03/05/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2015 - 20:00

Οι αλλαγές αποδείχθηκαν… χρυσές για την ΑΕΛ! (video)

Με απίστευτη ανατροπή στο τελευταίο λεπτό, οι «βυσσινί» διατήρησαν το απόλυτο, επικρατώντας με 2-1 του Εργοτέλη * Οι τρεις παίκτες που πέρασε καθυστερημένα στο ματς ο Ντόστανιτς έκαναν τη διαφορά * «Φωνάζουν» για το γκολ της νίκης οι Κρητικοί

Ματς για… γερά νεύρα παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο «AEL FC Arena» το απόγευμα του Σαββάτου (17/10). Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής, η ΑΕΛ υποδέχθηκε τον Εργοτέλη και, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να το γυρίσει στα τελευταία λεπτά και με γκολ στην εκπνοή να πάρει με 2-1 την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα ματς, παραμένοντας μόνη πρώτη.

Οι Κρητικοί στάθηκαν εξαιρετικά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και προηγήθηκαν με τον Μπουρσέλη στο 35ο λεπτό, με τον Γιοβάνοβιτς να το χρεώνεται από τη στατιστική ως αυτογκόλ, αν και ουσιαστικά δεν μπορούσε να κάνει κάτι για να διώξει.

Παρ’ όλα αυτά, οι «βυσσινί» δεν παράτησαν λεπτό το ματς και τελικά δικαιώθηκαν με τις «χρυσές» -όπως αποδείχθηκαν- αλλαγές του Ράτκο Ντόστανιτς.

Ο προπονητής των γηπεδούχων πέρασε στο ματς τους Ναγιάρ, Ουρτάδο και Μαρουκάκη, με τους δύο πρώτους να συνδυάζονται στο πρώτο γκολ και τον τρίτο να πετυχαίνει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων το γκολ της νίκης.

Οι Κρητικοί διαμαρτυρήθηκαν έντονα για φάουλ στον Αθανασίου, που φέρει ευθύνη, καθώς έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, με τον Γιοβάνοβιτς να στέκεται στη συνέχεια μπροστά του, δίνοντας την ευκαιρία στον Μαρουκάκη να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΛ μπήκε από το πρώτο λεπτό αποφασισμένη για το γκολ, αλλά ο Εργοτέλης ήταν σωστά στημένος στο γήπεδο. Οι παίκτες του Βέλιτς δεν έδιναν χώρους και πίεζαν ψηλά, ανταποκρινόμενοι ιδανικά στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Οι «βυσσινί» είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά όχι και κάποια ιδιαίτερη ευκαιρία, με τον Αθανασίου να αντιδρά σωστά όπου χρειάστηκε. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας, βέβαια, η ΑΕΛ θα μπορούσε να έχει κερδίσει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Πάτο από τον Κυριακόπουλο, καθώς υπήρχε επαφή, αλλά ο Αγγελάκης έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

Ο Κούρτης ήταν ο πιο δραστήριος για τους φιλοξενούμενους, που κατάφεραν και να προηγηθούν στο σκορ με τον Μπουρσέλη, με τον Γιοβάνοβιτς να βρίσκει επίσης την μπάλα, διαμορφώνοντας το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κυνήγησαν από το πρώτο λεπτό το γκολ της ισοφάρισης. Το άγχος τους, όμως, ήταν εμφανές και δυσκόλευε τις προσπάθειές τους, αφού τους ανάγκαζε σε βεβιασμένες ενέργειες.

Η υπεροχή τους ήταν εμφανής, αλλά ο Εργοτέλης ήλεγχε ήρεμα το ματς, πιέζοντας ψηλά. Ο Ντόστανιτς αποφάσισε να «ανακατέψει» την τράπουλα και δικαιώθηκε απόλυτα. Η είσοδος του Μαρουκάκη έδωσε άλλον αέρα στους «βυσσινί», που άρχισαν να ανεβαίνουν, αν και ο ρυθμός του αγώνα διακοπτόταν πλέον συχνότερα από αψιμαχίες μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, με τα νεύρα να περισσεύουν.

Ο Ντόστανιτς πέρασε στο ματς και τους Ναγιάρ και Ουρτάδο και εκείνοι δεν άργησαν να τον ευχαριστήσουν, με τον πρώτο να χρίζεται σκόρερ στο 87’, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του δεύτερου!

Το ματς έγινε… ροντέο, που κορυφώθηκε με την επίμαχη φάση στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μαρουκάκη να αναδεικνύεται σε «χρυσό» σκόρερ, με τη βοήθεια και του… σώματος του Γιοβάνοβιτς προ του Αθανασίου.

Διαιτητής ήταν ο Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας), με βοηθούς τους Ηλία Παπαδόπουλο (Μακεδονίας) και Κωνσταντίνο Κατσικογιάννη (Μακεδονίας), ενώ τέταρτος ήταν ο Νικόλαος Τεβεκέλης (Μακεδονίας).

Κίτρινες: 45’ Γιοβάνοβιτς - 27’ Αυγενικού, 39’ Στεφάνοβιτς, 55’ Αθανασίου, 56’ Κούρτης, 71’ Δωματάς.

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Καβουσάκης, Βέρτζος, Γιοβάνοβιτς, Νικολακάκης, Κοντοχρήστος, Αναστασόπουλος, Μπανούσης (69’ Ναγιάρ), Λαμπρόπουλος (58’ Μαρουκάκης), Πάτο (73’ Ουρτάδο), Μπουντόπουλος, Μπόγιοβιτς.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Αθανασίου, Γρομητσάρης, Άλα, Γιαλούσης, Κυριακόπουλος, Παμλίδης (90’+2 Μάνος), Κούρτης (74’ Φουκαράκης), Δωματάς, Μπουρσέλης (83’ Καλέ), Αυγενικού, Στεφάνοβιτς.