17/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου 2015 - 06:05

Την πέταξε έξω με Μπόγιοβιτς (video)

Η ΑΕΛ νίκησε με 1-0 την Ξάνθη και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου * Άργησαν να ξυπνήσουν οι φιλοξενούμενοι

Τελικός πρόκρισης ήταν το ματς στη Λάρισα το μεσημέρι της Τετάρτης (2/12) και η ΑΕΛ έδειξε για άλλη μία φορά φέτος πως μπορεί να τα καταφέρει εξαιρετικά στα κρίσιμα νικώντας την Ξάνθη με 1-0.

Οι «βυσσινί» βρήκαν το γκολ που ήθελαν, έπαιξαν στη συνέχεια έξυπνα και με αυτό τον τρόπο πήραν το τρίποντο που τους εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Έτσι, την τρίτη αγωνιστική θα παίξουν με την ΑΕΚ για την πρωτιά στον 7ο όμιλο έχοντας απαλλαχθεί από οποιοδήποτε άγχος και έχοντας αφήσει εκτός την περσινή φιναλίστ του θεσμού.

Οι ακρίτες πέταξαν περισσότερο από ένα ημίχρονο και αυτό τους κόστισε. Στη συνέχεια έκαναν ό,τι μπορούσαν ψάχνοντας με κάθε τρόπο τον Καπετάνο, αλλά το γκολ δεν ήρθε με αποτέλεσμα να μείνουν άσφαιροι για δεύτερο σερί ματς στο θεσμό και να επιβεβαιώσουν συνολικά το επιθετικό πρόβλημα που έχουν φέτος.

Δυναμικά από τα πρώτα λεπτά μπήκαν οι δύο ομάδες. Οι παίκτες τους έδειξαν να θέλουν το ματς και έτσι τα σκληρά μαρκαρίσματα, η ένταση και οι διαμαρτυρίες ήταν από πολύ νωρίς κάποια από τα στοιχεία του παιχνιδιού.

Εκείνη που έδειξε να πατά καλύτερα στα πρώτα λεπτά και να κυκλοφορεί την μπάλα ήταν η Ξάνθη. Ωστόσο, αυτό δεν κράτησε πολύ, με την ΑΕΛ να ανεβάζει ρυθμό μετά το 10λεπτο και να κυριαρχεί στη συνέχεια παίρνοντας τις μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, όπου δέσποζαν Αναστασόπουλος και Λαμπρόπουλος.

Οι «βυσσινί» αναπτύσσονταν κυρίως από τα αριστερά και έψαχναν τον Μπόγιοβιτς, ο οποίος έβρισκε τρόπο να ξεμαρκάρεται. Στο 28' έχασε μεγάλη ευκαιρία, αλλά έξι λεπτά μετά δεν συγχώρεσε και εκτέλεσε με δυνατό σουτ τον Τσέναμο κάνοντας το 1-0.

Η μόνη αντίδραση της Ξάνθης μέχρι το ημίχρονο ήταν η μεγάλη ευκαιρία του Τριάδη στο 44'. Γενικά οι ακρίτες είχαν πρόβλημα στη δημιουργία με την ΑΕΛ να τους έχει περιορίσει πολύ και να έχει εξουδετερώσει τα βασικά όπλα τους.

Διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Ντόστανιτς, έχοντας πάρει προφανώς και τις αντίστοιχες οδηγίες, επέλεξαν να είναι πιο προσεκτικοί, να κυκλοφορούν όσο μπορούν την μπάλα και να παγώνουν συνεχώς το ρυθμό.

Αυτό βγήκε, αφού η Ξάνθη αδυνατούσε να κάνει ευκαιρίες. Ακόμη και όταν έπαιρνε την μπάλα, οι τελικές επιλογές των παικτών της στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου δεν ήταν οι ενδεδειγμένες, με τον Καπετάνο να μην μπορεί να τροφοδοτηθεί από τους υπόλοιπους.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, τόσο και μεγαλύτερη γινόταν η πίεση των φιλοξενούμενων. Ο Λουτσέσκου έκανε τις κινήσεις του, Ερέα και Ντιμιτρόφ ήταν σαφέστατα πιο απειλητικοί, αλλά και πάλι οι φάσεις δεν έβγαιναν με ευκολία.

Προς το φινάλε οι ακρίτες έκαναν αισθητή την παρουσία τους κυρίως με τον Καπετάνο. Ο έμπειρος φορ άγγιξε το γκολ σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις, αλλά αυτό δεν ήρθε κι έτσι τα δεδομένα δεν άλλαξαν με αποτέλεσμα οι Ξανθιώτες να αποχαιρετήσουν πρόωρα τη διοργάνωση.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), βοηθοί οι Μερκενίδης (Μακεδονίας) και Νατσιόπουλος (Μακεδονίας), ενώ τέταρτος ο Συμεωνίδης (Πιερίας).

Κίτρινες: 17' Κουτσιανικούλης, 38' Μπανούσης - 32' Παπαστεριανός, 39' Καπετάνος, 42' Μπέρτος.

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Καβουσάκης, Μασούρας, Βέρτζος, Κομεσίδης, Κοντοχρήστος, Αναστασόπουλος, Λαμπρόπουλος (70' Νικολακάκης), Μανούσης, Κρητικός (28' Ροβίθης), Κουτσιανικούλης, Μπόγιοβιτς (75' Μαρουκάκης).

ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Τσενάμο, Μπέρτος (62' λ.τρ. Ορφανίδης), Μπαξεβανίδης, Καρυπίδης, Φλίσκας, Παπαστεριανός, Λουσέρο, Σολτάνι, Αλμεϊντα, (46΄ Ερέα), Τριάδης (57΄Ντιμιτρόφ), Καπετάνος.