο του πρώτου μέρους σε μονόλογο. Κέρδισαν κόρνερ, πίεσαν, φώναξαν για πέναλτι, αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν, παρά το γεγονός ότι πήραν μέτρα και ισορρόπησαν πλήρως το ματς (50-50 η κατοχή στο φινάλε).

«Χτύπησε» στα κατάλληλα σημεία και πάει στους «8»

Με την ίδια όρεξη και με τον Ντόστανιτς να περνά στο παιχνίδι και τον Μαρουκάκη που έδωσε νέα πνοή, οι γηπεδούχοι κυνήγησαν στην επανάληψη το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο ματς. Συνέχισαν να πιέζουν, αλλά και πάλι δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Θεοδωρόπουλο και τελικά αυτό αποδείχθηκε… μοιραίο.

Κόντρα στη ροή του ματς, ο Φούντας που είχε περάσει αλλαγή στην επανάληψη διπλασίασε στο 64’ τα τέρματα του Αστέρα, αφήνοντας στην ΑΕΛ ένα… βουνό να ανέβει. Στα επόμενα λεπτά, οι δύο ομάδες κέρδισαν κόρνερ, αλλά δεν κατάφεραν να στείλουν ξανά την μπάλα στα δίχτυα.

Το γκολ που ήθελε η ομάδα της Λάρισας δεν ήρθε ποτέ, ενώ αντίθετα στις καθυστερήσεις ο Μούκαμ έδωσε το… τελειωτικό χτύπημα, διαμορφώνοντας το 3-0 που ουσιαστικά φέρνει τον Αστέρα πρόωρα στην επόμενη φάση, παρά το γεγονός ότι υπάρχει και η ρεβάνς της Τρίπολης.

Διαιτητής ήταν ο Ανανίας Φωτιάδης (Σερρών), με βοηθούς τους Ιωάννη Τουμπακάρη (Αθηνών) και Γεώργιο Κουντουρέλη (Αθηνών), ενώ τέταρτος ήταν ο Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών).

Κίτρινες: 24’ Ουρτάδο, 68’ Μπόγιοβιτς, 90’+1 Ναγιάρ - 26’ Κουρμπέλης, 43’ Γιαννούλης, 50’ Θεοδωρόπουλος.

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Καβουσάκης, Γιοβάνοβιτς, Κομεσίδης, Μασούρας, Κοντοχρήστος, Αναστασόπουλος, Λαμπρόπουλος (69’ Κουτσιανικούλης), Ουρτάδο (75’ Ναγιάρ), Πάτο, Μπουντόπουλος (57’ Μαρουκάκης), Μπόγιοβιτς.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Αλόκο, Σανκαρέ, Κιτόκο, Γιαννούλης, Κουρμπέλης (79’ Τορμένα), Ντουντού (23’ λ.τρ. Χαμντανί), Μούκαμ, Τσοκάνης, Δημούτσος (46’ λ.τρ. Φούντας), Παπαδόπουλος.