19/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου 2015 - 18:58

Βασανιστήριο για Παναθηναϊκό στην Κέρκυρα

Δεινοπάθησαν για να πάρουν το βαθμό οι «πράσινοι», που ισοφάρισαν στο φινάλε τους Φαίακες (1-1) * Σκόραρε ξανά ο Κλωναρίδης * Πολύ καλά έστησε τους γηπεδούχους ο Βοσνιάδης

Μόνο εύκολο δεν ήταν τελικά το απόγευμα της Πέμπτης (17/12) για τον Παναθηναϊκό στην Κέρκυρα, καθώς κατάφερε στο φινάλε να γλιτώσει την ήττα και να πάρει το βαθμό με το τελικό 1-1.

Οι «πράσινοι», έχοντας εξασφαλίσει όχι μόνο την πρόκριση αλλά και την πρωτιά, πήγαν με πολλές αλλαγές στο νησί των Φαιάκων και με ύφος υπεροπτικό. Ο Αντρέα Στραματσιόνι έδωσε αρκετές ευκαιρίες και δεν ήταν λίγοι εκείνοι που δεν το εκμεταλλεύτηκαν.

Ο Νίνης ήταν καλός για κάτι περισσότερο από ένα ημίχρονο, ο Λουντ άφαντος, ενώ κάτω του μετρίου παρουσιάστηκε και πάλι ο Αμπέντ. Σκαμπανεβάσματα είχε η απόδοση του Ατζαγκούν, που ευθύνεται και στο γκολ που δέχεται η ομάδα του, ενώ ξεχώρισε για άλλο ένα παιχνίδι Κυπέλλου ο Κλωναρίδης.

Πολλές αλλαγές είχε και η Κέρκυρα, η οποία όμως ακόμη κι έτσι κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια τον Παναθηναϊκό. Ο Αλέξανδρος Βοσνιάδης διάβασε σωστά το παιχνίδι, διόρθωσε και τις όποιες ανορθογραφίες υπήρχαν στο δεύτερο ημίχρονο και τα δεδομένα άλλαξαν μόνο προς το τέλος με την είσοδο του Καρέλη.

Οι περισσότεροι παίκτες των γηπεδούχων πήγαν καλά σε ένα ματς στο οποίο η Κέρκυρα θα αποκλειόταν ακόμη κι αν τελικά έμενε μέχρι το τέλος το 1-0. Με την τύχη τους πρέπει να τα βάζουν οι Επτανήσιοι, καθώς τραυματίες αποχώρησαν οι Ντουαλά και Γεωργακόπουλος, ενώ με ενοχλήσεις έγινε αλλαγή και ο Καμπάνταης.

Τον αιφνιδίασε...

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για την Κέρκυρα. Μόλις στο 3' ο Βλάχος με εξαιρετική κούρσα έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού και έκανε το 1-0. Παράλληλα, με αυτό τον τρόπο έφερε το ματς στα μέτρα της ομάδας του.

Οι Φαίακες στη συνέχεια αυτό που έπρεπε να κάνουν ήταν να συντηρήσουν το προβάδισμά τους. Έτσι, άρχισαν να περιμένουν τους «πράσινους» και να ψάχνουν απλώς αντεπιθέσεις.

Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν περισσότερα από 10 λεπτά για να συνέλθουν, αλλά στη συνέχεια έβγαλαν φάσεις, αρχικά με τα στημένα του Νίνη. Η Κέρκυρα δεν λειτουργούσε καλά αμυντικά, δυσκολευόταν να διώξει, αλλά δεν το πλήρωνε.

Με την ταχύτητά του ο Κλωναρίδης δημιουργούσε ρήγματα κόντρα σε μια άμυνα που δεν ήταν γρήγορη. Ωστόσο, οι επιλογές του δεν ήταν οι ενδεδειγμένες, ενώ στο 37' ούτε ο Αμπέντ έκανε αυτό που έπρεπε χάνοντας μεγάλη ευκαιρία. Έτσι, τίποτα δεν άλλαξε έως την ανάπαυλα, παρόλο που ήταν εμφανές πως ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος και πιο απειλητικός.

Στο τέλος μίλησε ο Κλωναρίδης

Χειρότερος ήταν ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του έμοιαζαν να έχουν δει το ματς ως αγγαρεία. Δεν είχαν διάθεση να κάνουν κίνηση, να βρουν χώρους και να δημιουργήσουν φάσεις.

Ο Αραμπατζής απειλήθηκε ελάχιστα και επί της ουσίας χρειάστηκε σε μόλις μία φάση, αυτή του Καλτσά στο 62'. Από εκεί και πέρα, κοιτούσε τους συμπαίκτες του να μπλοκάρουν τους «πράσινους», οι οποίοι δεν δοκίμαζαν ούτε σουτ από μακριά.

Ο Στραματσιόνι ήταν πλήρως απογοητευμένος με ό,τι έβλεπε, αλλά και οι αλλαγές που έκανε δεν έδωσαν πνοή. Ο Καλτσάς δεν μπορούσε να φανεί και τα πάντα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα από τη στιγμή που ο Κλωναρίδης μπλοκαρίστηκε και ο Νίνης έπεσε.

Τελικά με τον Καρέλη οι «πράσινοι» ανέβηκαν λίγο και έδειξαν στα τελευταία λεπτά πως ήθελαν να αποφύγουν την ήττα. Έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 86' με τον Κλωναρίδη, είχαν δοκάρι με τον Καλτσά στο 90'+1 και έβαλαν το γκολ της ισοφάρισης στην τελευταία φάση του αγώνα (90'+4) με κεφαλιά του Κλωναρίδη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κατσικογιάννης (Ηπείρου), βοηθοί οι Τάτσης (Ηπείρου) και Κωνσταντίνου (Πρέβεζας), ενώ τέταρτος ο Μπουμαρσόπουλος (Λάρισας).

Κίτρινες: 52' Φάμπιο - 8' Λουντ, 90' Λαγός.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Αραμπατζής, Βλάχος (61' Γκόμες), Μεντής, Καραγιαννίδης, Μακρίδης, Ντατίδης, Κρητικός, Φάμπιο, Κωτάτης (46' Ζορμπάς), Γεωργακόπουλος, Καμπάνταης (72' Ντουαλά).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσιόνι): Κοτσόλης, Μαρινάκης, Τριανταφυλλόπουλος, Ταυλαυρίδης, Χουχούμης, Λαγός, Αμπέντ (80' Πράνιτς), Λουντ (59' Καλτσάς), Νίνης (73' Καρέλης), Ατζαγκούν, Κλωναρίδης.