29/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου 2015 - 16:53

Θεμέλια πρόκρισης για Βέροια

Νίκησε με 1-0 και προσπέρασε την Καλλιθέα * Ανώτεροι σε όλο το ματς οι Ημαθιώτες, συνεχίζουν να ελπίζουν οι φιλοξενούμενοι, που έπαιξαν για περισσότερο από ένα ημίχρονο με 10

Νίκη για να μπει γερά στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου έψαχνε η Βέροια και το κατάφερε κάμπτοντας την αντίσταση της Καλλιθέας με 1-0 το μεσημέρι της Πέμπτης (3/12).

Οι Ημαθιώτες ήταν σοβαροί και δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα του Νίκου Παντελή, στέλνοντάς την έτσι να παίξει τελικό με τον Ατρόμητο την τελευταία αγωνιστική, την ώρα που εκείνη θα αντιμετωπίζει την αποκλεισμένη Λαμία.

Έχοντας σε καλή μέρα τους Γεωργιάδη και Μερεμπασβίλι και παίρνοντας από νωρίς κεφάλι στο σκορ, τα πράγματα ήταν εύκολα για τους γηπεδούχους, που έπαιζαν και με παίκτη παραπάνω από το 41'. Δεν ζορίστηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και γεύτηκαν έτσι για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν τη χαρά της νίκης στο γήπεδό τους.

Από την άλλη, η Καλλιθέα ήταν σχεδόν ακίνδυνη. Ο Αρναρέλλης προσπαθούσε μόνος του χωρίς να έχει συμπαραστάτες, ενώ υπήρχαν κενά και στα μετόπισθεν. Απογοητευτικοί Προκς και Σμυρλής, κακός και ο Κατσικογιάννης, που κατάφερε να αποβληθεί μέσα σε τρία λεπτά.

Δυνατά από την αρχή μπήκε η Βέροια, η οποία ήταν αισθητά ανώτερη. Έβγαζε φάσεις με ευκολία έχοντας πολύ καλή ανάπτυξη από τα πλάγια. Μερεμπασβίλι και Γεωργιάδης περνούσαν τον προσωπικό τους αντίπαλο, ενώ αρκετά βοηθούσαν και τα ανεβάσματα του Μαλόν.

Το σκορ άνοιξε νωρίς, με τον Μπατιόν στο 17' να βρίσκει δίχτυα ύστερα από το δοκάρι του Γεωργιάδη. Η Καλλιθέα είχε προβλήματα στην αμυντική της λειτουργία και αυτό φάνηκε και στη συνέχεια.

Οι Ημαθιώτες έχασαν κι άλλες φάσεις, καθώς ο Κόλα ξεμαρκαριζόταν εύκολα από τον Πίκολο και έβρισκε τρόπο να απειλήσει. Ωστόσο, ο φορ της Βέροιας δεν ήταν αποτελεσματικός, με αποτέλεσμα να παραμένουν στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι.

Εκείνος που φρόντισε τελικά να τους... κόψει τα φτερά ήταν ο Κατσικογιάννης παίρνοντας δύο κίτρινες μέσα σε τρία λεπτά. Έτσι, η ομάδα του «Ελ Πάσο» έμεινε με 10 από το 41'. Κάπως έτσι έγινε ακόμα πιο δύσκολο για εκείνη να βγάλει φάσεις, παρόλο που και πριν έμοιαζε εντελώς ακίνδυνη.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες της Βέροιας δεν είχαν την ίδια διάθεση και προτίμησαν κατά κύριο λόγο να συντηρήσουν το προβάδισμά τους. Δεν έπαιρναν ρίσκο και αρκούνταν στο να κυκλοφορούν την μπάλα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα δεκάλεπτο στο οποίο επιχείρησαν να βγουν στην επίθεση μήπως και έρθει το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο, αυτό δεν ήταν εύκολο. Έκαναν επιθέσεις με λίγους παίκτες λόγω και της αποβολής και καμία εξ αυτών δεν κατέληγε σε τελική επιλογή.

Ευκαιρίες έχανε μόνο η η Βέροια. Οι Ημαθιώτες άγγιξαν το γκολ με τον Καϊκούτ στο 57', ενώ είχαν δοκάρι στο 65' με τον πιο ευδιάθετο και πιθανότατα καλύτερο παίκτη τους στο ματς, τον Γεωργιάδη. Ο πρώην εξτρέμ του ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που δημιουργούσε και τα περισσότερα ρήγματα.

Από το 70' και μετά το ματς έμοιαζε να είναι εντελώς διαδικαστικό, με εξαίρεση το φινάλε, όταν η Βέροια φόρτσαρε. Ο Ναζλίδης είχε διάθεση, ο Καϊκούτ έψαχνε το γκολ, ο Γιουσούφ προκάλεσε με την ταχύτητά του προβλήματα, όμως το σκορ δεν άλλαξε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γρατσάνης (Τρικάλων), βοηθοί οι Δημητριάδης (Καστοριάς) και Νικολαΐδης (Μακεδονίας), ενώ τέταρτος ο Φωτιάδης (Καστοριάς).

Κίτρινες: 16' Τεγούσης, 38' Κατσικογιάννης.

Κόκκινη: 41' Κατσικογιάννης.

ΒΕΡΟΙΑ (Γιώργος Γεωργιάδης): Καντιμοίρης, Μαλόν, Πούγγουρας, Μαραγκός, Σιόντης, Μπατιόν (81' Καρακώστας), Ιμπραΐμ, Γεωργιάδης, Μερεμπασβίλι (67' Ναζλίδης), Καϊκούτ, Κόλα.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Νίκος Παντελής): Μιχελής, Σταύρου, Νόνης, Πίκολο, Παγώνης, Τεγούσης, Κατσικογιάννης, Μπούζας (75' Τσίπρας), Αρναρέλλης, Σμυρλής (46' Γκίνη), Προκς (46' Μασένα).