19/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου 2015 - 19:10

Οδοστρωτήρας ο ΠΑΟΚ (video)

Οι Θεσσαλονικείς διέσυραν με 6-2 τον ΑΟΧ έχοντας και δύο δοκάρια * Εξαιρετικοί Σάμπο και Ζάιρο, έκαναν ό,τι ήθελαν οι παίκτες του Τούντορ * Με 10 οι Χανιώτες για ένα ημίχρονο

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το ματς στην Κρήτη για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έκανε περίπατο διασύροντας τον ΑΟΧ με 6-2 και εξασφαλίζοντας έτσι με εμφατικό τρόπο την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου το απόγευμα της Πέμπτης (3/12).

Ο Ιγκόρ Τούντορ έκανε πολλές αλλαγές, αλλά αυτό δεν επηρέασε την ομάδα του. Πέλκας και Μυστακίδης έβγαλαν ταχύτητα, ο Ζάιρο ήταν σε εξαιρετική μέρα, ενώ και το κέντρο δούλεψε πολύ καλά, με τον Σάμπο να κάνει χατ τρικ και τους Γκολάσα και Τσίμιροτ να δείχνουν καλά στοιχεία.

Δεδομένα το συγκεκριμένο ματς δεν μπορεί να αποτελέσει κριτήριο για τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ, αλλά, αν υπάρχει κάτι θετικό, αυτό είναι ότι οι Θεσσαλονικείς δεν πτοήθηκαν από το γρήγορο γκολ που δέχτηκαν και έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο βγάζοντας συνδυασμούς.

Απογοητευτικός ήταν ο ΑΟΧ. Δεν κατάφερε ούτε να εκμεταλλευτεί πως συγκυριακά προηγήθηκε. Η συνολική αμυντική του λειτουργία ήταν τραγική. Οι παίκτες του έπαιζαν ψηλά χωρίς λόγο και ο μοναδικός που διασώθηκε ήταν ο Πρίφτης και ίσως οι Λίτα και Σαΐν, που δεν γίνεται να τους καταλογίσει κανείς κάτι για ό,τι συνέβαινε στα μετόπισθεν. Ωστόσο, οι Χανιώτες θα έχουν άλλη μία ευκαιρία για να προκριθούν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, αυτή με τον Πανθρακικό.

Ξεπέρασε με άνεση το σοκ...

Ονειρεμένο ήταν το ξεκίνημα για τον ΑΟΧ, ο οποίος μόλις στο 3' πήρε προβάδισμα με τον Σταματή στην πρώτη φάση του ματς. Ωστόσο, πολύ γρήγορα φάνηκε πως η εξέλιξη του αγώνα δεν θα ήταν η ίδια, καθώς οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να χτίσουν πάνω στο προβάδισμά τους.

Ήταν δεδομένο ότι θα δεχτούν μεγάλη πίεση στη συνέχεια και φάνηκαν απροετοίμαστοι. Έκαναν πολύ εύκολα το λάθος, άφηναν κενά και το κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν σε τρικυμία. Ο Πρίφτης έσωζε ό,τι μπορούσε, αλλά δεν γινόταν να κρατήσει μόνος του το μηδέν.

Στο 20' ο Γκολάσα με εξαιρετική πάσα βρήκε τον Ζάιρο και εκείνος ισοφάρισε με δεύτερη προσπάθεια. Τρία λεπτά μετά έγινε δημιουργός και ο Σάμπο με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έκανε την ανατροπή. Κοινός παρονομαστής των δύο τερμάτων ότι οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν ό,τι ήθελαν χωρίς να πιέζονται.

Τα λάθη, όμως, δεν σταμάτησαν εκεί για τους γηπεδούχους. Καρτσαμπάς και Μπριλάκης αδυνατούσαν να περιορίσουν τους αντιπάλους τους και ο Σάμπο στο 41' σκόραρε ανενόχλητος από κοντά διαμορφώνοντας το 1-3. Τέσσερα λεπτά μετά ο Μπριλάκης αποβλήθηκε κιόλας και έβαλε έτσι το κερασάκι στην τούρτα σε μια εφιαλτική για εκείνον μέρα.

Ασπρόμαυρο σόου

Εντυπωσιακός ήταν στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, ο οποίος από κάποια φάση και μετά έκανε ευκαιρία ανά δύο λεπτά. Ούτως ή άλλως οι παίκτες του ΑΟΧ είχαν φροντίσει να καταστρατηγήσουν κάθε έννοια της λέξης άμυνα έχοντας τραγικές τοποθετήσεις.

Στο 61' αρκούσε η εξαιρετική κάθετη του Τσίμιροτ για να βγει μόνος του ο Μυστακίδης και να σκοράρει, ενώ τρία λεπτά μετά απλώς άλλαξαν τα πρόσωπα. Ο Ζάιρο βρήκε τον Πέλκα, ο οποίος χωρίς να έχει αντίπαλο να τον πιέζει έγραψε το 1-5 ακριβώς πριν βγει αλλαγή.

Για ένα πεντάλεπτο το παιχνίδι δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι φόρτσαραν και πάλι. Τσίμιροτ και Άντονις σημάδεψαν το δοκάρι στο 70' και στο 73' και το ματς άνοιξε εντελώς. Μπροστά βγήκε και ο ΑΟΧ για να πετύχει ένα γκολ και τα κατάφερε στο 80' με το πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Λίτα.

Ωστόσο, ο χορός των γκολ δεν έκλεισε εκεί. Ο ΠΑΟΚ έχασε κι άλλες ευκαιρίες και στο 86' ο Σάμπο έκανε χατ τρικ. Οι Θεσσαλονικείς δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι και θα μπορούσαν να έχουν πετύχει ένα ακόμη γκολ, αν δεν είχαν απέναντί τους τον Πρίφτη, ο οποίος έκανε δύο πολύ καλές επεμβάσεις. Μπορεί να δέχτηκε έξι γκολ, αλλά ο τερματοφύλακας του ΑΟΧ γλίτωσε άλλα τόσα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κουκουλάκης (Ηρακλείου), βοηθοί οι Βλάσσης (Λασιθίου) και Νικολακάκης (Ηρακλείου), ενώ τέταρτος ο Αντωνίου (Αθηνών).

Κίτρινες 30' Μπριλάκης - 36' Κωνσταντινίδης, 80' Όλσεν.

Κόκκινη: 45' Μπριλάκης

ΑΟΧ (Γιώργος Λυρώνης): Πρίφτης, Παγώνης (54' Μπουζούκης), Καρτσαμπάς, Μπριλάκης, Χατζηηλιάδης, Σάντερσον, Νύκταρης Ν. (46' Διαμαντόπουλος), Ρίκκα, Σταμάτης, Σαΐν (65' Δεινόπαπας), Λίτα.

ΠΑΟΚ (Ιγκόρ Τούντορ): Όλσεν, Κωνσταντινίδης, Μαλεζάς, Τζαβέλλας, Σάμπο, Κοροβέσης (71' Λέοβατς), Τσίμιροτ, Γκολάσα (65' Άντονις), Ζάιρο, Μυστακίδης, Πέλκας (65' Αθανασιάδης).