02/05/2024
Εθνικές ομάδες | Πέμπτη 8 Οκτωβρίου 2015 - 23:40

Για λύπηση, βαριά άρρωστη η Εθνική (video)

Αδιόρθωτη, η Ελλάδα έχασε και στο Μπέλφαστ με 3-1 από τη Βόρεια Ιρλανδία, που έγραψε ιστορία * Δοκάρι ο Μήτρογλου

Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι... Με παίκτες που δεν έχουν ψυχολογία και την ποιότητα να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων και έναν προπονητή που έδειξε ξανά πως δεν κάνει τίποτα για να καμουφλάρει τις πάρα πολλές αδυναμίες που υπάρχουν η Ελλάδα γνώρισε άλλη μία ήττα.

Το βράδυ της Πέμπτης (8/10) έχασε με 3-1 και στο Μπέλφαστ από τη Βόρεια Ιρλανδία και χάρισε μία μαγική νύχτα στους γηπεδούχους που προκρίθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε Euro και σε μεγάλη διοργάνωση από το Μουντιάλ του 1986.

Δεν χρειάζεται να σταθεί κανείς μεμονωμένα σε παίκτες, πολύ απλά γιατί κανένας τους δεν ήταν άνω του μετρίου. Σαφώς και υπήρχαν κάποιοι που υστέρησαν περισσότερο, με τους Καρνέζη, Χολέμπας και τους δύο μέσους, Τζιόλη και Σάμαρη, να ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.

Για την επιθετική τριάδα δεν χωρούν πολλά σχόλια γιατί επί της ουσίας διασύρθηκαν από τον προπονητή τους. Καρέλης και Αραβίδης δεν μπορούν να παίξουν εξτρέμ, ο Μήτρογλου δεν είχε βοήθειες από κανέναν κι έτσι η έκβαση του αγώνα ήταν απολύτως φυσιολογική και αναμενόμενη.

Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί ότι αυτό ήταν το 12ο σερί ματς που η Ελλάδα έμεινε χωρίς νίκη, κάτι που δεν έχει ξανασυμβεί ποτέ στην ιστορία του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος. Τελευταία φορά που πανηγυρίσαμε ήταν στις 24 Ιουνίου κόντρα στην Ακτή Ελεφαντοστού, στο ματς που μας είχε δώσει την πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ.

Καλύτερη συγκριτικά με την τραγική εικόνα που είχε στα περισσότερα από τα ματς των προκριματικών είχε η Ελλάδα στο πρώτο 45λεπτο, αλλά αυτό από μόνο του δεν ήταν αρκετό.

Η Βόρεια Ιρλανδία μπήκε πολύ καλύτερη, πίεσε στα πρώτα λεπτά, αλλά μετά το 10' η Εθνική ισορρόπησε και έχασε και την πρώτη πραγματικά καλή στιγμή με κεφαλιά του Τζιόλη.

Οι γηπεδούχοι, όμως, φόρτσαραν ξανά, προσπάθησαν να βγάλουν φάσεις και στην πρώτη πραγματικά καλή τους στιγμή έγινε και το 1-0. Στο 35' ο Ντέιβις με προβολή άνοιξε το σκορ με την άμυνα της Ελλάδας να αντιδρά λανθασμένα σε όλη τη διάρκεια της φάσης.

Για λίγα λεπτά δεν υπήρχε αντίδραση από τους παίκτες του Τσάνα, όμως στο φινάλε του ημιχρόνου θα μπορούσε να έχει έρθει η ισοφάριση με τον Μήτρογλου να έχει δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις χειρότερες προδιαγραφές για την Ελλάδα. Η τάση να παραχωρεί κόρνερ με μεγάλη ευκολία στοίχισε, μια και από εκτέλεση του Νόργουντ στο 49' ο Μαγκένις σκόραρε.

Στο 58' από ένα ακόμη κόρνερ ήρθε και το 3-0. Το γκολ, μάλιστα, ήταν ενδεικτικό της ψυχολογίας των παικτών του Τσάνα, που κατάφεραν να δεχτούν κεφαλιά-λόμπα από τα όρια της περιοχής.

Κάπου εκεί η Ελλάδα πέταξε λευκή πετσέτα, με τον Τσάνα να δίνει χρόνο συμμετοχής και σε παιδιά που σταδιακά θα αποτελέσουν μονάδες αυτής της Εθνικής.

Η Βόρεια Ιρλανδία άφησε το πόδι από το γκάζι και τα τελευταία λεπτά του ματς δεν είχαν κανένα ενδιαφέρον. Στο 86' το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με προβολή του Αραβίδη, που έβαλε το πρώτο του γκολ με το εθνόσημο, μείωσε στο τελικό 3-1 και κάπως έτσι έκλεισε η αναμέτρηση.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Νέιχαους, βοηθοί ήταν οι Φαν ντε Φεν και Σααπ, ενώ τέταρτος ο Φαν Ντόνγκεν.

Β. ΙΡΛΑΝΔΙΑ (Μάικλ Ο' Νιλ): ΜακΓκόβερν, ΜακΝάιρ (85' ΜακΚόλοου), ΜακΌλεϊ, Κάθκαρτ, Μπραντ, Έβανς, Νόργουντ, Ντέιβις, Γουαρντ (81' ΜακΓκιν), Ντάλας, Μαγκένις (79' Μπόις).

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Τσάνας): Καρνέζης, Τοροσίδης, Μόρας, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Τζιόλης, Σάμαρης, Κονέ (71' Πέλκας), Αραβίδης, Καρέλης (65' Μάνταλος), Μήτρογλου (76' Αθανασιάδης).