19/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τρίτη 15 Δεκεμβρίου 2015 - 17:25

Άλλη κλάση ο Ηρακλής και το έδειξε στο Μενίδι (video)

Ο «Γηραιός» επικράτησε με 2-0 του μαχητικού Αχαρναϊκού και συνεχίζει στο Κύπελλο Ελλάδας

Τα φαβορί οφείλουν να αποδεικνύουν τον τίτλο τους και ο Ηρακλής φάνηκε συνεπής σε αυτή την υποχρέωσή του.

Οι Θεσσαλονικείς ζητούσαν στο Μενίδι δύο αποτελέσματα (νίκη ή ισοπαλία) στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής της β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας για να περάσουν στους «16» του θεσμού και πέτυχαν αυτό που τους άρμοζε…

Και αυτό καθώς ο «Γηραιός» το απόγευμα της Τρίτης (15/12) πιστοποίησε τη διαφορά της μίας κατηγορίας που τον χωρίζει από τον Αχαρναϊκό, επικράτησε με 2-0 και προκρίθηκε με άνεση, τερματίζοντας μάλιστα στην κορυφή του 1ου ομίλου με 7 βαθμούς.

Οι «κυανόλευκοι» δεν χρειάστηκε να φορτσάρουν, σε ένα μέτριο έως κακό παιχνίδι, αλλά ήταν σοβαροί καθόλη τη διάρκεια του 90λεπτου δείχνοντας την κλάση τους απέναντι στους μαχητικούς και φιλότιμους Μενιδιάτες, που το πάλεψαν στο μέτρο των δυνατοτήτων τους…

Όπως όμως συμβαίνει συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις, η πιο ποιοτική και έμπειρη ομάδα υπερτερεί.

Έτσι, στο α’ ημίχρονο στην πρώτη κατ’ ουσία ευκαιρία που δημιουργήθηκε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Πασάς με ωραίο σουτ έκανε στο 38’ το 0-1.

Βέβαια, ο Αχαρναϊκός δεν τα παράτησε, αλλά, όσο περνούσε η ώρα, τα πράγματα γίνονταν όλο και ευκολότερα για τους Θεσσαλονικείς.

Οι Μενιδιάτες έπαιζαν όλο και πιο ψηλά θέλοντας να διεκδικήσουν την ισοφάριση που θα τους έβαζε εκ νέου στο παιχνίδι, αφού χρειάζονταν μόνο τη νίκη για να περάσουν εκείνοι, και μοιραία άφηναν ακάλυπτους χώρους.

Ως εκ τούτου οι «κυανόλευκοι» άρχισαν να βγαίνουν στην πλάτη της άμυνας και μετά από δυο-τρεις ανεπιτυχείς προσπάθειες κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Περόνε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Φυσικά, το 0-2 κάπου αφήνει πικρή γεύση στους Μενιδιάτες, που στάθηκαν αξιοπρεπώς απέναντι σε ομάδα Σούπερ Λίγκας, αλλά ο Ηρακλής πήρε δικαίως το τρίποντο και μάλιστα με σχετική ευκολία.

Διαιτητής ο Κομίνης (Θεσπρωτίας) με βοηθούς τους Καλφόγλου (Θεσπρωτίας), Πυλαρινό (Ζακύνθου). Τέταρτος ο Μανούρας (Τρικάλων).

Κίτρινες: 22' Ιωαννίδης, 58' Κωστόπουλος - 30' Στάμου.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Τίμος Καβακάς): Παγούδης, Ιωαννίδης, Σωτηράκος, Μωυσιάδης, Κωστόπουλος, Εμέκα, Μάρης, Καλογερόπουλος (80’ Αναστασίου), Ματσούκας (43’ λ.τρ. Σιάνης), Ομπράντοβιτς (62’ Παπατόλιος), Παβίσεβιτς.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Περνίς, Μπουκουβάλας, Κυριακίδης, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Ιντζόγλου (89’ Τσότρας), Στάμου, Μπουλούτ (62’ Ζαμπάζης), Πασάς, Ρομάνο (41’ λ.τρ. Τσιλιανίδης), Περόνε.