03/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου 2015 - 16:59

Εργο-τέλειος!

Οι Κρητικοί στάθηκαν εξαιρετικά απέναντι στον Παναιτωλικό στο Ηράκλειο και επικράτησαν με 3-2, κάνοντας αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου * Εκτός οι Αγρινιώτες, που έχασαν και πέναλτι στο ξεκίνημα

Εργοτέλης από τα παλιά… Η ομάδα του Σταύρου Λαμπράκη πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στον Παναιτωλικό στο Ηράκλειο την Πέμπτη (3/12) για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας και παίρνοντας τη νίκη με 3-2 έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης.

Αντίθετα, οι Αγρινιώτες, που έχασαν και πέναλτι στο ξεκίνημα του ματς, αποχαιρετούν πρόωρα τη διοργάνωση, καθώς έμειναν στους μηδέν βαθμούς.

Οι Κρητικοί είχαν τα ηνία του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο, που ο Παναιτωλικός ανέβασε ρυθμό και απείλησε, σκοράροντας δις, είχαν τις απαντήσεις όταν χρειάστηκε, φτάνοντας τους 4 βαθμούς που τους φέρνουν με το… 1,5 πόδι στην επόμενη φάση.

Έχασε την ευκαιρία και… έγειρε το γήπεδο

Η αναμέτρηση θα μπορούσε να έχει ξεκινήσει με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναιτωλικό, αλλά ο Δερμιτζάκης είχε άλλη άποψη. Ο Κάπελ κέρδισε πέναλτι μόλις στο 2ο λεπτό, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, με την εικόνα του ματς να αλλάζει άμεσα.

Ο Εργοτέλης πήρε τα ηνία του αγώνα και δεν τα έχασε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Οι Κρητικοί πατούσαν καλύτερα και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, με τους Μάνο, Ίνιατς και Μπουρσέλη να είναι ιδιαίτερα δραστήριοι.

Και μπορεί το γκολ να μην ήρθε σε μια από τις πιο κλασικές ευκαιρίες των παικτών του Λαμπράκη, αλλά καμία σημασία δεν είχε, με τον Κάσα Καμαρά να κάνει ένα λεπτό μετά τη συμπλήρωση του μισάωρου το 1-0 με ωραίο διαγώνιο σουτ.

Ο Παναιτωλικός αδυνατούσε να βρει λύσεις και να γίνει απειλητικός, με την είσοδο του Βιγιαφάνιες στη θέση του… ζαλισμένου Ουάρντα να του δίνει κάποια ώθηση, που, όμως, δεν ήταν αρκετή για να αποτρέψει το δεύτερο γκολ που πέτυχε ο Εργοτέλης στο 45’ με τον Μάνο.

«Ξύπνησε» αργά

Έχοντας ουσιαστικά σπαταλήσει ένα ημίχρονο και ευρισκόμενος με την πλάτη στον τοίχο, ο Ματζουράκης αναγκάστηκε να τα παίξει όλα για όλα στην επανάληψη. Έκανε το σχήμα του πιο επιθετικό και αυτό αποτυπώθηκε και στο χορτάρι, με τους Αγρινιώτες να έχουν την κατοχή και τον έλεγχο του ματς.

Μόλις στο 49’ κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς με τον Βασιλείου, αν και στη φάση υπήρχε οφσάιντ, αλλά η χαρά τους δεν κράτησε πολύ, καθώς δύο λεπτά αργότερα ο Ίνιατς έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Ο Παναιτωλικός συνέχισε να πιέζει κυρίως με τους Μαρκόφσκι, Κάπελ και Βιγιαφάνιες, με τον τελευταίο να μειώνει σε 3-2 στο 72’. Οι Αγρινιώτες κυνήγησαν το γκολ της ισοφάρισης που θα τους κρατούσε «ζωντανούς» στο κυνήγι της πρόκρισης και το κατάφεραν στις καθυστερήσεις, αλλά ο Βιγιαφάνιες υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ, με το 3-2 να διατηρείται μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής ήταν ο Ηλίας Σπάθας (Πειραιά), με βοηθούς τους Αντώνιο Σινιοράκη (Πειραιά) και Ιωάννη Κοκμοτό (Ρεθύμνου), ενώ τέταρτος ήταν ο Χρήστος Ανδρονικίδης (Πειραιά).

Κίτρινες: 40’ Μπουρσέλης, 90’+4 Φουκαράκης - 9’ Μάκος, 51’ Κάπελ, 71’ Μπεχαράνο, 90’+6 Βιγιαφάνιες.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Σταύρος Λαμπράκης): Δερμιτζάκης, Γρομητσάρης, Άλα, Ρέντζας, Κούτρης (77’ Κούρτι), Φουκαράκης, Κυριακόπουλος (89’ λ.τρ. Γιαλούσης), Καμαρά, Μάνος, Μπουρσέλης, Ίνιατς (60’ Δωματάς).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Στεφανάκος, Μάκος, Κόρσιενς (56’ Παπάζογλου), Κουτρομάνος (46’ Μαρκόφσκι), Ρουμπουλάκου, Ντάνι Μπεχαράνο, Ρομέρο, Ρουσκουσέδα, Κάπελ, Ουάρντα (38’ λ.τρ. Βιγιαφάνιες), Βασιλείου.