25/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τρίτη 1 Δεκεμβρίου 2015 - 21:30

Εύκολα και με Περόνε τεσσάρα ο Ηρακλής (video)

Κέρδισε με 4-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας και… ελέγχει την υπόθεση πρόκριση πλέον ο «Γηραιός» * Δύο γκολ ο Αργεντινός, που μπήκε στο 73’!

Μια ανάσα από την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται ο Ηρακλής ύστερα από την άνετη επικράτησή του με 4-0 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας το βράδυ της Τρίτης (1/12) στο Καυταντζόγλειο.

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου, λοιπόν, ο «Γηραιός» ήταν καλύτερος σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης και φρόντισε να επιβάλει από νωρίς το ρυθμό του.

Πάντως, η έκταση του σκορ αδικεί τους Θεσσαλούς, που δεν μπόρεσαν μεν να αντισταθούν στην ανωτερότητα της ομάδας του Νίκου Παπαδόπουλου, ωστόσο δεν ήταν και τόσο κακοί για να φύγουν από το ματς με τέσσερα γκολ στην πλάτη.

Αυτό, πάντως, οφείλεται εν πολλοίς στον Εμάνουελ Περόνε, ο οποίος αντικατέστησε στο 73' τον Λουκίνα και πρόλαβε να πετύχει δύο τέρματα, για να γίνει έτσι το τελικό 4-0 και με τον Αργεντινό φορ να δίνει απαντήσεις.

Με 4 βαθμούς ο Ηρακλής μοιράζεται την πρωτιά με τον ΠΑΣ Γιάννινα και θέλει ένα βαθμό στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής με τον Αχαρναϊκό στο Μενίδι για να προκριθεί, ενώ η ΑΣΑ έχει ήδη πει «αντίο» στη συνέχεια του θεσμού.

Καρποφόρησε η υπεροχή του...

Ο «Γηραιός», λοιπόν, είχε το πάνω χέρι από το πρώτο λεπτό και ζήτησε το γρήγορο γκολ, ώστε να λυθούν τα πόδια των παικτών και να φτάσει σε μια εύκολη νίκη.

Οι «κιτρινόμαυροι», από την πλευρά τους, αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο και προσπαθούσαν να κρατήσουν τους γηπεδούχους μακριά από τα καρέ του Τσάμη, όμως στο 24' δεν απέφυγαν την παραβίαση της εστίας τους.

Ο Καρασαλίδης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ σε κενή εστία ύστερα από σέντρα Ιντζόγλου από τα δεξιά, για να καρποφορήσει έτσι η «κυανόλευκη» υπεροχή και με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Μπήκε ο Περόνε και έγραψε τεσσάρα το κοντέρ...

Στην επανάληψη, ο Χαντί στο 58' «καθάρισε» το τρίποντο, βρίσκοντας δίχτυασε με συρτό δυνατό σουτ μετά από πλασαριστή εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη, με τον Περόνε εν συνεχεία να γίνεται ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα.

Ο 32χρονος άσος σκόραρε αρχικά στο 85' νικώντας στο τετ α τετ τον Τσάμη και μετά από εξαιρετική κάθετη του Πουρτουλίδη, για να δείξει έτσι ότι η τέχνη του γκολ δεν ξεχνιέται.

Δύο λεπτά αργότερα, ο έμπειρος επιθετικός, που βρίσκεται στην πόρτα της εξόδου από το Καυταντζόγλειο, απέδειξε ότι κακώς έχει παροπλιστεί από τον Παπαδόπουλο, για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, αξιοποιώντας μπαλιά-τρύπα του Χαντί και πετυχαίνοντας το τέταρτο γκολ του «Γηραιού».

Ο Ηρακλής, λοιπόν, έφτασε δίκαια στο τρίποντο, με την Αναγέννηση να το παλεύει αλλά να μην αποφεύγει τελικά τη βαριά ήττα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Φωτιάδης (Σερρών), με βοηθούς τους Σάββα (Σερρών), Μπούξμπαουμ (Αν. Αττικής). Τέταρτος ο Σκουλάς (Σερρών).

Κίτρινες: 65' Σαραμαντάς, 70' Ζαμπάζης - 26' Γκόλιας, 57' Ρούσσης.

HΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Περνίς, Καρλίτος, Σαραμαντάς, Καρασαλίδης, Ζιαμπάρης, Ζαμπάζης, Ιντζόγλου (68’ Στάμου), Κυριακίδης (78’ Πουρτουλίδης), Λουκίνας (73’ Περόνε), Τσιλιανίδης, Χαντί.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσάμης, Μαυριάς, Τζάνης, Μοσχάκης, Γκόλιας (70’ λ.τρ. Στάμος), Σάββας, Τσίτας, Ακασού, Σκαθαρούδης (84’ Πιτταράς), Ρούσσης, Κόντος (78’ λ.τρ. Μπιτέλης).