26/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 8 Οκτωβρίου 2015 - 20:26

Συνεχίζει να... τρελαίνει κόσμο ο Φάρος!

Η ομάδα του Κερατσινίου επικράτησε με 61-59 της Κηφισιάς στην παράταση και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ

Δεν σταματά πουθενά! Ο Φάρος απέκλεισε άλλη μία ομάδα της Α1, καθώς την Πέμπτη (8/10) επικράτησε με 61-59 της Κηφισιάς εντός έδρας στην παράταση και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ.

Σε ένα συγκλονιστικό ματς, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και γρήγορα προηγήθηκαν με 12-6, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με το ελάχιστο προβάδισμα (16-17).

Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι ξαναβρήκαν τη φόρα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να βρεθούν μπροστά στο ημίχρονο με 33-27.

Στο τρίτο μέρος η ομάδα του Κερατσινίου… πάτησε γκάζι και έφτασε ακόμα και στο +12 (44-32 και 47-35), αλλά η Κηφισιά επέστρεψε και μείωσε στους 6 στο μισάωρο (47-41).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν… δραματικό, με τον Γκίκα να ισοφαρίζει σε τρίποντο, αλλά τον Μαυροειδή να αστοχεί στις βολές και το ματς να οδηγείται με 59-59 στην παράταση.

Εκεί, ο Αγγελόπουλος «έγραψε» το τελικό, όπως αποδείχθηκε, 61-59 από τη γραμμή των βολών, καθώς με 16 δευτερόλεπτα να απομένουν, η Κηφισιά δεν ευστόχησε στην τελευταία της επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-27, 47-41, 56-56 (κ.α.), 61-59

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης): Παπαδόπουλος, Καράμπουλας 9, Μπατής 12, Πετροδημόπουλος 7 (8 ρ.), Λιακόπουλος 11 (3 ασ.), Αγγελόπουλος 3, Κομποδιέτας, Κακιούζης 4, Παπαμακάριος 12, Σκορδίλης 3.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Χατζηνικόλας 5, Γκίκας 5 (5 ασ.), Πόποβιτς 2, Μαυροειδής 23 (13 ρ.), Κασελάκης 13 (9 ρ.), Χρυσικόπουλος 2, Στίγκερς 7, Χογκ, Μπρίστολ 2, Σπυριδωνίδης.