26/04/2024
Πρωτάθλημα Νέων | Κυριακή 14 Ιουνίου 2015 - 17:32

Πρωταθλητές στη Β’ Εθνική οι Νέοι του Εθνικού Σερρών

Κέρδισαν με 4-2 την ΑΕΚ στον τελικό του Αλκαζάρ και κατέκτησαν τον τίτλο * Δύο γκολ για τους νικητές ο Χατζηδημητρίου

Την κατάκτηση του πρωταθλήματος Νέων στη Β’ Εθνική πανηγύρισε την Κυριακή (14/6) ο Εθνικός Σερρών, που στον τελικό της διοργάνωσης στο Αλκαζάρ επικράτησε με 4-2 της ΑΕΚ.

Η ομάδα των Σερρών ήταν καλύτερη κατά το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έφτασε στη νίκη έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χατζηδημητρίου, που πέτυχε δύο γκολ.

Η Ένωση μπήκε δυνατά στο ματς και απείλησε μόλις στο 6ο λεπτό με την εκτέλεση φάουλ του Γαλανόπουλου, αλλά ο Κυριαζής δεν μπόρεσε να κάνει από κοντά το 1-0.

Στο 12’, όμως, ο Χατζηδημητρίου πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ με εξαιρετικό πλασέ έπειτα από κάθετη πάσα του Δούμτσιου, κάνοντας το 1-0 για τον Εθνικό Σερρών, ο οποίος είχε γρήγορα ευκαιρίες και για δεύτερο τέρμα και τελικά τα κατάφερε με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιλούλη στο 40’.

Παρ’ όλα αυτά, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η ΑΕΚ μπήκε ξανά στο ματς, χάρη στην ωραία ατομική προσπάθεια του Ηλία Τσέλιου, που εκμεταλλεύτηκε τη λάθος εκτίμηση του Γρηγοριάδη για να κάνει το 2-1.

Η Ένωση μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της και στο 80’ δέχθηκε και τρίτο γκολ, αυτή τη φορά με κεφαλιά του Παπίτσα.

Ο Κυριαζής μείωσε σε 3-2 στο 90’, με τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων να έχουν μεγάλο ενδιαφέρον, αλλά ο Χατζηδημητρίου «χτύπησε» ξανά στο 4ο λεπτό του έξτρα χρόνου και με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 4-2, «σφραγίζοντας» τη νίκη-τίτλο!

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΕΡΡΩΝ: Γρηγοριάδης, Ταΐρης, Αγγελίδης, Κωνσταντινίδης, Σαϊνατούδης (84' Παπαδόπουλος), Χατζηδημητρίου, Κεραμυδάς, Τσιλούλης, Δούμτσιος (90'+5 Σίψης), Παπίτσας, Γκάλιος (87' Σαμαράς).

ΑΕΚ: Θ. Τσέλιος, Πανουργιάς (84' Πογοσιάν), Βιδάλης, Γραμματικάς, Γιαννούτσος (71' Ψάνης), Γαλανόπουλος, Καρβουνίδης, Τζάθας (63' Αντωνίου), Η. Τσέλιος (80' Ασπρογιάννης), Βλαχομήτρος (63' Μίχας), Κυριαζής.