02/05/2024
Europa League | Πέμπτη 26 Νοεμβρίου 2015 - 21:56

Δεν μπόρεσε ο Αστέρας

Ηττήθηκε στην Πράγα με 1-0 από τη Σπάρτα και αποκλείστηκε * Είχαν δοκάρι οι Αρκάδες, που πέταξαν ένα ημίχρονο

Ήταν αξιοπρεπής για άλλο ένα ματς, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση. Αυτό του έλειψε φέτος σε όλη τη διάρκεια της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί.

Ο λόγος για τον Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος ηττήθηκε το βράδυ της Πέμπτης (26/11) στην Πράγα από τη Σπάρτα με 1-0 και αποχαιρέτησε για φέτος τα όποια ευρωπαϊκά όνειρα είχε.

Το έργο του εξαρχής δεν ήταν εύκολο, αλλά και εκείνος δεν παρουσιάστηκε έτοιμος να διεκδικήσει ό,τι μπορούσε. Δεδομένα όλα θα ήταν αλλιώς αν του χαμογελούσε νωρίς η τύχη στο δοκάρι του Φερνάντες, όμως από εκεί και πέρα επιβεβαιώθηκε ότι οι Τσέχοι είναι ανώτεροι, κάτι που είχε φανεί και στην Τρίπολη.

Η απουσία του καλύτερου ίσως παίκτη του, Μπερτόλιο, ήταν πολύ σημαντική και έγινε ακόμη πιο αισθητή από τη στιγμή που δεν πήγαν καλά και παίκτες όπως οι Φούντας και Μάσα σε συνδυασμό με την αμυντική ανισορροπία της ομάδας. Ο Ζησόπουλος ήταν κολόνα, ο Θεοδωρόπουλος κράτησε όσο μπορούσε, αλλά οι συμπαραστάτες ήταν ελάχιστοι.

Ιδανικά θα μπορούσε να έχει ξεκινήσει το ματς για τον Αστέρα, ο οποίος μόλις στο 4' άγγιξε το γκολ με το δοκάρι του Φερνάντες. Τρία λεπτά μετά, όμως, ο Θεοδωρόπουλος γλίτωσε την ομάδα του από το 1-0.

Το ματς ήταν εμφανές ότι άνοιξε από πολύ νωρίς. Οι Τσέχοι έδιναν πολύ γρήγορο ρυθμό και ο Αστέρας δυσκολευόταν να ακολουθήσει, με αποτέλεσμα να δέχεται φάσεις και ο Θεοδωρόπουλος να τον κρατάει όσο μπορούσε.

Ο τερματοφύλακας του Αστέρα υποχρεώθηκε σε τρεις επεμβάσεις μέσα σε διάστημα επτά λεπτών και τα προβλήματα ήταν αρκετά για τους Αρκάδες. Κύρια πηγή τους ήταν ο χώρος του κέντρου, αφού οι μέσοι του Αστέρα δεν μπορούσαν με τίποτα να ελέγξουν το ματς και άφηναν τους γηπεδούχους να ασκούν μεγάλη πίεση.

Τελικά το γκολ, το οποίο φαινόταν ότι θα έρθει, μπήκε στο 33' για τη Σπάρτα με τον Μπράβετς να νικά στον αέρα τον Κουρμπέλη. Στα υπόλοιπα λεπτά οι παίκτες του Βεργέτη δεν μπορούσαν να βγάλουν αντίδραση ούτε να κρατήσουν μπάλα, ενώ εκείνοι της Σπάρτα κατέβασαν ταχύτητα και επέλεξαν να πάνε συντηρητικά έως την ανάπαυλα.

Δεν είχε σχέση με το πρώτο ημίχρονο η εικόνα στο δεύτερο. Η Σπάρτα έπαιξε πιο προσεκτικά, ο Αστέρας ανέβηκε και, δεδομένου ότι κυνηγούσε και στο σκορ, πήρε τα ηνία του ματς και έψαξε τρόπους να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα.

Ωστόσο, δεν μπορούσε να ανησυχήσει πραγματικά τον Μπίτσικ. Οι περισσότερες τελικές που έκανε δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο και προέρχονταν κυρίως από ατομικές προσπάθειες των Μάσα και Γιάννου. Οργανωμένα δεν έβγαινε σχεδόν τίποτα γιατί οι γηπεδούχοι ήταν καλά στημένοι.

Παράλληλα, φρόντισαν να δείξουν ότι μπορούν να γίνουν και επικίνδυνοι σε κάποιες περιπτώσεις. Τόσο το μαρκάρισμα του Λαφάτα όσο και των Ντότσκαλ και Φατάι δεν έβγαιναν εύκολα, με τον Γιαννούλη να κάνει κακό ματς και την αριστερή πλευρά των Αρκάδων αμυντικά να είναι ευάλωτη.

Ο Βεργέτης έκανε από τον πάγκο τις κινήσεις που πίστευε ότι θα αλλάξουν τα δεδομένα, αλλά κάτι τέτοιο δεν βγήκε στον αγωνιστικό χώρο. Ο Αστέρας επιχείρησε να πιέσει προς το φινάλε, αλλά επί της ουσίας η Σπάρτα χωρίς μεγάλη δυσκολία διατήρησε την εστία της απαραβίαστη και κλείδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Όλιβερ βοηθοί οι Μπερτ και Μπέσβικ, ενώ τέταρτος ο Μπετς.

Κίτρινες: 56' Φρίντεκ, 76' Κρέιτσι - 55' Ιγκλέσιας, 86' Δημούτσος.

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ (Ζντένεκ Σκάζνι): Μπίτσικ, Μαρέτσεκ, Μπράμπετς, Ναμουανεσού, Χιμπς, Βάχα, Φρίντεκ (90'+2 Γιουλίς), Φατάι (80' Κονατέ), Κρεΐτσι, Ντότσκαλ (85' Χόλεκ), Λαφάτα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Γιαννούλης, Κουρμπέλης (66' Δημούτσος), Ιγκλέσιας (82' Παντελιάδης), Φερνάντες, Μάσα, Φούντας (78' Λανθαρότε), Γιάννου.