28/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 24 Μαΐου 2015 - 20:08

Τα δοκάρια σταμάτησαν τον ΠΑΟΚ

Τρεις φορές τα σημάδεψαν οι «ασπρόμαυροι», που έμειναν στο 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα και βλέπουν την πρωτιά στα πλέι οφ να απομακρύνεται * Αποβλήθηκε στο 83’ ο Φερνάντες

Η τύχη τού γύρισε την πλάτη. Αν και καλύτερος, ο ΠΑΟΚ κόλλησε το απόγευμα της Κυριακής (24/5) στο 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ.

Χωρίς να εντυπωσιάσει, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έπιασε καλή απόδοση κατά διαστήματα, πίεσε τους φιλοξενούμενους, έχασε σημαντικές ευκαιρίες, αλλά είδε τρεις φορές την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου. Η έλλειψη βάθους στον πάγκο ήταν ξεκάθαρη και ο Γεωργιάδης ξέμεινε από λύσεις όταν οι παίκτες του είχαν στριμώξει τους φιλοξενούμενους.

Την ίδια ώρα, η ομάδα του Στάικου Βεργέτη θα πρέπει να είναι ικανοποιημένη πετυχαίνοντας απόλυτα τον στόχο της, αφού ήταν φανερό πως αγωνίζεται για την ισοπαλία. Έπαιξε μάλιστα από το 83’ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Φερνάντες (κατάφερε να αντικρίσει δύο κίτρινες σε πέντε λεπτά), αλλά άντεξε μέχρι το τέλος.

Ως εκ τούτου, ο ΠΑΟΚ, που ακόμα δεν έχει νίκη στα πλέι οφ, έχασε πολύτιμος έδαφος για την πρωτιά παραμένοντας ένα βαθμό πίσω από τον Παναθηναϊκό, που έχει ματς λιγότερο. Το συγκρότημα της Αρκαδίας έφτασε τους δύο ξεπερνώντας τον Ατρόμητο.

Δοκάρι ο Μακ, μεγάλα λάθη ο β’ βοηθός

Δίχως γκολ και με λίγες καλές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες ολοκληρώθηκε το α’ μέρος στην Τούμπα. Ο Γεωργιάδης, που τελικά δεν είχε διαθέσιμο τον Αθανασιάδη, επέλεξε ένα σχήμα 4-4-2, ενώ ο Βεργέτης αυτή τη φορά απέφυγε τα ρίσκα και προτίμησε με ορθολογισμό το κλασικό 4-3-3. Για 35 λεπτά ο ΠΑΟΚ ήταν ξεκάθαρα καλύτερος και η ομάδα, που είχε την εδαφική υπεροχή. Το ξεκίνημά του ήταν δυνατό και ο Μακ, που ήταν πολύ δραστήριος, ταλαιπωρούσε συνεχώς τη δεξιά πτέρυγα του Αστέρα. Ο Σλοβάκος στο 5’ άγγιξε το γκολ, αλλά σημάδεψε το δοκάρι ενώ στο 26’ έχασε μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία όταν από θέση τετ α τετ πλάσαρε μόλις άουτ. Αυτές ήταν οι δύο σημαντικότερες φάσεις του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να απειλούν παράλληλα στο 23’ με τον Περέιρα και στο 33’ με τον Κάτσε.

Το πρόβλημα του Αστέρα, που κυρίως περιορίστηκε στα αμυντικά του καθήκοντα, ήταν στην κυκλοφορία. Οι «ασπρόμαυροι» πρέσαραν ψηλά και κυρίως την πρώτη μπάλα με αποτέλεσμα οι παίκτες του Βεργέτη να δυσκολεύονται να αναπτυχθούν. Μόνο στα τελευταία δέκα λεπτά κατάφεραν να κρατήσουν μπάλα και να μεταφέρουν το παιχνίδι στο μισό του ΠΑΟΚ, ενώ η μόνη τους καλή στιγμή ήταν στο 13’ με τον Μπαράλες. Αυτός πάντως που ήταν εντελώς… ντεφορμέ ήταν ο β’ βοηθός, Σωτηρόπουλος, ο οποίος σε τρεις περιπτώσεις έκανε μεγάλη λάθη. Στη μία έκοψε τετ α τετ του Ρατς, στη δεύτερη πολλά υποσχόμενη επίθεση του Μακ και στην τρίτη επέτρεψε στον Σλοβάκο να τελειώσει τη φάση του 26’ και ενώ ήταν ξεκάθαρα σε θέση οφσάιντ.

Δύο δοκάρια ο Κουλούρης, κόκκινη ο Νίκο Φερνάντες

Το β’ μέρος ήταν πιο ισορροπημένο στο πρώτο του μισό, με τις δύο ομάδες να δίνουν καλύτερο και πιο γρήγορο ρυθμό. Ο Αστέρας αποφάσισε να βγει από το καβούκι του και να αναζητήσει κάποιο γκολ βγάζοντας περισσότερους παίκτες στην επίθεση, ωστόσο οι προσπάθειές του ήταν ημιτελείς, ενώ και τα μακρινά σουτ των Λούι (51’ και 54’) και Μπαράλες (60’) ήταν άστοχα. Ο ΠΑΟΚ από την άλλη, που είχε σε κακή μέρα Τζιόλη και Νομπόα, είχε μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των γραμμών και τα περίμενε όλα από ατομικές προσπάθειες -κυρίως- του Μακ, αλλά και του Περέιρα. Μετά το 60’ όμως ανέβασε στροφές και πίεσε ασφυκτικά τον Αστέρα.

Η τύχη όμως δεν ήταν με το πλευρό του. Ο Κουλούρης έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 65’ και το 70’, αλλά αμφότερες οι προσπάθειές του σταμάτησαν στο κάθετο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου, ο οποίος στο 78’ πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Περέιρα. Οι «ασπρόμαυροι» στο 83’ απέκτησαν αριθμητικό προβάδισμα λόγω σωστής αποβολής του Νίκο Φερνάντες (δύο κίτρινες σε πέντε λεπτά). Ο Γεωργιάδης όμως δεν είχε βοήθειες από τον πάγκο και χάνοντας με ενοχλήσεις τον Μακ έριξε στο ματς Πόζογλου και Σαββίδη. Ο Πόζογλου στο 85’ θα μπορούσε να γίνει η χρυσή αλλαγή, αλλά πέταξε στα σκουπίδια μεγάλη ευκαιρία και ο αναποτελεσματικός ΠΑΟΚ κόλλησε στο μηδέν γκελάροντας για δεύτερο σερί παιχνίδι.

Διαιτητής ήταν ο Σταύρος Μάνταλος (Καβάλας). Βοηθοί οι Βασίλειος Καραβασίλης (Καβάλας) και Χρήστος Σωτηρόπουλος (Αχαΐας), ενώ τέταρτος ο Στέφανος Μαντάκης (Ημαθίας).

Κίτρινες: 16’ Κίτσιου – 18’ Γκόιαν, 66’ Λούι, 78’ Νίκο Φερνάντες, 80’ Μπαράλες.

Κόκκινη: 83’ Νίκο Φερνάντες.

ΠΑΟΚ (Γιώργος Γεωργιάδης): Ιτάνζ, Κίτσιου, Ρατς, Τζαβέλλας, Κόστα, Νομπόα (79’ Σαββίδης), Τζιόλης, Κάτσε, Μακ (72’ λ.τρ. Πόζογλου), Περέιρα, Παπαδόπουλος (60’ Κουλούρης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Παντελιάδης, Λούι, Σανκαρέ, Γκόιαν, Κουρμπέλης, Ιγκλέσιας, Μάσα (87’ Ζησόπουλος), Μπαντιμπανγκά (84’ Τσοκάνης), Ρόλε (75’ Νίκο Φερνάντες), Μπαράλες.