19/05/2024
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ | Σάββατο 18 Ιουλίου 2015 - 21:26

Δείγμα θετικό με σούπερ Λουντ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 του Λεβαδειακού στη Λιβαδειά και έδειξε καλά στοιχεία εν όψει Μπριζ * Ανεπίσημο ντεμπούτο για Σάντσεθ * Από ένα δοκάρι είχε η κάθε ομάδα

Παρά τις σημαντικές απουσίες, ο Παναθηναϊκός έδειξε θετικά στοιχεία απέναντι στον Λεβαδειακό εν όψει του ευρωπαϊκού αγώνα με την Μπριζ, επικρατώντας με 3-1 στη Λιβαδειά στο πρώτο του επί ελληνικού εδάφους φιλικό.

Λίγο πριν από την πρόβα τζενεράλε με την Ουντινέζε την ερχόμενη Τετάρτη (22/7) στη Λεωφόρο, οι «πράσινοι» έδειξαν ορεξάτοι στο φιλικό-αγγαρεία με τους Βοιωτούς, με τον Γιάννη Αναστασίου να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής. Από ένα δοκάρι στο πρώτο μέρος είχαν οι δύο ομάδες, οι γηπεδούχοι με τον Μαχαίρα (30') και οι φιλοξενούμενοι με τον Δώνη (15').

Εξαιρετικός ο Λουντ, ο οποίος είχε συμμετοχή και στα τρία γκολ, ενώ πολύ θετικά μηνύματα έστειλε και ο Καλτσάς, ο οποίος βοήθησε αρκετά στο επιθετικό κομμάτι και πέτυχε το πρώτο γκολ του «τριφυλλιού».

Με αρκετές απουσίες παρουσιάστηκε στον αγωνιστικό χώρο ο Παναθηναϊκός, με τον Γιάννη Αναστασίου να έχει διαθέσιμους μόλις 17 παίκτες και να παρατάσσει την ομάδα του με 4-3-2-1, με τους Λουντ και Δώνη αμυντικά χαφ και τους Ατζαγκούν και Καλτσά πίσω από τον προωθημένο Πέτριτς.

Ωστόσο, τις επιθετικές διαθέσεις της έδειξε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η ομάδα του Άκη Μάντζιου. Οι Βοιωτοί απείλησαν μόλις στο 3ο λεπτό τα καρέ του Στιλ με την κεφαλιά του Μάντζιου, αλλά ο Άγγλος πορτιέρο μπλόκαρε εύκολα. Ο Παναθηναϊκός, που προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες για γκολ, ισοφάρισε στις κεφαλιές στο 5’ με τον αρκετά κινητικό Καλτσά, που δεν μπόρεσε όμως να βρει δίχτυα.

Με τους «πράσινους» ανεβασμένους, ο Πέτριτς δεν μπόρεσε να σκοράρει στο 10’, όταν με διπλή προσπάθεια έπειτα από πάσα του Καλτσά έστειλε την μπάλα άουτ. Δίχτυα βρήκαν τελικά πρώτοι οι γηπεδούχοι. Στο 13’ ο Μιλιάζες επιχείρησε πολύ ωραίο σουτ από τα αριστερά, η μπάλα πήρε αρκετά φάλτσα, ο Τριανταφυλλόπουλος φάνηκε να έχει συμμετοχή στη φάση και κάπως έτσι ήρθε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι, που ήταν σαφώς καλύτεροι στο πρώτο μέρος, δεν το έβαλαν κάτω και πίεσαν για την ισοφάριση. Στο 15' έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, όμως το πλασέ του Δώνη δεν βρήκε στόχο, αλλά αντίθετα το αριστερό δοκάρι του Λεβαδειακού. Ενώ οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να ισοφαρίσουν, η ομάδα του Μάντζιου συνέχισε να ανεβαίνει. Έτσι, στο 30’ οι Βοιωτοί είχαν το πρώτο τους δοκάρι με το σουτ του Μαχαίρα.

Για τα επόμενα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, αλλά ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ψάχνει τον τρόπο για το 1-1 και το κατάφερε στο 43’, όταν ο Κουτρουμπής έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λουντ από τα δεξιά και ο Καλτσάς, που τρία λεπτά νωρίτερα είχε ένα άστοχο σουτ, με κεφαλιά ισοφάρισε για τους «πράσινους».

Στην επανάληψη ο Γιάννης Αναστασίου αποφάσισε να περάσει στο παιχνίδι τον Σάντσεθ, ο οποίος και πραγματοποίησε το ανεπίσημο ντεμπούτο του, παίρνοντας τη θέση του Λαγού. Έτσι, ο Κουτρουμπής μεταφέρθηκε από τα στόπερ στα χαφ, με τον Ισπανό να πηγαίνει δίπλα στον Τριανταφυλλόπουλο.

Η… δίψα για ένα δεύτερο γκολ έφερε πολύ γρήγορα αποτελέσματα στους φιλοξενούμενους, που στο 47’ πήραν προβάδισμα (2-1) με το κοντινό εύστοχο σουτ του Πέτριτς ύστερα από την εκτέλεση κόρνερ του Λουντ και την προβολή του Τριανταφυλλόπουλου.

Οι δύο ομάδες κάθισαν στη συνέχεια, με αποτέλεσμα ο ρυθμός να πέσει και πάλι, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους δύο προπονητές να αλλάξουν τα σχέδιά τους και να προχωρήσουν σε αρκετές αλλαγές.

Τίποτα το αξιόλογο δεν σημειώθηκε, λοιπόν, μέχρι και το 84’, όταν ο Καρέλης, που είχε περάσει στο παιχνίδι στο 73’ στη θέση του Καλτσά, σημείωσε το 3-1 για τον Παναθηναϊκό με πανέμορφη καρφωτή κεφαλιά έπειτα από μπαλιά του Λουντ και σέντρα του Μαρινάκη. Μάλιστα, ο Έλληνας επιθετικός βρέθηκε πολύ κοντά και στο 4-1 τρία λεπτά αργότερα, αλλά απέναντι στον Μοσχονά αστόχησε. Έτσι, το 3-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Γ. Μιχαηλίδης (Βοιωτίας).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Άκης Μάντζιος): Τσιντώτας (58’ Μοσχονάς), Αποστόλου (70’ Σταματάκης), Μάντζιος, Γκράτσα, Κώτσιος (58’ Μάγκας), Μιλιάζες (75’ Μίνγκας), Μαχαίρας (55’ Παππάς), Μιλοσάβλιεφ, Θέος, Στάθης, Κασάσκι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Μπούρμπος, Τριανταφυλλόπουλος, Κουτρουμπής, Χουχούμης (67’ Μαρινάκης), Λαγός (46’ Σάντσεθ), Λουντ, Δώνης (46’ Αγγελόπουλος), Ατζαγκούν (82’ Τζανουλίνος), Καλτσάς (73’ Καρέλης), Πέτριτς.