15/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2015 - 19:58

Πρωτιά… κατά Ματθαίον για ΑΕΛ! (video)

Με έναν «αγριεμένο» Μαρουκάκη, που μπήκε αλλαγή και σκόραρε δις, οι «βυσσινί» κέρδισαν με 2-0 τα Τρίκαλα και επέστρεψαν στην κορυφή

Τρεις αγωνιστικές ήταν πολλές για την ΑΕΛ χωρίς τρίποντο στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής και το βράδυ της Κυριακής (20/12) η ομάδα του Ράτκο Ντόστανιτς επανήλθε στις επιτυχίες.

Στο «ΑΕL FC Arena», λοιπόν, οι «βυσσινί» ήταν οι νικητές στο θεσσαλικό ντέρμπι και επικράτησαν με 2-0 των Τρικάλων για τη 13η αγωνιστική, για να ανεβούν εκ νέου στην κορυφή με 28 βαθμούς, έχοντας βέβαια ματς περισσότερο από τον Απόλλωνα Σμύρνης, που θα παίξει τη Δευτέρα (21/12) με την Παναχαϊκή στην Πάτρα και μετρά 25 πόντους.

Αναμφίβολα, «κλειδί» για την πρώτη επικράτηση των γηπεδούχων μετά τις 22 Νοεμβρίου και το εκτός έδρας 1-0 επί της Καλλιθέας ήταν η είσοδος του Ματθαίου Μαρουκάκη στον αγώνα, με τον 25χρονο φορ να αντικαθιστά στο 62' τον Κουτσιανικούλη, να σημειώνει και τα δύο γκολ της αναμέτρησης και με 9 τέρματα να είναι για την ώρα ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος.

Καλύτερα τα Τρίκαλα, αλλά ανούσια...

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΟΤ πατούσε πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο, με την ομάδα του Κωνσταντίνου Παναγόπουλου να κλείνει τους διαδρόμους προς τα καρέ του Χιώτη και να μην δίνει το δικαίωμα στους «βυσσινί» να βρεθούν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Μάλιστα, Γκμπαλέ και Ριζογιάννης έχασαν καλές ευκαιρίες για κάποιο γκολ, που δεν ήρθε τελικά και το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Από την πλευρά τους, οι παίκτες του Ντόστανιτς έδειχναν αγχωμένοι και απείλησαν μόνο με μια σέντρα του Μπουντόπουλου στο 39', με τον Χιώτη να πιάνει... αέρα και τον Ριζογιάννη να διώχνει σωτήρια με το κεφάλι πάνω στη γραμμή σε κόρνερ.

«Καθάρισε» ο Μαρουκάκης...

Στην επανάληψη, ο Ντόστανιτς τα έπαιξε όλα για όλα και δικαιώθηκε, καθώς έβαλε τον Μαρουκάκη στο πλάι του Μπόγιοβιτς, με τους φιλοξενούμενους να αποσυντονίζονται στο κέντρο της άμυνάς τους μετά και την αναγκαστική αντικατάσταση του στόπερ Παπαπαναγιώτου.

Ο Μαρουκάκης, λοιπόν, έδειξε από τα πρώτα του πατήματα... αγριεμένος και αποφασισμένος να σκοράρει, κάτι που έγινε στο 74' ύστερα από την κεφαλιά-πάσα του Ροβίθη.

Έξι λεπτά αργότερα ο φορ της ΑΕΛ «κλείδωσε» το τρίποντο με σουτ μέσα στην περιοχή κι έτσι οι γηπεδούχοι πήραν εντέλει δίκαια τους τρεις βαθμούς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γκράνας του Συνδέσμου Θράκης με βοηθούς τους Εμπλιούκ και Κούλα του Συνδέσμου Ξάνθης.

Κίτρινες: 17' Μπανούσης, 23' Αναστασόπουλος, 61' Μπουντόπουλος - 10' Ριζογιάννης, 37' Παπαπαναγιώτου.

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ξενοδόχοφ, Μασούρας, Μονιάκης, Γιοβάνοβιτς, Κομεσίδης, Μπανούσης (62' Λαμπρόπουλος), Αναστασόπουλος, Μπουντόπουλος (71' Ροβίθης), Κουτσιανικούλης (62' Μαρουκάκης), Ουρτάδο, Μπόγιοβιτς.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κωνσταντίνος Παναγόπουλος): Χιώτης, Λαμπάκης, Παπαργυρίου, Ζώνας, Παπαπαναγιώτου (50' Ρεπετσάς), Μουμίν, Ριζογιάννης, Γκμπαλέ, Δουκάκης (73' Αρσενίεβιτς), Στεφάνοβιτς (81' Κουμπαρούλης), Κουσκουνάς.