17/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου 2015 - 06:03

Επίδειξη δύναμης η ΑΕΚ (video)

Η Ένωση διέλυσε με 6-0 τον Πανελευσινιακό και εξασφάλισε την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου * Ξανά γκολ ο Πλατέλλας, πολύ καλοί Αραβίδης και Μπουονανότε

Το πιο εύκολο απόγευμα που πιθανότατα θα έχει σε όλη τη σεζόν πέρασε την Τετάρτη (2/12) η ΑΕΚ, η οποία έκανε ό,τι ήθελε στο ματς με τον Πανελευσινιακό νικώντας με 6- 0 και σφραγίζοντας παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Οι παίκτες του Γκουστάβο Πογιέτ είχαν απέναντί τους την πιο προβληματική ομάδα της Β' Εθνικής και δεν το άφησαν να περάσει έτσι. Προσπάθησαν μέσα από αυτό το ματς να πάρουν ψυχολογία και να κεδίσουν τον προπονητή τους.

Ο Πλατέλλας επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, ο Αραβίδης έτρεξε και ήταν μέσα στις φάσεις, ο Τζιμπούρ δεν έκανε πολλά, αλλά έβγαλε 90λεπτο και σταδιακά θα βρει τον εαυτό του, ενώ ο Μπουονανότε ήταν από τους διακριθέντες. Του ήταν πολύ εύκολο να περάσει τον εκάστοτε προσωπικό του αντίπαλο και να δημιουργήσει ρήγματα.

Δεν μπορούν να κριθούν οι αμυντικοί και ο Ανέστης γιατί πολύ απλά κανείς τους δεν ένιωσε την παραμικρή πίεση. Ο Μπακάκης θέλει λίγο χρόνο ακόμη για να είναι στο 100%, ενώ ο Σοϊλέδης είχε πολλά καλά ανεβάσματα. Όλα αυτά, όμως, κόντρα σε παίκτες που φανερά δεν μπορούσαν να συνδυαστούν μεταξύ τους, έχαναν συνεχώς την μπάλα και περίμεναν από κάποια φάση και μετά απλώς να τελειώσει το... μαρτύριο. Ούτως ή άλλως ο Πανελευσινιακός, ο οποίος αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού, καίγεται για το πρωτάθλημα, στο οποίο παίζει την επιβίωσή του κάθε αγωνιστική.

«Καθάρισε» από νωρίς

Σαν τη γάτα με το ποντίκι έπαιζε από το πρώτο λεπτό η ΑΕΚ. Η διαφορά δυναμικότητας ήταν πολύ μεγάλη και φαινόταν συνεχώς, καθώς ο Πανελευσινιακός είχε πολλά προβλήματα και το κυριότερο ήταν ότι έχανε με ευκολία την μπάλα κι έτσι δεχόταν τη μία επίθεση μετά την άλλη.

Μόλις στο 8' άνοιξε το σκορ για την Ένωση με τον Πλατέλλα να νικά τον Μανιάτη. Ο τελευταίος είχε πολλή δουλειά με τους αμυντικούς της ομάδας του να τον εκθέτουν σχεδόν σε κάθε φάση.

Στο 27' απέκρουσε αρχικά σουτ του Γιόχανσον, αλλά νικήθηκε στη συνέχεια, ενώ τέσσερα λεπτά μετά έγινε και το 3-0 από τον Μπουονανότε. Οι παίκτες της ΑΕΚ, άλλωστε, έφταναν πολύ εύκολα έως την περιοχή και αυτό απλοποιούσε το έργο τους.

Η Ένωση έβγαζε φάσεις με κάθε τρόπο και συνέχισε να το κάνει. Απειλούσε ακόμα και από τα στημένα και κάπως έτσι ήρθε το δοκάρι στο 43' με τον Αραβίδη. Τρία λεπτά μετά έγινε και το 4-0, με τον Σοϊλέδη να βλέπει την τύχη να του χαμογελά στο σουτ του. Πάντως, τα ανεβάσματά του συνεχώς προκαλούσαν προβλήματα από την αρχή του ματς.

Έβαλε κι άλλα έχοντας πατήσει φρένο...

Δεν θα μπορούσε να συνεχίσει σε αυτόν το ρυθμό η ΑΕΚ. Κίνητρο, άλλωστε, πολύ δύσκολα θα βρισκόταν με το σκορ στο 4-0 και έτσι στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρχαν τόσες φάσεις μπροστά από την εστία του Μανιάτη.

Αυτό δεν σημαίνει ότι έστω και για λίγο χάθηκε ο έλεγχος του ματς από την Ένωση. Αντιθέτως, ο Ανέστης εξακολούθησε σε όλο το ματς να είναι θεατής, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αλλάξουν πάνω από τρεις πάσες και τα λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο.

Ο μοναδικός που έδειχνε να μην το βάζει με τίποτα κάτω και να συνεχίζει στην ίδια ταχύτητα από το πρώτο ημίχρονο ήταν ο Αραβίδης. Ο φορ της ΑΕΚ έψαχνε το γκολ έχοντας χάσει και κάποιες φάσεις νωρίτερα και τελικά στο 78' τα κατάφερε πανηγυρίζοντάς το κιόλας, δείγμα τού πόσο το ήθελε.

Τρία λεπτά μετά έβγαλε και την ασίστ για το 6-0 του Μπουονανότε και κάπου εκεί οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά διάθεση μήπως φτάσουν και σε μεγαλύτερο σκορ. Θα μπορούσε να γίνει αυτό σε μια κεφαλιά του Κρισάντους, αλλά στα υπόλοιπα η άμυνα του Πανελευσινιακού άντεξε την πίεση που δέχτηκε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) βοηθοί οι Πετρόπουλος (Αρκαδίας) και Βεργέτης (Αρκαδίας), ενώ τέταρτος ο Παππάς (Αθηνών).

ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογιέτ): Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος (33' Σβάρνας), Τζανετόπουλος, Σοϊλέδης, Κορδέρο, Γιόχανσον (46' Φαγιέ), Πλατέλλας (67' Κρισάντους), Μπουονανότε, Αραβίδης, Τζιμπούρ.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θανάσης Δημόπουλος): Μανιάτης, Ταμπάκης (60' Νικολακάκης), Λίτσος, Κακαράς, Τσολακίδης, Μποτωνάκης, Παληγεώργος (52' Κασνέτσης), Γκεμίσης, Ναούμ (70' Γιαννιτσάνης), Πουρνός, Μπλάνκο.