26/04/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Πέμπτη 15 Οκτωβρίου 2015 - 00:24

Δεν… άντεξαν, αλλά μάζεψαν εμπειρίες τα κορίτσια του ΠΑΟΚ

Ήττα με 5-0 από την Έρεμπρο στη Σουηδία για τις «ασπρόμαυρες», που όμως έγραψαν ιστορία στην ευρωπαϊκή παρουσία τους

Η Έρεμπρο ήταν το μεγάλο φαβορί ούτως ή άλλως από την ημέρα της κλήρωσής της με τον ΠΑΟΚ στη φάση των «32» του Τσάμπιονς Λιγκ ποδοσφαίρου γυναικών… Αυτό επιβεβαιώθηκε με το 0-3 στην Τούμπα και σφραγίστηκε με το 5-0 των Σουηδών στη ρεβάνς μέσα στην έδρα τους το βράδυ της Τετάρτης (14/10).

Έτσι, το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι των κοριτσιών του «Δικεφάλου» ολοκληρώθηκε, αλλά, παρά τη βαριά ήττα, ήταν άκρως επιτυχημένο.

Οι «ασπρόμαυρες» του Αλέξανδρου Κατηκαρίδη κατάφεραν στη φάση των ομίλων να προκριθούν με τρεις νίκες και τέρματα 18-0, κάτι που συνέβη για πρώτη φορά στην ιστορία του ποδοσφαίρου γυναικών για ελληνική ομάδα.

Ο ΠΑΟΚ, λοιπόν, μάζεψε εμπειρίες στη Σουηδία, σε ένα ματς που άρχισε άσχημα, αφού μόλις στο 10’ η Έρεμπρο άνοιξε το σκορ με τη Μίκαελ και πέντε λεπτά αργότερα με αυτογκόλ της Μάρκου διπλασίασε τα τέρματά της… Το ημίχρονο έληξε με σκορ 3-0 για τις γηπεδούχους, καθώς στο 24’ χρίστηκε σκόρερ και η Τάλονεν.

Οι «ασπρόμαυρες» προσπάθησαν να κοντρολάρουν την ορμή της Έρεμπρο, αλλά δεν άντεξαν, και έτσι στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης δέχθηκαν άλλα δύο τέρματα με την Τσουκβούντι στο 50’ να στέλνει την μπάλα για τέταρτη φορά στα ελληνικά δίχτυα (ο ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται για οφσάιντ στην εν λόγω φάση) και το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνει στο 76’ η Σπέτσμαρκ.

Κίτρινες: 57’ Τσουκβούντι - 29’ Γκάτσου, 79’ Γεωργίου.

Διαιτητής: Κοβάτσοβα (Σλοβακία).

ΕΡΕΜΠΡΟ (Ρίκαρντ Νίλσον): Σόμπεργκ, Λέχτινεν, Νολτ, Πίτερσον-Ένγκστρομ, Γκρανς, Μαγκνούσον, Τσουκβούντι (60’ Αμπράαμσον), Ντε Γιονγκ, Σπέτσμαρκ, Τάλονεν (59’ Γκράμπους), Μίκαελ (79’ Χάλιν).

ΠΑΟΚ (Αλέξανδρος Κατηκαρίδης): Παπακωνσταντίνου, Γεωργίου, Βλασιάδου, Γκάτσου, Πελεκούδα (46’ Μουρατίδου), Κακαμπούκη, Δημητρίου (63’ Γιάννου), Χατζηγιαννίδου, Μάρκου, Παντελιάδου, Χαμαλίδου (85’ Σακελλάρη).