19/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου 2015 - 06:01

Ντόρτια στο Αίγιο ο Ολυμπιακός (video)

Οι Πειραιώτες νίκησαν με 4-0 τον Παναιγιάλειο και έκαναν βήμα πρόκρισης στο Κύπελλο * Σόου από Καμπιάσο, έδειξε καλά στοιχεία ο Τσιμίκας

Δεν είχε διάθεση να μπει σε περιπέτειες κι έτσι ο Ολυμπιακός το κατέστησε σαφές περνώντας με άνεση από το Αίγιο το βράδυ της Τετάρτης (2/12), όπως δείχνει και το τελικό 4-0.

Οι Πειραιώτες έδειξαν από νωρίς στον Παναιγιάλειο ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης και με αυτό τον τρόπο πήραν την πρώτη τους φετινή νίκη στο Κύπελλο και σκαρφάλωσαν στην κορυφή του 5ου ομίλου, όπου έχουν συγκάτοικο τον Πλατανιά.

Εκείνος που έλαμψε με την παρουσία του ήταν ο Καμπιάσο, ο οποίος έκανε τα πάντα στο γήπεδο. Φινμπόγκασον και Ερνάνι προσπάθησαν, αλλά θα περίμενε κανείς περισσότερα, έστω κι αν ο δεύτερος στο φινάλε σκόραρε, ενώ πάρα πολύ καλά πήγε ο νεαρός Τσιμίκας, όπως και ο Σαλίνο. Φουστέρ και Ντομίνγκεζ έδειξαν ότι τα χρόνια περνούν, αλλά η κλάση μένει, έχοντας κάποιες καλές προσπάθειες.

Όσο για τον Παναιγιάλειο, ήταν εξαρχής δύσκολο να κοιτάξει στα μάτια τον Ολυμπιακό. Δεν τα κατάφερε σχεδόν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, όμως θα μπορούσε να έχει κρατήσει το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, αν στο φινάλε δεν χαλάρωνε υπερβολικά η άμυνά του. Αποκλείστηκε από το Κύπελλο μετά τη δεύτερη διαδοχική ήττα, αλλά εξαρχής ο συγκεκριμένος θεσμός δεν ήταν στόχος του.

Τον πλήγωσε από τα πλάγια

Από τα πρώτα λεπτά του ματς κυριάρχησε ο Ολυμπιακός. Έχοντας στο κέντρο τον Καμπιάσο, ο οποίος πατούσε πολύ καλά, ήταν δύσκολο να μην ελέγξει το ματς. Κυκλοφορούσε καλά την μπάλα και έψαχνε διαδρόμους.

Οι Πειραιώτες επιχειρούσαν να αναπτυχθούν και από τις δύο πλευρές. Τσιμίκας και Σαλίνο ανέβαιναν πολύ, δημιουργούσαν υπεραριθμία στις πτέρυγες και έτσι οι σέντρες έβγαιναν με ευκολία, με αποτέλεσμα να δέχεται συνεχώς πίεση η άμυνα του Παναιγιάλειου.

Κάπως έτσι προήλθε και το 0-1. Ο Καμπιάσο εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Σαλίνο και πέτυχε το πρώτο του γκολ με τον Ολυμπιακό στο 23'. Στο 41' ήταν η σειρά του Ντομίνγκεζ να σκοράρει, εκμεταλλευόμενος τη σέντρα του έτερου πλάγιου οπισθοφύλακα Τσιμίκα.

Οι Αιγιώτες έβγαλαν κάποια μικρά διαστήματα στα οποία προσπάθησαν να φανούν απειλητικοί. Διάθεση είχαν, έπαιρναν ψυχολογία και από τον κόσμο τους, αλλά ήταν εμφανές πως δεν μπορούσαν να κάνουν πολλά λόγω της ποιότητας του αντιπάλου. Ούτε τα μαρκαρίσματα έβγαιναν με ευκολία, ούτε μπορούσαν οι παίκτες του Μαραντά να πατήσουν περιοχή. Το μόνο που είχαν να επιδείξουν ήταν κάποια μακρινά σουτ που δεν ανησύχησαν τον Καπίνο.

Γκάζια στο φινάλε

Δεν έδειξε μεγάλη διάθεση να πατήσει γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός. Πρωταρχικός στόχος ήταν να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα οι παίκτες του Σίλβα και να διατηρήσουν έτσι το προβάδισμα που είχαν προκειμένου να μην μπουν σε περιπέτειες.

Το κατάφεραν με σχετική άνεση και γι' αυτό ο Πορτογάλος τεχνικός με τη συμπλήρωση μίας ώρας έδωσε λεπτά συμμετοχής σε δύο νεαρά παιδιά, τους Βούρο και Κολοβό. Ο πρώτος δεν φάνηκε γιατί δεν δέχτηκαν πίεση οι Πειραιώτες, ενώ ο δεύτερος δεν πήρε πρωτοβουλίες, αλλά κατάφερε στο φινάλε να βάλει την... πινελιά του.

Οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες και ανήκαν όλες στους φιλοξενούμενους. Ο Φουστέρ έχασε μία πολύ καλή στο 60', ενώ έξι λεπτά μετά το ίδιο έγινε και με τον Φινμπόγκασον. Οι κάθετες περνούσαν εύκολα με τον τρόπο που αμυνόταν ο Παναιγιάλειος κι έτσι οι παίκτες του Ολυμπιακού έβγαιναν μόνοι τους με τον Πίτκα, που ήταν όμως σε καλή κατάσταση.

Το ματς έμοιαζε να έχει τελειώσει, όμως στο φινάλε οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν το πόδι στο γκάζι. Από μία εξαιρετική πάσα του Καμπιάσο στο 86' σκόραρε ο Κολοβός και τρία λεπτά μετά εκείνος που έμεινε μόνος του ήταν ο Ερνάνι, που επίσης τιμώρησε τους γηπεδούχους.

Ο Παναιγιάλειος είχε την τάση να ανεβαίνει χωρίς λόγο η άμυνά του και το πλήρωσε γιατί με αυτό τον τρόπο έκανε εύκολες τις κάθετες. Αυτό γινόταν καθώς συνήθως κάποιος από τους αμυντικούς του ξεχνιόταν να τραβηχτεί, με τον Ομάρ να είναι το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα στη φάση του τέταρτου γκολ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κατσικογιάννης (Ηπείρου), βοηθοί οι Τάτσης (Ηπείρου) και Μπέτσογλου (Κορινθίας), ενώ τέταρτος ο Νεοφυτιάδης (Κορινθίας).

Κίτρινες: 76' Ομάρ, 87' Σπίνουλας.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Γιώργος Μαραντάς): Πίτκας, Σανδραβέλης, Ιωάννου, Κολόκας, Ομάρ, Κρισμάρεβιτς (71' Ρέλλας), Γκοτσούλιας, Πέρεθ (64' Μπουρλάκης), Σκαρτσίλας, Σπίνουλας, Πέριτς (71' Μαυρόπουλος).

ΌΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Καπίνο, Ντα Κόστα (60' Βούρος), Αυλωνίτης, Σαλίνο, Τσιμίκας, Ζντιέλαρ, Καμπιάσο, Ερνάνι, Φουστέρ (81' Σεμπά), Ντομίνγκεζ (63' Κολοβός), Φινμπόγκασον.