04/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2015 - 19:12

Επέστρεψε με… γκολάρα ο Λεβαδειακός

Με ένα πολύ όμορφο τέρμα του Ντομοβτσίσκι, οι Βοιωτοί πανηγύρισαν ξανά έπειτα από πέντε ματς, επικρατώντας με 1-0 της Ξάνθης * Και δύο δοκάρια για τους νικητές

Το δρόμο για τη νίκη έπειτα από καιρό βρήκε την Κυριακή (29/11) ο Λεβαδειακός στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Έπειτα από πέντε συνεχόμενα ατυχή αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, οι Βοιωτοί επικράτησαν με 1-0 της Ξάνθης εντός έδρας, χάρη στο πολύ όμορφο γκολ του Ντομοβτσίσκι με ανάποδο ψαλίδι.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και είχαν και δύο δοκάρια, που θα τους επέτρεπαν να γλιτώσουν το… άγχος της επανάληψης.

Εκεί η Ξάνθη, που ακολουθούσε… αντίθετη πορεία ούσα αήττητη για πέντε αγωνιστικές, ανέβασε ρυθμούς και πίεσε, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, φεύγοντας με άδειες τις αποσκευές της.

Προβάδισμα… σπάνιας ομορφιάς

Αναγνωριστικά κύλησαν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Λεβαδειακό, όμως, να είναι σαφώς ανώτερος και να παίρνει στη συνέχεια τον έλεγχο της αναμέτρησης. Οι Βοιωτοί κέρδιζαν αρκετά κόρνερ και φάουλ γύρω από την περιοχή, αλλά αδυνατούσαν να τα εκμεταλλευτούν.

Ο Μάντζιος ήταν, ως συνήθως, δραστήριος και προσπαθούσε να μπει σε κάθε φάση, ενώ και τα γεμίσματα των Φαβάλι και Μανιάτη προκαλούσαν… άγχος στον Τσέναμο και τους αμυντικούς του. Στον αντίποδα, η Ξάνθη κρατούσε στάση αναμονής και προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως στις αντεπιθέσεις.

Ο Μάντζιος έριξε την πρώτη… προειδοποιητική βολή με το δοκάρι του στο 25’, αλλά οκτώ λεπτά αργότερα ήταν ο Ντομοβτσίσκι αυτός που… έκλεψε τη δόξα, σκοράροντας με ανάποδο ψαλίδι για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν έβρισκαν χώρους, με το 1-0 να είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Αντιστροφή ρόλων

Κι αν ο Λεβαδειακός ήταν αυτός που ήλεγχε το πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη τα ηνία πέρασαν στην Ξάνθη. Άλλωστε, ήταν αυτή που κυνηγούσε το σκορ, θέλοντας να συνεχίσει το αήττητο σερί της, και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Οι Βοιωτοί διαχειρίζονταν σωστά το προβάδισμά τους, αλλά έκαναν και αρκετά λάθη που έκαναν έξαλλο τον Άκη Μάντζιο στον πάγκο. Παρ’ όλα αυτά, θα μπορούσαν να έχουν «καθαρίσει» το ματς, αλλά η προσπάθεια του Μανωλά κατέληξε στο δοκάρι.

Η Ξάνθη πίεσε ιδιαίτερα στο τελευταίο 20λεπτο και είχε δύο καλές στιγμές, κυρίως με τους Ερέα, Λισγάρα και Έλτον, αλλά το πολυπόθητο για εκείνη γκολ δεν ήρθε ποτέ…

Διαιτητής ήταν ο Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηρακλείου), με βοηθούς τους Χρήστο Μπαλτά (Αχαΐας) και Στυλιανό Τσολάκη (Αθηνών), ενώ τέταρτος ήταν ο Μιχάλης Βοσκάκης (Ρεθύμνου).

Κίτρινες: 84’ Μαχαίρας, 90’ Τσιντώτας - 13’ Μπαξεβανίδης, 75’ Παπαστεριανός.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Άκης Μάντζιος): Βερέμκο (32’ λ.τρ. Τσιντώτας), Στάθης, Μανωλάς, Τριποτσέρης, Ουόν, Μαχαίρας, Νικολάου, Φαβάλι (49’ λ.τρ. Μίνγκας), Γιακουμάκης, Μάντζιος, Ντομοβτσίσκι (77’ Ναβάρο).

ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέκου): Τσέναμο, Μπαξεβανίδης, Ζαραδούκας (46’ Καπετάνος), Φάρκας, Λισγάρας, Έλτον, Λουσέρο, Σολτάνι, Ντιμιτρόφ (68’ Τριάδης), Ερέα, Ράνος (46’ Παπαστεριανός).