16/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2015 - 21:27

Το πήρε ο «Στράμα» διορθώνοντας το λάθος του

Ο Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση του Αστέρα Τρίπολης με 2-0 * Κάκιστο το πρώτο ημίχρονο * Δοκάρι και μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση οι Αρκάδες * Καταλυτική η αλλαγή του Καλτσά

Το έχει κάνει συνήθεια... Όπως με τη Βέροια και τον Ατρόμητο, δηλαδή στις δύο τελευταίες νίκες του στη Σούπερ Λίγκα, έτσι και κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, ο Παναθηναϊκός «χτύπησε» στο δεύτερο ημίχρονο.

Μπορεί να πέταξε 45 λεπτά το απόγευμα της Κυριακής (13/12), όμως κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Αρκάδων με 2-0 και να πανηγυρίσει έτσι μια σημαντική νίκη και για βαθμολογικούς αλλά και για ψυχολογικούς λόγους.

Ο Αντρέα Στραματσιόνι επί της ουσίας διόρθωσε το λάθος που είχε κάνει με τον Αμπέντ, έβαλε κανονικό εξτρέμ, τον Καλτσά, και έτσι πήρε το παιχνίδι. Έδειξε, μάλιστα, πως μπορεί να στηριχτεί σε αυτό το 4-3-3 με τον πρώην παίκτη της Βέροιας και τον Καρέλη, ενώ για τα άκρα υπολογίζεται και ο Κλωναρίδης. Έτσι, μείωσε τη διαφορά του από την ΑΕΚ και προσπέρασε τον Πανιώνιο.

Παράλληλα, υποχρέωσε στην τρίτη σερί ήττα τους «κιτρινομπλέ» σε όλες τις διοργανώσεις. Θα μπορούσαν να έχουν πάρει κάτι καλύτερο στη Λεωφόρο από τη στιγμή που έχασαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες, αλλά συνολικά η εικόνα τους δεν ήταν καλή. Περιόρισαν τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια δεν είχαν τις απαντήσεις που θα έπρεπε αφήνοντας κενά στα μετόπισθεν.

Δεν βλεπόταν...

Ένα από τα χειρότερα ημίχρονα της φετινής Σούπερ Λίγκας ήταν αυτό που πραγματοποιήθηκε στη Λεωφόρο. Δεν είναι απλώς οι μόλις τέσσερις τελικές συνολικά και για τις δύο ομάδες, αλλά και η όλη εικόνα του παιχνιδιού.

Ο Παναθηναϊκός για τρίτο σερί ματς πρωταθλήματος με τον Στραματσιόνι έδειχνε να μην έχει ταυτότητα. Δεν μπορούσε με τίποτα να δημιουργήσει και δυσκολευόταν ακόμη και να περάσει με προϋποθέσεις το χώρο του κέντρου. Συνήθως η μπάλα χανόταν μετά από 4-5 πάσες.

Ούτε ο Αστέρας, από την άλλη πλευρά, ήταν καλύτερος. Μπήκε φοβικά στο ματς. Έδωσε χώρο και αμυνόταν πίσω από τη σέντρα. Στη συνέχεια ανέβηκε διαπιστώνοντας πως δεν υπάρχει λόγος να κάθεται τόσο πίσω, επιχείρησε να παίξει από την πλευρά του Βέμερ, αλλά ο Γερμανός ήταν σε καλή μέρα και καθάρισε όσες φορές χρειάστηκε.

Οι δύο τερματοφύλακες ήταν θεατές στο παιχνίδι, το οποίο δεν είχε τίποτα πέρα από λάθη και μάχες κέντρου. Οι «πράσινοι» ήταν εγκλωβισμένοι στην επιλογή του προπονητή τους να παίξει με τον Αμπέντ πλάγια. Ο Αλγερινός ήταν κάκιστος σε μια θέση που δεν γνωρίζει και έτσι ήταν εύκολο να κλειστεί και ο Καρέλης από την άλλη, δεδομένου ότι δεν απειλούσαν και οι μέσοι.

Νικητής μέσω... πάγκων

Βλέποντας ακριβώς αυτό, ο Στραματσιόνι έβαλε τον Καλτσά μήπως και κάνει παιχνίδι από τα πλάγια η ομάδα του. Στόχος του ήταν να ανοίξει την άμυνα του Αστέρα και αρχικά αυτό λειτούργησε, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει αλλαγμένος στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 53' έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Καλτσά να είναι μέσα στην πρώτη φάση, ενώ δύο λεπτά μετά απείλησε ξανά. Για ένα τέταρτο ήταν εμφανές πως οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, αλλά στη συνέχεια έπεσαν.

Ίσως επηρεάστηκαν και από τη μεγάλη ευκαιρία του Αστέρα με τον Σανκαρέ στο 62'. Για λίγα λεπτά οι Αρκάδες πατούσαν καλύτερα, αλλά στη συνέχεια ο Βεργέτης άλλαξε το σχηματισμό της ομάδας του. Επέλεξε να συνεχίσει με τριάδα στην άμυνά του και το πλήρωσε, αφού στο 72' ο Καρέλης βρέθηκε μόνος του από αριστερά και εκτέλεσε τον Μπαντή.

Ο Βεργέτης αντέδρασε άμεσα περνώντας τον Παπαδόπουλο και η άμυνα του Παναθηναϊκού φάνηκε να δυσκολεύεται με δύο φορ. Ο Γιάννου ήταν εκείνος που έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 76', αλλά η τριάδα στα στόπερ δεν έβγαινε. Ο Καρέλης έχασε ευκαιρία ίδια με τη φάση του γκολ στο 85', ενώ στο 90'+4 έδωσε την ασίστ για το γκολ του Καλτσά. Αξίζει να σημειωθεί, όμως, ότι δύο λεπτά πριν είχε δοκάρι με τον Κουρμπέλη ο Αστέρας, ο οποίος προς το τέλος του ματς πίεσε, χωρίς όμως να βγάλει άλλες φάσεις.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κουκουλάκης (Ηρακλείου), βοηθοί οι Καρσιώτης (Κορινθίας) και Κούλα (Ξάνθης), ενώ τέταρτος ο Κιοτζένης (Ξάνθης).

Κίτρινες: 34' Λούι, 59' Χαμντανί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσιόνι): Στιλ, Βέμερ (78' Μαρινάκης), Σάντσεθ, Κουτρουμπής, Νάνο, Εσιέν, Ζέκα, Αμπέντ (46' Καλτσάς), Πράνιτς, Πέτριτς (87' Ταυλαρίδης), Καρέλης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Γιαννούλης, Κουρμπέλης, Ντουντού (76' Παπαδόπουλος), Φερνάντες (69' Αλόκο), Μπερτόλιο (59' Χαμντανί), Μάσα, Γιάννου.