19/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2015 - 17:00

Ο Ντιόγκο έδωσε τη λύση στην Κέρκυρα

Με γκολ του 30χρονου μπακ οι Φαίακες κατέβαλαν με 1-0 την αντίσταση του Παναιγιάλειου

Σε τροχιά επιτυχιών παρέμεινε την Κυριακή (13/12) η Κέρκυρα, επικρατώντας εντός έδρας του Παναιγιάλειου με 1-0 και πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή της Β' Εθνικής.

Οι Φαίακες, λοιπόν, τα πηγαίνουν περίφημα με τον Αλέκο Βοσνιάδη στον πάγκο τους και με 24 βαθμούς είναι για την ώρα μόνοι στην τρίτη θέση, με Απόλλωνα Σμύρνης και ΑΕΛ να έχουν 25 και τα Τρίκαλα, με ματς λιγότερο, να μετρούν 23.

Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής, πάντως, οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν πολύ να καταβάλουν την αντίσταση των «μελανόλευκων», που ήταν πολύ καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να κάνουν τη ζημιά στις αντεπιθέσεις, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 19', μάλιστα, ο Κουτζαβασίλης κράτησε το μηδέν σε πλασέ του Πέριτς, ενώ η καλύτερη στιγμή της ομάδας του Ιονίου ήταν το πλασέ του Γκόμες στο 43', που έδιωξαν στη γραμμή οι παίκτες του Γιώργου Μαραντά.

Στην επανάληψη, ο Βοσνιάδης έβαλε ταυτόχρονα στο 58' Καμπάνταη και Φάμπιο για να αυξήσει την πίεση στα αντίπαλα καρέ και η Κέρκυρα άρχισε να ζητά πιο έντονα το γκολ.

Εντέλει, η λύση ήρθε από στημένη φάση, καθώς στο 81' ο Ντιόγκο βρήκε δίχτυα με πολύ έξυπνο συρτό φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής και λίγο δεξιά, λυτρώνοντας την ομάδα του.

Οι Αιγιώτες δεν είχαν απάντηση να δώσουν στα τελευταία λεπτά κι έτσι με το τέρμα του 30χρονου μπακ οι νησιώτες πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους ένα ακόμη πολύτιμο τρίποντο.

Από την πλευρά του, ο Παναιγιάλειος με 12 βαθμούς είναι μόνος στη 15η θέση.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γκάμαρης του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Λιαμπότη του Συνδέσμου Αθηνών και τον Διαμάντη του Συνδέσμου Ηπείρου.

Κίτρινες: 56' Κρητικός - 62' Πέριτς, 76' Σπίνουλας.

KEΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ντιόγκο, Γκόμες, Βενέτης, Παρασκευαΐδης, Κρητικός, Καρντόσο (58' Καμπάνταης), Κόντος (58' Φάμπιο), Ζορμπάς, Ντουαλά, Σουάνης (88' Μακρίδης).

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Γιώργος Μαραντάς): Πίτκας, Σανδραβέλης, Ομάρ, Ιωάννου, Κολόκας (85' Γκούφας), Γκοτσούλιας, Κρισμάρεβιτς (85' Λινάρδος), Σπίνουλας, Σκαρτσίλας (69' Σταμογιάννος), Πέριτς, Μίλιτς.