Πρωτάθλημα | Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2015 - 19:20

Κράτησε το αήττητο η Βέροια

Πήρε βαθμό στα Περιβόλια από τον Πλατανιά κρατώντας τον στο μηδέν * Ανώτεροι και άτυχοι οι Χανιώτες * Πάλι νεύρα ο Αμπντούν

Φρένο έβαλε στον Πλατανιά η Βέροια, η οποία μπορεί να μην παίζει καλά, αλλά έχει τον τρόπο εκτός έδρας να παίρνει αποτελέσματα και να παραμένει αήττητη.

Το απόγευμα της Κυριακής (29/11) οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 κι έτσι έσπασε ένα σερί τριών συνεχόμενων νικών που είχαν στο γήπεδό τους οι Χανιώτες.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου ήταν καλύτερη, είχε όρεξη να δημιουργήσει, αλλά δεν την άφησαν και οι συνθήκες, δεδομένου ότι έκανε τρεις αναγκαστικές αλλαγές.

Από την άλλη πλευρά, είναι σαφές πλέον πως η Βέροια έχει μεγάλο πρόβλημα στη δημιουργία, καθώς στα τελευταία τέσσερα ματς πρωταθλήματος έχει μόλις ένα γκολ και δεν έχει πετύχει σε αυτό το χρονικό διάστημα κάποια νίκη.

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το πρώτο ημίχρονο. Ο Πλατανιάς κυκλοφορούσε την μπάλα, είχε διάθεση να επιτεθεί, αλλά δυσκολευόταν να διασπάσει την άμυνα των αντιπάλων.

Οι περισσότερες προσπάθειες είχαν ως αποδέκτη τον Μιλούνοβιτς, ο οποίος έκανε από νωρίς αισθητή την παρουσία του. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να εξουδετερώσουν τόσο αυτόν όσο και τον Γιακουμάκη.

Σε μεγάλο βαθμό τα κατάφεραν, ενώ σε αυτό βοήθησαν και οι πολλές διακοπές. Προς το τέλος του 45λεπτου άρχισαν οι αναγκαστικές αλλαγές των γηπεδούχων, με τον Γκνιάτιτς να μένει για ώρα στο έδαφος, τον τερματοφύλακα των Κρητικών, αφού πρώτα δέχτηκε τις πρώτες βοήθειες, να μην μπορεί να συνεχίσει και τις καθυστερήσεις να είναι γι' αυτόν το λόγο επτά λεπτά.

Δεν άλλαξαν πολλά ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να αλληλεξουδετερώνονται και οι φάσεις να εξακολουθούν να είναι ελάχιστες μπροστά από τις δύο εστίες.

Στα πρώτα λεπτά η Βέροια κέρδισε αρκετά στημένα, αλλά δεν κατάφερε να τα εκμεταλλευτεί, ενώ στο 65' ο Παράσχος υποχρεώθηκε να κάνει και τρίτη αναγκαστική αλλαγή χάνοντας επίσης έναν από τους καλύτερους και πιο παραγωγικούς παίκτες του, τον Γιακουμάκη.

Εκείνος που ανέλαβε το ρόλο του σέντερ φορ ήταν ο Ανγκούλο, ο οποίος έχασε και τη μεγάλη ευκαιρία στο 76' με κεφαλιά για να ανοίξει το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα απείλησε ξανά ο ίδιος παίκτης, αλλά το γκολ δεν ήρθε και πάλι.

Στα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες επιχείρησαν να κλέψουν το ματς, αλλά καμία δεν το κατάφερε, με αποτέλεσμα το 0-0 να σφραγίσει τις προσπάθειές τους, σε ένα ματς από το οποίο δεν έλειψαν ξανά τα νεύρα του Αμπντούν, ο οποίος ξέφυγε για άλλη μία φορά όταν έγινε αλλαγή.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τριτσώνης (Αθηνών), βοηθοί οι Ακρίβος (Αθηνών) και Κουντουρέλης (Αθηνών), ενώ τέταρτος ο Καλογερόπουλος (Αθηνών).

Κίτρινες: 69' Ράμος, 71' Μουνάφο - 55' Ετζενγκέλε, 74' Γιαννούλης, 89' Όστοϊτς.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Παράσχος): Σωτηρίου (45'+1 λ.τρ. Κοκκαλάς), Κουλιμπαλί, Βάντερσον, Σελίν, Μπανανά, Γκνιάτιτς (45'+4 λ.τρ. Ντίνας), Μενδρινός, Μουνάφο, Γιακουμάκης (65' λ.τρ. Ράμος), Μιλούνοβιτς, Ανγκούλο.

ΒΕΡΟΙΑ (Γεωργιάδης): Λόπεθ, Μαλόν, Όστοϊτς, Ετζενγκέλε, Γιαννούλης, Μπατιόν, Άρτσε, Μαγιέφσκι (90'+1 Μαραγκός), Ναζλίδης (72' Κόλα), Αμπντούν (61' Μεραμπασβίλι), Γιουσούφ.