14/05/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 19 Δεκεμβρίου 2015 - 21:29

Η ζαβολιά, ο ύπνος και το απόλυτο… (video)

Με δύο γκολ του Φορτούνη από τα έντεκα μέτρα ο Ολυμπιακός πέρασε (2-0) από τη Λέσβο * Θέατρο από το διεθνή μεσοεπιθετικό στο δεύτερο πέναλτι, ξεγέλασε τον Μάνταλο και έτσι αδίκησε την Καλλονή αποβάλλοντας στο 33’ τον Δαύκο

Δεν σταματά πουθενά... Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει άλλη μία νίκη και να πάει στις γιορτές των Χριστουγέννων έχοντας κλείσει τον πρώτο γύρο χωρίς να χάσει ούτε βαθμό!

Το βράδυ του Σαββάτου (19/12) αντίπαλος ήταν η Καλλονή, την οποία κέρδισε με 2-0. Καλός δεν ήταν για άλλο ένα παιχνίδι, αλλά, έστω κι αν έπαιζε στο ρελαντί, μπόρεσε να πετύχει ξανά το στόχο του.

Με δύο γκολ του Φορτούνη, που κέρδισε και εκτέλεσε ισάριθμα πέναλτι, οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν από τη Μυτιλήνη, όπως άλλωστε συνηθίζουν, με τρίποντο. Ωστόσο, επιβεβαίωσαν πως μετά το παιχνίδι στο Μόναχο η ομάδα πηγαίνει στον αυτόματο. Υπάρχουν παίκτες που έχουν κουραστεί και δεν βγάζουν ενέργεια, όπως ο Ιντέγιε και ο Μιλιβόγεβιτς. Ο Ντουρμάζ δεν φάνηκε και εκείνοι που ξεχώρισαν ήταν οι Ντομίνγκεζ και Σαλίνο, δηλαδή δύο από τους παίκτες που δεν θεωρούνται ενδεκαδάτοι σε κάθε αγώνα.

Όσο για την Καλλονή, είναι πολύ δύσκολο να κάνεις κριτική από τη στιγμή που έπαιξε με 10 για περισσότερη από μία ώρα. Στάθηκε όσο καλύτερα μπορούσε, είχε πάρα πολλές απουσίες και εξαρχής ήξερε πως σε αυτό το ματς δύσκολα θα αποφύγει την τρίτη σερί ήττα της στη Σούπερ Λίγκα. Ευχάριστη έκπληξη ο νεαρός Μαλλής, ο οποίος είχε καλές τοποθετήσεις και επενέβη όποτε χρειάστηκε, με εξαίρεση το πέναλτι που δέχτηκε. Πάλεψε αρκετά ο Καλτσάς, ενώ είχε ανεβάσματα και ο Σπυρόπουλος, που δεν αντιμετώπισε πολλά προβλήματα.

Από τα έντεκα βήματα

Σε ρόλο οδηγού από νωρίς μπήκε ο Ολυμπιακός, που έψαξε το γρήγορο γκολ για να κλειδώσει γρήγορα τη νίκη. Μόλις στο 2' απείλησε και επτά λεπτά μετά οι Πειραιώτες κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Κρολ και ο Φορτούνης έκανε το 0-1.

Στο 13' οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και δοκάρι με τον Ντουρμάζ και μετά από αυτή τη φάση και για μερικά λεπτά κατέβασαν ταχύτητα. Τους αρκούσε απλώς να κυκλοφορούν την μπάλα και να ελέγχουν έτσι το ματς. Έπαιζαν παράλληλο ποδόσφαιρο χωρίς ιδιαίτερη διάθεση να πατήσουν περιοχή.

Ωστόσο, η Καλλονή έβγαλε αντίδραση και προσπάθησε να απειλήσει. Επί της ουσίας είχε μία καλή φάση με τον Γεωργίου στο 32' και ένα λεπτό μετά τελείωσε το παιχνίδι. Ο Φορτούνης πήρε πέναλτι και την αποβολή του Δαύκου ξεγελώντας το διαιτητή. Υπήρξε μια διακοπή μεγαλύτερη των τεσσάρων λεπτών και στη συνέχεια ο Τρικαλινός μέσος σκόραρε.

Τα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου 45λεπτου ήταν διαδικαστικά. Ο Ολυμπιακός δεν φόρτσαρε, όπως έκανε και στο μεγαλύτερο μέρος του ματς έως τότε, ενώ η Καλλονή δεν κρατούσε την μπάλα, δεν πίεζε και απλώς περίμενε τους Πειραιώτες.

Με το μυαλό στις διακοπές...

Αγγαρεία ήταν το δεύτερο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός, έχοντας κλειδώσει το τρίποντο, έκανε διαχείριση δυνάμεων, ενώ η Καλλονή δεν μπορούσε να αλλάξει τα δεδομένα. Μόνος στόχος ήταν το να μην ξεφύγει το σκορ.

Εκείνος που φαινόταν να έχει διάθεση ήταν ο Ντομίνγκεζ. Ο Αργεντινός, σε αντίθεση με τους συμπαίκτες του, πήρε προσπάθειες πάνω του. Σχεδόν κάθε τελική της ομάδας του προήλθε από εκείνον. Έβγαινε κυρίως δεξιά και ο Κρολ δεν μπορούσε να τον περιορίσει.

Ο Ντομίνγκεζ συνέχισε να ταλαιπωρεί την άμυνα της Καλλονής μέχρι να βγει και μάλιστα κατά τη διάρκεια της αλλαγής του χειροκροτήθηκε από τους οπαδούς και των δύο ομάδων. Στα υπόλοιπα λεπτά ο Ολυμπιακός ήταν ακίνδυνος, με τους Φουστέρ και Κολοβό να μην μπαίνουν δυνατά και τον Ιντέγιε να μην τροφοδοτείται.

Όσο για την Καλλονή, προς το τέλος του ματς ανέβηκε λίγο και προσπάθησε να πετύχει ένα γκολ. Είχε δοκάρι με τον Γουερέ στο 82' από εκτέλεση φάουλ. Ο Αφρικανός έδειξε καλά στοιχεία και με την ταχύτητά του δημιούργησε ρήγματα. Ωστόσο, έως το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε τίποτα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάνταλος (Καβάλας), βοηθοί οι Καραβασίλης (Καβάλας) και Κουρέντας (Τρικάλων), ενώ τέταρτος ο Παπαπέτρου (Αθηνών).

Κίτρινες: 60' Κρολ - 30' Μιλιβόγεβιτς.

Κόκκινη: 33' Δαύκος.

ΚΑΛΛΟΝΗ (Θαλής Θεοδωρίδης): Δαύκος, Σπυρόπουλος, Ούκα, Αναστασιάδης, Κρολ, Καλτσάς, Ξύδας (79' Γουερέ), Γεωργίου, Ελλακόπουλος (73' Γιουκαρής), Σάμπα (37' Μαλλής), Μάρκοβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί (73' Τσιμίκας), Ντα Κόστα, Μποτία, Μιλιβόγεβιτς (80' Φουστέρ), Καμπιάσο, Φορτούνης, Ντομίνγκεζ (81' Κολοβός), Ντουρμάζ, Ιντέγιε.