03/05/2024
Πρωτάθλημα | Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2015 - 17:56

Ένα ήταν αρκετό για τον Αγροτικό Αστέρα... (video)

Οι «σταχυοφόροι», οι οποίοι ήταν ανώτεροι και έχασαν πολλές ευκαιρίες σε όλο το ματς, νίκησαν με 1-0 τη Ζάκυνθο * Αποβλήθηκε ο Ζαϊρί για τους Επτανήσιους

Το δικό του σερί φαίνεται πως είναι αποφασισμένος να χτίσει ο Αγροτικός Αστέρας, ο οποίος πήρε δεύτερη διαδοχική νίκη στη Β' Εθνική.

Μετά το προβληματικό ξεκίνημα, τον αποκλεισμό από το Κύπελλο Ελλάδας και τα δύο ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, οι «σταχυοφόροι» μοιάζουν να έχουν βρει τα πατήματά τους.

Κόντρα στη Ζάκυνθο το απόγευμα της Παρασκευής (16/10) ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο νικώντας με 1-0. Ο Βελλίνης προκάλεσε προβλήματα, ο Γέσιτς είχε καλή απόδοση, όπως και ο Οικονόμου, ενώ κινητικός ήταν ο Τοπούζης.

Από την άλλη πλευρά, οι Επτανήσιοι ήταν κατώτεροι των προσδοκιών. Δεν έκαναν φάσεις για άλλο ένα ματς, δείχνοντας πως έχουν σημαντικό πρόβλημα σε αυτό τον τομέα. Ο Ζαϊρί δεν ήταν σε καλή μέρα, ο Καραμαλίκης δεν τροφοδοτήθηκε, ενώ και οι υπόλοιποι δεν διασώθηκαν. Το δυσάρεστο για τον Κάραμα ήταν ότι θα χάσει λόγω της αποβολής του τον Ζαϊρί και από το επόμενο ματς με την Καλλιθέα.

Ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο Αγροτικός Αστέρας, ο οποίος μετά τα πρώτα λεπτά ανέβασε ταχύτητα και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο.

Η παρθενική μεγάλη στιγμή του ματς ήρθε στο 19' με τον Οικονόμου και ένα λεπτό μετά οι αμυντικοί της Ζακύνθου απομάκρυναν στη γραμμή το σουτ του Βελλίνη.

Οι Επτανήσιοι δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα για να παγώσουν το ρυθμό. Τους ήταν, όμως, ακόμη πιο δύσκολο να πατήσουν περιοχή και να δημιουργήσουν φάση κι έτσι έκαναν μόνο κάποια μακρινά σουτ.

Ο Αγροτικός ανέβαζε ολοένα και περισσότερο την πίεσή του και στο 37' είχε δοκάρι με τον Γέσιτς, ενώ άγγιξε το γκολ και στο 45' με την κοντινή κεφαλιά του Βελλίνη.

Το γκολ δεν ήρθε τελικά στο πρώτο 45λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και στο δεύτερο και τελικά σκόραραν στο 53' με τον Τσεμπερίδη από φάουλ του Οικονόμου.

Η Ζάκυνθος κλήθηκε να βγει από το καβούκι της και να δημιουργήσει. Ωστόσο, ήταν ξεκάθαρο πως δεν μπορούσε και τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα από το 62', όταν αποβλήθηκε ο Ζαϊρί.

Ο Κάραμα αναγκάστηκε να κάνει μέσα στα επόμενα λεπτά τις κινήσεις του μήπως και βελτιωνόταν η εικόνα της ομάδας του. Ωστόσο, κάτι τέτοιο δεν συνέβη.

Όσο για τον Αγροτικό, όσο περνούσαν τα λεπτά τόσο περισσότερο προσπαθούσε απλώς να διαχειριστεί το προβάδισμά του και να παγώσει το ρυθμό. Τελικά, πέτυχε το στόχο του, διατήρησε ανέπαφη την εστία του και οι τρεις βαθμοί προστέθηκαν στη συγκομιδή του.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μαρόπουλος (Ημαθίας), βοηθοί οι Σάββας (Σερρών) και Δεμερτζής (Πέλλας), ενώ τέταρτος ο Βρέσκας (Ημαθίας).

Κίτρινες: 43' Οικονόμου, 57' Βελλίνης, 86' Σαρακατσάνος - 29' Ζαϊρί, 37' Στασινόπουλος, 39' Κουρέλλας, 52' Ορφανίδης, 66' Βοσνακίδης.

Κόκκινη: 62' Ζαϊρί.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Γιακουμής, Σκλιοπίδης, Σαρακατσάνος, Καπίας, Αμαραντίδης, Τσεμπερίδης, Οικονόμου (84' Μακρυδημήτρης), Βελλίνης (61' Θεοδωρίδης), Καθάριος (76' Γιάντσης), Γέσιτς, Τοπούζης.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Καλίντ Κάραμα): Πολίτης, Κυριακίδης, Βοσνακίδης, Στασινόπουλος, Κουρέλλας, Ναζίμ, Μεντούρ (75' Πέττας), Λέκκας (70' Κωστούλας), Ορφανίδης, Ζαϊρί, Καραμαλίκης (74' Κρολ).